Dla tych, którzy spędzają wolne chwile z dala od komputera i mają tą rzadko spotykaną "przypadłość" cieszyć się wolnością umysłu bez wpływu facebooka, twittera, blogów, grup, forów i innych, mniej lub bardziej zajmujących serwisów, donoszę, że długooczekiwana data nie mniej długooczekiwanej konferencji polskiej społeczności javowej Confitura 2011, pod silnym przewodnictwem grupy Warszawa JUG, odbędzie się 11. czerwca 2011. Organizatorzy wierzą, że nie będzie to kolidowało z żadnymi z Twoich planów i stawisz się dzielnie podjąć każde wyzwanie intelektualne podczas konferencji.
Z pewnych rzeczy, to z pewnością miejsce - Warszawa, wspomniany termin - 11.czerwca oraz...cóż, chyba mi się skończyły pewne rzeczy. Agendy jeszcze nie ma, bo plan zakładał jej ustalenie po zebraniu propozycji tematów, o czym niebawem. Więcej na stronie konferencji Confitura 2011.
Jako współorganizator będę robił wszystko^H^H^Hwiele, aby konferencja była największą pod względem możliwości wymiany doświadczeń (jej wielkość niech będzie liczona możliwościami zdobycia praktycznej wiedzy i pomysłami, a nie liczbą uczestników) i chciałbym, aby pojawiło się wiele osób nowych, niekoniecznie z doświadczeniem występowania publicznego. Niech Confitura będzie platformą nauki, a buława prelegenta dana będzie wizjonerom, a nie oratorom (oczywiście osoby łączące te cechy są bardziej niż mile widziane). Zapraszam do udziału w konferencji w roli uczestnika i/lub prelegenta, z naciskiem na tą drugą. Warto! W razie jakichkolwiek wątpliwości zaleca się kontakt ze mną. Sprawdziłem i działa.
Skoro o konferencjach to pojawię się jeszcze na 33rd Degree w Krakowie, w dniach 6-8.04, InfoShare 12-13.05 w Gdańsku oraz GeeCON w Krakowie, w dniach 11-14.05.
Na pierwszej dwóch - 33rd Degree oraz InfoShare - biorę udział jako prelegent z tematami dotyczącymi EJB 3.1, CDI oraz językiem funkcyjnym Clojure. Nie zamierzam wprowadzać w temat, a podzielić się znaleziskami, których część mogłem już przedstawić na tym i moim angielskojęzycznym blogu - http://blog.japila.pl. Znużyło mnie ciągłe wałkowanie tematu od zera, co ani mnie nie bawi (wręcz zaczyna nużyć), a wielu przyprawia o ból głowy musząc słuchać tego samego w nieznacznie zmienionej postaci. I tylko wieje nudą. Szanujmy swój czas, co zamierzam zastosować właśnie podczas wspomnianych konferencji.
Na 33rd Degree będę wyłącznie w piątek, 8.04 (z noclegiem w Krakowie przed i po), a na InfoShare 13.05 (prawdopodobnie z noclegiem do soboty). Piszę o tym, aby pozwolić sobie na przyjemność spotkania się z osobami, z którymi mógłbym przegadać to i owo, a z którymi nie dane mi było spotkać się do tej pory. Zwykle to właśnie dyskusje pozwalają na ugruntowanie wiedzy, a nie bierny udział w prezentacji i możliwość spotkania się wieczorem w pubie czy restauracji uważam za obowiązkowy.
Uważni mogli zauważyć, że terminy InfoShare oraz GeeCON pokrywają się. Dzięki uprzejmości organizatorów GeeCONa otrzymałem wejściówkę, więc łącząc przyjemne z pożytecznym na GeeCONie pojawię się 11-12.05, aby wieczorem udać się do Gdańska, w którym chciałbym spędzić czas do soboty. Nie będzie lekko opanować terminy i chęć zamienienia słowa z uczestnikami, ale nikt nie mówił, że powinno. Na projektach też nie jest lekko, a jednak mają coś magicznego, co nas do nich wciąż ciągnie.
I ostatnia sprawa, nie mniej ważna, o której zaplanowałem napisać - praca inżynierska mojego podopiecznego z praktyk studenckich w IBM - Marka Szpaka dotycząca "analizy połączenia CDI i OSGi (na przykładzie serwera aplikacyjnego GlassFish i IBM WebSphere Application Server) oraz zaprezentowania rozwiązania wolnego od konkretnego serwera aplikacyjnego."
Na temat samych praktyk można przeczytać chociażby na grupie GoldenLine Praktyki w IBM Polska, albo bezpośrednio u "producenta" - IBM Educational Student Internships i gorąco zachęcam do wzięcia w nich udziału. Nie stronię od nawet najbardziej opornych studentów, którym się jednak chce coś zrobić i na brak wrażeń nie można narzekać.
Marek nie tylko próbuje rozpracować możliwość budowania aplikacji korporacyjnych JEE6 z użyciem CDI i OSGi, o czym będzie można przeczytać w jego pracy, ale również organizuje prelekcję na ten temat na swojej uczelni - Uniwersytecie Zielonogórskim. Co mnie bardzo ucieszyło, zaprosił mnie nawet w roli współprelegenta (!) Opiekunem tematu jest pan dr inż. Andrzej Marciniak. Na chwilę obecną wiadomo jedynie co będzie przedstawione - CDI, OSGi i ich połączenie z GlassFishem i WASem, kto - Marek i Ja, a z terminem to jedynie "jeszcze w tym semestrze, to jest najpóźniej pod koniec maja/początek czerwca." Zainteresowanych już informuję, a dalsze informacje niebawem. Wszelkie sugestie mile widziane, czy to związane z terminem, czy też zakresem merytorycznym. Niech to będzie przyczułek do wymiany wiedzy, która mogłaby zaowocować jakimś ciekawym projektem OSS, a może i produktem komercyjnym (?)
Tym samym chciałbym oficjalnie podziękować Markowi i Uniwersytetowi Zielonogórskiemu w osobie p. dra inż. Andrzeja Marciniaka za umożliwienie mi zgłębienia tematu, co powinno przyczynić się do większego rozpoznania tematu po obu stronach, również z korzyścią dla czytelników tego bloga.
Pierwsza połowa 2011 zapowiada się baaardzo interesująco merytorycznie. Już wiem, że druga również, ale o tym jeszcze ciiiii. Czego lepszego mogłem sobie życzyć w 2011. Normalnie bajka!
No, Jacek wraca do Trójmiasta :) Można wiedzieć co dokładnie planujesz zaprezentować na infoShare?
OdpowiedzUsuńSam chciałbym to wiedzieć, co będzie dokładnie. Zaproponowałem temat: "Programowanie funkcjonalne funkcyjnie z Clojure praktycznie". Zbieram ciekawostki ze świata programowania funkcyjnego, aby było funkcjonalnie i ciekawie zarazem. Dzisiaj chociażby poznałem Processing. Super zabawka, która jak znalazł na prezentację.
OdpowiedzUsuńA będziesz budować jakiś działający, przydatny kawałek kodu, czy raczej pokazywał snippety? I mam nadzieję, że wliczasz mnie w piwkowanie :)
OdpowiedzUsuńBuduję od zera do działającego kawałka kodu, ale bez wnikania w temat programowania FP z Clojure od samego początku. Zakładam pewną znajomość, aby móc spożytkować czas konferencyjny w inny niż zwykle sposób. Powinno być pouczająco zabawnie :)
OdpowiedzUsuńJak już ustalisz temat z organizatorami i będziesz wiedział jaką znajomość Clojure słuchacz musi posiadać napisz na blogu. Może wskaż tutoriale, posty na Twoim blogu? Osobiście bardzo chciałbym wreszcie posłuchać i zrobić coś w Clojure i nadarza się idealna ku temu okazja :)
OdpowiedzUsuńFunkcjonalne funkcyjnie? :)
OdpowiedzUsuńA skąd pytanie? Sądzisz, że to oksymoron? Wielu z mojego otoczenia upatruje jedynie OO jako coś funkcjonalnego (zapominając, że ostatecznie to jedynie inna forma przekazu, a javowe statyczne typizowanie może być tak samo przyjemne, co nieprzyjemne i zależy od kontekstu).
OdpowiedzUsuń@Jacek - jakieś nowe wieści w sprawie infoShare? :)
OdpowiedzUsuńNowe wieści w Clojure i ja na InfoShare 2011 w Gdańsku w maju. Do zobaczenia! Zdradzę, że jedną książkę o programowaniu gier właśnie skończyłem i będzie ona podstawą dla moich poczynań konferencyjnych. W 45 minut wiele nie zdziałam, ale jest jeszcze trochę czasu, aby obmyśleć to i owo. Sugestie mile widziane.
OdpowiedzUsuń