21 lipca 2010

Clojure REPL z JLine zaiste przyjaźniejsze

Logo ClojurePrzypuszczam, że każdy rozpoczynający naukę Clojure wcześniej czy później brata się z Clojure REPL (=read-eval-print loop), czyli powłoką Clojure, w której wpisane polecenia są od razu wykonywane, linia po linii za każdym wciśnięciem ENTER (potwierdzeniem polecenia). Wystarczy uruchomić java -cp clojure.jar clojure.main i już jesteśmy w środowisku Clojure REPL.
devmac:clojure jacek$ java -cp clojure.jar clojure.main
Clojure 1.2.0-beta1
user=> 
Przeglądając dzisiaj grupę użytkowników Clojure zauważyłem, że kilka osób podało sposób uruchamiania Clojure REPL z JLine. Od teraz poprzednie polecenie wygląda nieznacznie inaczej, ale różnica jest niebagatelna - można modyfikować polecenia i działa ich historia!
devmac:clojure jacek$ java -cp ~/apps/jars/jline.jar:clojure.jar jline.ConsoleRunner clojure.main
Clojure 1.2.0-beta1
user=> 
Z tą zmianą, można korzystać z kursora góra/dół/lewo/prawo i modyfikować dowolnie polecenia.

Wystarczyło dodać niewielką bibliotekę, a nauka Clojure staje się bardziej przyjazna dla nowicjuszy. Spróbuj, a doświadczysz niezapomnianego (i nieczęsto spotykanego) uczucia wszechogarniającego szczęścia. Zaiste niezwykłe.

2 komentarze:

  1. Muszę spróbować. Kiedy pierwszy raz uruchomiłem Clojure REPLa brakowało mi przedewszystkim historii. Jestem przyzwyczajony do rubiowego irb, w którym mam i historię i kolorowanie składni i uzupełnianie nazw.

    OdpowiedzUsuń
  2. W ogóle JLine to fajna zabawka dla osób z Linuxowym backgroundem, które lubią pogrzebać sobie w shellu :]

    OdpowiedzUsuń