25 kwietnia 2010

Nauka JEE6 z WAS8 w NetBeans 6.9 przez rozwój wtyczki j2ee.websphere?

Jak każdy użytkownik NetBeans IDE wie, albo przynajmniej wiedzieć powinien, od wersji 6.8 w grupie wspieranych serwerów aplikacyjnych brakuje IBM WebSphere Application Server (WAS). Mimo, że wtyczka do tego serwera istnieje i wspiera wersje 6.0 oraz 6.1, to jak to się wyrażono (nie pamiętam jednak źródła) ze względu na brak aktywnego rozwoju wtyczki i kilka problemów z nią związanych zdecydowano się na wstrzymanie dystrybucji wtyczki z najnowszymi wersjami NetBeans IDE, a więc NetBeans 6.9 nie ma i nie planuje się, aby miał ją dystrybuowaną domyślnie (lub chociażby dostępną w repozytorium do instalacji przez Update Installer). W ten sposób szeroka grupa użytkowników obu rozwiązań musi posiłkować się rozwiązaniami alternatywnymi - zamiast NetBeans IDE korzystać z IBM Rational Application Developer lub zrezygnować z bezpośredniego uruchamiania projektów na rzecz uruchamiania ich ręcznie. Manufaktura pamiętająca ubiegły wiek.

Nie potrafię wytłumaczyć tej sytuacji, a kiedy dopowiem, że Eclipse również nie przychodzi ze wsparciem dla WASa, to już w ogóle trudno mi ją zrozumieć. Nawet przesiadka na Eclipse nie wchodzi w rachubę. Pewnie chodzi o "zasoby", które każda ze stron chciałaby poświęcić na rozwój narzędzi, czy to NetBeans IDE, czy Eclipse. Jakkolwiek w przypadku tego pierwszego szybko to nie nastąpi (szczególnie po przejęciu przez Oracle, gdzie strategicznych serwerów przybyło - GlassFish, Oracle WebLogic Server, JBoss Application Server i Apache Tomcat), to w przypadku drugiego było to dla mnie niebywałym zaskoczeniem.

W swojej DziRze (parafrazując wymowę nazwy produktu JIRA), czyli Dzienniku Rzeczy do Zrobienia (możnaby napisać DziRzeZ, ale to pachnie bluźnierstwem i ekskomuniką) pojawiło się zadanie/projekt Nauka JEE6 z WAS8 w NetBeans 6.9. Testuję tym samym metodykę GTD (ang. Getting Things Done), gdzie każde zakończone zadanie jest początkiem kolejnego i tak zaczęło się od instalacji NB 6.9 Beta, która ukazała się kilka dni temu, później przeszukiwanie Sieci za źródłami wtyczki do obsługi WASa i w końcu mam...

W moim NetBeans 6.9 pojawiła się parka serwerów IBM WebSphere Application Server 6.0 oraz 6.1. Niestety brakuje wsparcia dla 7.0 (obsługa Java EE 5) oraz 8.0 (obsługa Java EE 6).

Już kiedyś zab(ie)rałem się za pisanie wtyczki do NetBeans IDE dla Apache Geronimo, ale jak to zwykle bywa, inne rzeczy były ważniejsze i cała para związana z rozwojem wtyczki poszła w gwizdek. Pomyślałem sobie, że warto byłoby powrócić do tematu inną ścieżką. W końcu na tapecie jest nauka JEE6 z rozpoznaniem WAS 8, co w połączeniu z nieprzeciętnym wsparciem dla tej technologii przez NetBeans IDE mogłoby być przyczynkiem do rozwoju aktualnej wtyczki dla WAS 6.0/6.1 i już po nabraniu wprawy, przejściu do wtyczki dla Apache Geronimo. Wydaje się być trochę przekombinowane, ale póki co sprawy idą gładko.

Przeszukałem Sieć i dobrałem się do źródeł wtyczki NB dla WAS, które dostępne są w repozytorium Git - http://hg.netbeans.org/main/ w podkatalogu j2ee.websphere. Wykonujemy kilka poleceń...
devmac:oss jacek$ mkdir netbeans
devmac:oss jacek$ cd netbeans
devmac:netbeans jacek$ hg clone http://hg.netbeans.org/main/ .
devmac:netbeans jacek$ export ANT_OPTS="-Xmx512m -XX:MaxPermSize=256m"
devmac:netbeans jacek$ ant
...
BUILD SUCCESSFUL
Total time: 47 minutes 10 seconds
, aby po zaimportowaniu do NetBeans...

i uruchomieniu projektu, cieszyć się wsparciem NB dla WAS. Jakby przy okazji (aczkolwiek w moim przypadku był to cel, a nie efekt uboczny) mamy gotowe środowisko do rozwoju, tj. lektury kodu źródłowego wtyczki NetBeans IDE dla WebSphere Application Server.

Jakbym tak jeszcze wiedział, jak lokalne zmiany publikować w GitHub, albo Google Code w postaci "sforkowanych" projektów byłoby na prawdę cacy. Ktoś mógłby użyczyć pomocnej dłoni? Byłbym zobowiązany.

1 komentarz:

  1. Ciekawy sposób na naukę :) chyba sobie też postawię "dżirę" i pododaję statusy tasków "na póżniej", "nie dziś" itd. ;-)

    OdpowiedzUsuń