14 lipca 2010

Tworzenie samodzielnej aplikacji ze Spring Framework i Hibernate w NetBeans IDE 6.9

Właśnie ukończyłem prace nad kolejnym, trzecim i ostatnim artykułem Tworzenie samodzielnej aplikacji ze Spring Framework i Hibernate w NetBeans IDE 6.9, który wprowadza czytelnika w arkana integracji Spring Framework z Hibernate (albo odwrotnie), aby tym samym pozwolić mi na przeprowadzenie warsztatów w bardziej składny sposób - z użyciem materiałów, które są dostępne publicznie, dla każdego. Są to bardzo wprowadzające artykuły przygotowane specjalnie dla początkujących w temacie. Bardziej zaawansowani użytkownicy tandemu Spring + Hibernate pewnie nie znajdą w nich wiele pożytecznego. Uwagi i sugestie mile widziane, a zainteresowanych warsztatami uprasza się o kontakt na priv.

Sama idea warsztatów wypływała już kilkakrotnie i zawsze problemem było właśnie przygotowanie materiałów i działających przykładów. Tradycyjnie jak co roku, Warszawa JUG organizuje konferencję warsztatową Warsjava w okolicach października/listopada i w tym roku zamarzyło mi się, aby być przygotowanym, a może nawet poprowadzić warsztaty płatne?! Jest kilku zainteresowanych pomysłem i teraz przyszło mi realizować jej część merytoryczną. Zainteresowany? Zainteresowana?

W serii warsztatowej o Spring i Hibernate, przez ostatnie tygodnie stworzyłem zapowiadane trzy artykuły:
  1. Tworzenie samodzielnej aplikacji ze Spring Framework w NetBeans IDE 6.9
  2. Tworzenie samodzielnej aplikacji z Hibernate w NetBeans IDE 6.9
  3. Tworzenie samodzielnej aplikacji ze Spring Framework i Hibernate w NetBeans IDE 6.9
W ten sposób zamknąłem pewien rozdział w mojej działalności edukacyjnej związanej ze wspomnianymi produktami - Spring i Hibernate, które wykorzystałem do stworzenia samodzielnych aplikacji w środowisku NetBeans IDE 6.9. Trochę mnie to integrowanie znużyło i coraz bardziej tęskno mi do pełniejszego środowiska serwera aplikacyjnego JEE6.

Muszę przyznać, że NetBeans 6.9 dał mi się tak we znaki (przede wszystkim ciągłe błędy z odświeżaniem zawartości w projekcie), że nie tylko, że musiałem zaktualizować go do najnowszej, rozwojowej wersji z wczorajszego dnia (co niestety zniszczyło mi wszystkie dodatki jakie przychodzą z wersjami produkcyjnymi w temacie integracji NB z systemem operacyjnym, czyli ikonę startową), ale coraz częściej pojawia mi się myśl, aby go całkowicie zakopać i już więcej nie oglądać. Stał się tak toporny w swojej obsłudze projektów, że zwykłe zamykanie/otwieranie projektów prowadziło często do tak kuriozalnych sytuacji, jak oznaczenie niektórych jako nie-NetBeans-owych! A były w nim tworzone! Gdyby nie fakt, że NetBeans i Java EE "w jednym stali domu", to już dawno zapomniałbym o istnieniu NetBeans. Rozważam przejście na Eclipse, albo IDEA. Skłaniam się ku IDEA, ale nie wszyscy ją mają i artykuły byłyby mocno zawężone pod względem grupy odbiorczej. Sugestie?

Tym samym wracam do mojej wcześniejszej aktywności wokół specyfikacji JSR 299: Contexts and Dependency Injection for the Java EE platform. Celem jest stworzenie podobnego zestawu artykułów, aby możliwe było wprowadzenia nowicjusza w tajniki CDI. Pomysły, sugestie, uwagi mile widziane. Jeśli chcesz przeczytać coś interesującego, daj mi poznać swoje potrzeby, a *może* uda mi się je spełnić?! Ku uciesze obu stron ;-)

1 komentarz:

  1. Troche szkoda ze artykuly sa tylko po polsku, jezeli masz ochote i checi przetlumaczyc je na angielski to fajnie by bylo je opublikowac na netbeans.org. Tlumaczenie nie musi byc idealne reszte zrobia Doc Writers.

    Pozdrawiam

    Karol

    OdpowiedzUsuń