09 października 2009

Uruchomienie zdalnego klienta EJB wyłącznie w oparciu o interfejs biznesowy (bez implementacji)

Właśnie takiego obrotu sprawy sobie życzyłem. Publikuję wyniki moich doświadczeń szerszemu gronu z nadzieją, że komukolwiek zechce się poświęcić trochę czasu na prześledzenie mojego toku myślenia i samych wyników. Tak też było w przypadku mojego, ostatniego artykułu Jak długo korzystać z referencji bezstanowego komponentu sesyjnego EJB (na przykładzie EJB 3.0 i GlassFish v3). Jego celem było sprawdzenie zachowania się zdalnej referencji EJB3 podczas niedostępności serwera. Przeoczyłem jednak fakt, że aplikacja kliencka dystrybuowana była nie tylko ze zdalnym interfejsem biznesowym, ale również z jego implementacją jako bezstanowe ziarno sesyjne EJB. Nie długo trzeba było czekać, aby takiemu podejściu zaprotestował Łukasz Lenart:

Jedna uwaga, która ogólnie jest globalna do tego typu przykładów. Mianowicie klientowi dostarczasz nie tylko interfejs ale również implementację jako zależność, przez co używanie serwera aplikacyjnego do zdalnej komunikacji jest zbędnym narzutem. Nigdzie jeszcze nie znalazłem przykładu jak to zrobić bez dostarczania implementacji a tylko sam interfejs. Moje próby potwierdziły tylko, że tego nie da się zrobić w przypadku Glassfisha :-(

Problem, jaki wskazał Łukasz, polegał na dystrybuowaniu zdalnego klienta EJB3 w paczce, która zawierała nie tylko interfejs biznesowy, ale i jego implementację (!) Przyznaję, że nie pomyślałem o takim skonstruowaniu paczki dystrybucyjnej klienta, która nie zawierałaby implementacji komponentu EJB, z którego korzysta. Kiedy przeczytałem komentarz, a szczególnie jego ostatnie zdanie, nie miałem złudzeń czym się zająć.

Ten rodzaj reakcji jest zapewne największym podziękowaniem czytelników - dzielimy się własnymi reakcjami na proponowaną rzeczywistość. W końcu autor mógł nie wiedzieć, że da się lepiej, lub po prostu uważać to za nieistotne. Stwarza się w ten sposób okazję do wymiany doświadczeń w jedną (od autora) i drugą, zwrotną stronę (od czytelników), w której nie ma strony wiodącej (poza stroną inicjującą dyskusję, ale tutaj trudno wskazać, czy sam autor artykułu, czy komentarza nią jest - świetny temat na pracę doktorską z filozofii :-)). Tak czy owak, jest nad czym się pochylić i artykuł spełnia swoją rolę - nie jest jednostronny. Najważniejsze, że przy takim podejściu nikt nie traci, bo ja miałem kolejny temat, a Łukasz et al rozwiązanie. Idziemy tym samym naprzód i kolejne projekty stają jeszcze prostsze technologicznie.

Uwielbiam takie publiczne dywagacje, bo nigdy nie wiadomo z kim przyjdzie mi rozmawiać. W przypadku Łukasza to sprawa jest prosta - dostaje baty w bilarda, więc chciał się odegrać :P Ale nie tylko Łukasz zareagował! Dostałem prywatnie komentarz od Pawła Balczyńskiego, który znalazł błąd w jednym z listingów. Standardowe "U mnie działa" miało przez chwilę zastosowanie, ale fakt faktem błąd był (tylko dlaczego u mnie działało?!). Dzięki Paweł!

Zainteresowanych kolejnym doświadczeniem i jego wynikami zapraszam do lektury nowego artykułu Uruchomienie zdalnego klienta EJB wyłącznie w oparciu o interfejs biznesowy (bez implementacji). Teraz oczekuję kolejnej porcji pomysłów na udoskonalenie warsztatu. Komenatrze mile widziane - na priv, albo w komentarzu do tego wpisu.