24 października 2009

Użycie javax.transaction.TransactionManager w OSGi z Apache Felix

Jeszcze przed Warsjawą byłem gotów do opublikowania moich doświadczeń z "OSGifikacji" OpenEJB, więc wrażenia z dzisiejszej, zwinnej Warsjawy pojawią się w kolejnym wpisie. Muszę się jeszcze nad nimi zastanowić, aby były odczytane właściwie.

Wracając do tematu przewodniego tego wpisu - OSGi, podczas wspomnianej osgifikacji natrafiłem na początkowo nietrywialny problem związany z dostępnością pakietu javax.transaction i jego interfejsu TransactionManager. Sama platforma Javy - JRE - dostarcza pakiet javax.transaction, więc OSGi również. Idąc jednak ku rozwiązaniom Java EE, gdzie korzysta się z javax.transaction.TransactionManager prowadzi to do nieoczekiwanych komplikacji i praca początkowo zaplanowana przeze mnie na kilka kwadransów skończyła się po kilku...godzinach o 3 nad ranem. Miało już nie być takich numerów z nocnymi nasiadówami, ale po prostu nie mogłem się oprzeć. Jeszcze tylko to, tylko to i będzie koniec. Był - problemu i mój! :)

Spisałem swoje doświadczenia w kolejnym artykule Użycie javax.transaction.TransactionManager w OSGi z Apache Felix, abyście nie musieli tracić czasu na rozwiązywanie problemów, które już nimi nie są. To właśnie nazywamy doświadczeniem, a skoro ja je mam (w kontekście OSGi i javax.transaction), to i Wy. Proste!