26 marca 2011

Zmiany w certyfikacji Oracle Certified Master - szkolenia obowiązkowe po 1 sierpnia 2011

Było już o tym w kilku serwisach dotyczących Javy, Java EE i certyfikacji, więc wielu już wie. Wielu, mnie wliczając, jedynie słyszało o zmianach w certyfikacji i gdyby zapytać o co chodzi, już nie potrafiłoby odpowiedzieć. A sprawa jest nie całkiem błaha i może kilku utrudnić kariery, albo być powodem odrzucenia przy przetargu publicznym, w których certyfikaty mają znaczenie.

Dzięki uprzejmości mojego kontaktu w Oracle - Oliwii z Oracle University - właśnie dotarło do mnie, że certyfikacja Oracle Certified Master od 1.08.2011 będzie lekko wydłużona czasowo i kosztowo. Wierzę jednak, że zaletą będzie możliwość uczestniczenia w szkoleniu, które warte jest wysiłku (sam prowadzę kilka i wiem, jak beznadziejnie mogą one wypaść).

Gdyby komuś zechciało się przystąpić do certyfikatów Oracle Certified Master, Java SE 6 Developer lub Oracle Certified Master, Java EE 5 Enterprise Architect, to niech to ukończy w całości przed 1 sierpnia, aby nie podrażać przedsięwzięcia. Po tym terminie jedno szkolenie będzie składową pakietu obowiązkowego (i pewnie znacznie utrudni negocjacje o podejście certyfikacyjne z pracodawcą).

Więcej na Important Changes to Java, and Oracle Solaris Certifications.

Jeszcze jedna uwaga - cytując za w/w stroną:

I have already started preparing for my exam; if I don’t take it by August 1, 2011, will I be required to complete training?
Yes. Anyone who does not completely finish the current track requirements before August 1, 2011 will be required to meet the new requirements, which will include a mandatory course attendance requirement.


Oracle nie pozostawia złudzeń - będzie inaczej.

p.s. Pierwszą część OCEA5 mam już za sobą i pozostaje mi esej (etap 2), a później jego obrona (etap 3). Mam niewiele czasu - 4 m-ce - i pamiętam, że to UML był moją największą zmorą, aby zmierzyć się z esejem, co Grzesiek Kukawski pomógł mi skutecznie opanować ze swoim darmowym kursem UML - pisałem o tym w Darmowy kurs UML Grzegorza Kukawskiego.
Jestem również w trakcie lektury UML 2.0 in Action: A project-based tutorial. Wydaje się być ciekawie treściwa a może po prostu treściwie ciekawa?! :) Recenzja niebawem.