10 października 2009

Recenzja "Pro Spring Dynamic Modules for OSGi Service Platforms" z Apress - dobry wstęp do OSGi/Spring-DM, ale ogólnie klapa

Udało mi się wygospodarować trochę czasu na lekturę Pro Spring Dynamic Modules for OSGi™ Service Platforms autorstwa Daniela Rubio z wydawnictwa Apress i niestety, ale noty są bardzo niskie. Dobre wprowadzenie do OSGi i Spring-DM, ale jak na książkę z "Pro" w tytule, to zdecydowanie za mało. Zresztą, gdyby tylko to, ale listingi build.xml Anta, cały 2 rozdział o Spring Framework czy kolejny o SpringSource dm Server przeszły moje najśmielsze oczekiwania, co można zrobić z książką, gdzie tematem przewodnim miał być Spring-DM. Tyle sobie obiecywałem po tej książce, a skończyło się na tym, że jestem mocniejszy w Apache Ant, Apache Ivy i wiem, co w trawie piszczy odnośnie SpringSource dm Server. Później miało być lepiej. Szumny tytuł o wersjonowaniu w OSGi, tworzeniu aplikacji webowych z Spring-DM oraz testowanie aplikacji opartych na OSGi ze Spring-DM, a skończyło się jedynie na wielkich oczekiwaniach i niemiłym zaskoczeniu, że mogło być więcej, lepiej, itp. Nie powiem, że nie nauczyłem się więcej o OSGi, ale zdecydowanie za mało jak na książkę "Pro" (każdorazowo, kiedy piszę to słowo przypomina mi się wypowiedź Lt. Aldo Raine w "Inglourious Basterds" "I think you show great talent. And I pride myself on having an eye for that kind of talent. Your status as a Nazi killer is... still amateur. We all come here to see if you wanna go pro..."). W tej książce mieć talent, to znaleźć te brylanty, które po 300 stronach zrobią z nas Pro. Ostrzegam jednak, nie będzie łatwo. W zasadzie, każdy komu ta książka nie zacznie się dłużyć stanie się Pro. Może o to chodziło autorowi?!

Podsumowując, książka nie warta swych pieniędzy, ale dla członków Warszawa JUG, którzy mają ją kosztem recenzji, i są zainteresowani wprowadzeniem do OSGi i Spring-DM z dodatkami w stylu Ant, Ivy czy SSdS, dlaczego nie?! Uważam, że bez wygórowanych oczekiwań można znaleźć kilka ciekawostek.

Pełną recencję książki po angielsku (ze względu na wymagania wydawcy w programie "Książka za recenzję") znajdziecie w Book review: Pro Spring Dynamic Modules for OSGi Service Platforms. Miłej lektury - recenzji i...książki! ;-)

2 komentarze:

  1. No ładnie, a ja zasugerowany pierwszym dobrym wrażaniem dokonałem pierwszego zakupu na Amazonie :) Teraz widzę, że czekam (dostawa 1,5 miesiąca, masakra) na słabą książkę. Na przyszłość muszę poczekać na końcową recenzję.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Mea culpa. Nic nie piszesz jednak o swoim dotychczasowym doświadczeniu z OSGi/Spring-DM, więc zakładając, że jest niwielkie może jednak nie będą to pieniądze wyrzucone w błoto. Sądzę, że do nauki Spring-DM oraz OSGi wystarczy wyłącznie ich dokumentacja i specyfikacje. Są pisane przystępnym językiem. Od nich zacznij.

    OdpowiedzUsuń