23 lutego 2011

Darmowy kurs UML Grzegorza Kukawskiego

Mój dobry kolega, z którym nie jeden egzamin przyszło mi zdawać podczas studiów - Grzegorz Kukawski zdecydował się na pewną odmianę w sposobie dzielenia się wiedzą i postanowił włożyć trochę wysiłku w stworzenie całkowicie darmowego kursu UML.

Jakby wyczuł moment, bo jeszcze wczoraj (!) rozmawiałem z innym kolegą na temat ukończenia egzaminu Sun Certified Enterprise Architect, który obecnie nazywa się Oracle Certified Master, Java EE 5 Enterprise Architect, którego jeszcze nie mam, a chęć na niego mi nie mija. Już miałem do niego podejście, mam pierwszy etap zdany, ale pozostają te eseje i tu leży sedno sprawy - do kolejnych etapów potrzebuję znajomości UML przynajmniej na poziomie podstawowym, której raczej nie posiadam - coś tam potrafię, ale być może ze względu na niewielkie użycie, a z pewnością zerowe w projektach, nigdy nie miałem możliwości sprawdzenia mojej wiedzy UML w boju. I to chciałbym zmienić! I inni widać również. To może jedynie spotkać się z moim aplauzem.

Kiedy napisał do mnie Grzesiek, stało się jasne, że nie dane mi jest nie skorzystać z okazji "upieczenia dwóch dań na jednym ogniu" - sprawdzę, co tam przygotowano, a dodatkowo pozwoli mi to uzbroić się w konieczną wiedzę z zakresu modelowania z użyciem UML i będzie SCEA5...ekhm...OCEA5. Po prostu bajka! Już widzę morze pieniędzy z tych kontraktów, które będę realizował z Tobą i Tobą, i pewnie z Tobą również :)

Nie czejając długo zapisałem się na kurs i po chwili pojawiła się wiadomość powitalna w mojej skrzynce pocztowej:

Jacku

Z pewnością nie bez powodu zainteresował Cię mój Darmowy Kurs UML.
Chcesz wiedzieć więcej na temat modelowania za pomocą UML i z pewnością interesuje Cię wiedza praktyczna z tego zakresu. Na pewno marzysz również o zwiększeniu Twojej pozycji na rynku pracy. To bardzo dobrze, pomogę Ci w tym.

Jest jednak jedno ale. Widza na temat notacji to jedno, a umiejętność modelowania systemów informatycznych to drugie. Można by to porównać do języka obcego. To, że nauczysz się np. angielskiego nie znaczy jeszcze, że umiesz w rozmowie wzbudzać sympatię anglików. Do tego potrzebujesz poznać ich kulturę, przyzwyczajenia i mentalność. Język angielski jest Ci do tego niezbędny, ale aby go wykorzystać w określonym celu, potrzeba ćwiczyć.

Wiem o tym doskonale i dlatego wierzę, że to czym się zajmuję ma sens. Zawsze staram się uczyć wiedzy praktycznej.

W tym darmowym kursie zobaczysz wiele przykładów użycia języka UML. Będziesz miał zadaną również, po każdej lekcji, pracę domową. Przygotuj się więc i zarezerwuj trochę czasu. Planuję również rozwijać swoją działalność, aby dostarczać jak najwięcej wiedzy praktycznej. Jednak na razie skupmy się nad nauką języka ang.. (przepraszam) UML.

Jeszcze kilka spraw organizacyjnych. Dzisiaj dostaniesz jeszcze wolne. Ale co trzy dni, będziesz dostawał kolejną lekcję, którą będziesz musiał zrozumieć i zrobić do niej ćwiczenia. Przygotuj się na to. Jeśli miałbyś jakieś wątpliwości możesz zajrzeć na forum (http://forum.scire.pl), gdzie ćwiczenia są dyskutowane przez Twoich współkursantów (o ile już na nim nie jesteś).

Wszystkich lekcji (nie licząc dzisiejszego wstępu) jest dziewięć i będę wysyłał je do Ciebie co trzy dni.

Zapraszam Cię na pierwsze wideo, w którym poznasz mój głos i zapoznasz się z zawartością kursu.

Pozdrawiam cię serdecznie ;)
Grzesiek Kukawski
--
http://scire.pl
http://darmowy-kurs-uml.scire.pl
http://forum.scire.pl

7 komentarzy:

 1. Hm... zarejestrowałeś się jako Jacku, czy automat wysyłający maile zna odmianę przez przypadki?

  OdpowiedzUsuń
 2. Odmienia (przynajmniej u mnie odmienił :))

  OdpowiedzUsuń
 3. Automat mi pomaga, bo nie jestem w stanie wysłać kilkuset (na tę chwilę, a kurs jest dostępny od 3 dni) a w przyszłości pewnie kilku tysięcy maili do osób zainteresowanych.
  A skąd ta przenikliwość? ;)

  Dla uspokojenia napiszę, że tych wszystkich wideo nie nagrał automat tylko ja.

  OdpowiedzUsuń
 4. zapisałem się, drugi krok do SCEA - po organizacji literatury :)

  OdpowiedzUsuń
 5. @MZ, jak wspomniał Grzesiek, jam Jacek, ale automat zdecydował się na Jacku :-) Cóż za mądrala!

  @the4yeast, koniecznie informuj o postępach, a może udałoby się nam wspólnie przygotować i zdać. To powinna być łatwizna, skoro tylu osobom się udało.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzięki za info, taki kurs do dobra okazja, żeby uporządkować wiedzę nt UML'a :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Porządkujcie wiedzę (smacznego), a jak macie uwagi/pytania, to piszcie w komentarzach pod filmami. Nie jestem przecież nieomylny, jak mój automat ;) więc konstruktywne uwagi są dla mnie bardzo cenne.

  OdpowiedzUsuń