07 lipca 2010

Tworzenie samodzielnej aplikacji z Hibernate w NetBeans IDE 6.9

Wspominałem już w poprzednim wpisie Tworzenie samodzielnej aplikacji ze Spring Framework w NetBeans IDE 6.9 o moich ostatnich doświadczeniach warsztatowych, podczas realizacji zadania "wzmocnienia technicznego" grupy osób w temacie Spring Framework i Hibernate. Zabrałem się do przygotowania materiałów, ale co mnie najbardziej męczyło, to faktyczny poziom zaawansowania uczestników. Nie trwało długo, abym zorientował się, że potrzeba mi dobrych acz krótkich artykułów wprowadzających w tematykę i, jak to zwykle bywa, nic nie mogłem znaleźć, co odpowiadałoby moim skromnym (?) oczekiwaniom.

Zabrałem się za samodzielne przygotowanie potrzebnych artykułów i po wprowadzającym do Springa nadszedł obiecywany artykuł wprowadzający w tematykę Hibernate - Tworzenie samodzielnej aplikacji z Hibernate w NetBeans IDE 6.9. Jest to artykuł z bardzo podstawową wiedzą o Hibernate i jego wykorzystaniu do budowania aplikacji javowych. Nie ma tam żadnych wodotrysków czy wzmianek o technologiach typu JPA czy wręcz zaawansowanego odwzorowywania klas w relacji jeden-do-wielu czy wiele-do-wielu, a jedynie kroki, aby przygotować grunt pod dalszą naukę Hibernate - po prostu niezbyt intensywne wprowadzenie.

Z dzisiejszym i poprzednim, pozostał mi jeszcze jeden artykuł sprzęgający oba, który będzie przedstawiał kroki użycia Springa i Hibernate w ramach samodzielnej aplikacji. Pomysły kolejnych mile widziane. Byłoby dobrze, aby udało mi się złożyć taki zestaw artykułów, aby w komplecie pozwalały na przeprowadzenie kursanta przez zaułki Springa i Hibernate, co w efekcie wprowadzi go na poziom średniozaawansowany. Czegoś brakuje? Gdybyście mogli mi pomóc zebrać taki zbiór artykułów byłoby cudnie. W ten sposób możnaby stworzyć ścieżkę warsztatową, która doprowadzi delikwenta do wymarzonego celu - gościa gotowego na udział w projekcie.

1 komentarz:

  1. Może coś właśnie o JDO/JPA? Sam zacząłem zabawę niedawno z JDO i taki kursik "krok po kroku" w ojczystym języku na samym początku bardzo by się przydał (sądzę, że nie tylko mi) :) Co Ty na to?

    OdpowiedzUsuń