30 października 2007

XVIII spotkanie Warszawskiej Grupy Użytkowników Technologii Java (Warszawa JUG)

Warszawska Grupa Użytkowników Technologii Java (Warszawa JUG) zaprasza na XVIII spotkanie, które odbędzie się we wtorek 30.10.2007 o godzinie 18:00 w sali 4420 na Wydziale MIMUW przy ul. Banacha 2 w Warszawie.

Temat prezentacji: JSF - Pytania i Odpowiedzi przez Przykłady
Prowadzący: Wiktor Gworek, Jacek Laskowski et al.

JavaServer Faces (JSF) nie jest nową technologią Java EE, ale dopiero od wersji Java EE 5 weszła jako obowiązkowy element specyfikacji. JSF jest specyfikacją modularnego interfejsu użytkownika dla aplikacji internetowych. Powstał, aby przybliżyć możliwości tworzenia interfejsu w sposób zbliżony do tworzenia aplikacji desktopowych.

Spotkanie będzie prowadzone w formie warsztatu. Pierwsze 30 minut będzie wprowadzeniem w temat z demonstracją przykładowych aplikacji, podczas gdy kolejne 30 minut będzie już dotykało bardziej zaawansowanych funkcjonalności dostarczanych przez JSF. Nie przewiduje się żadnych slajdów, a jedynie otwarte środowisko programisty (IDE) i tworzenie aplikacji na żywo z objaśnianiem co ciekawszych elementów JSF.

A dlaczego warto przybyć na spotkanie? Dla dopiero rozpoczynających poznawanie JSF jest to idealna okazja na podniesienie wiedzy o JSF w niezwykle efektywny sposób - tworząc aplikację JSF w gronie z innymi, już zaznajomionymi z tematem. Dla zaawansowanych będzie to dobry trening przed egzaminem SCJWD5 i zorientowanie się w problemach nowicjuszy, które często prowokują do przemyśleń i uzupełnienia wiedzy. Dla wszystkich innych będzie możliwością uczestniczenia w ciekawym doświadczeniu polegającym na prowadzeniu prezentacji bez slajdów. Poza elementami JSF będą wykorzystane różne pomocnicze narzędzia wspierające tworzenie aplikacji JSF, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Wszelkie pytania dotyczące JSF mile widziane. W zasadzie, cała prezentacja to zbiór pytań i odpowiedzi w postaci (najczęściej) działających aplikacji JSF.

Prezentację poprowadzą Wiktor Gworek, Jacek Laskowski oraz...Wy, uczestnicy.

Wiktor Gworek jest studentem V roku na Wydziale MIM UW i nowych technologii. Wiktor uwielbia ładne, radosne programowanie, kunsztowną architekturę oprogramowania oraz czytanie RSSów. Z Javą związany jest od dwóch lat, jednak stroni on od monogamii programistycznej. Prowadzi blog Mocna Kawa.

Jacek Laskowski zajmuje się Korporacyjną Javą od pierwszego dnia jej opublikowania. Jest członkiem zespołów rozwojowych Apache Geronimo, Apache OpenEJB, Apache ServiceMix, Apache XBean oraz Apache ActiveMQ. Zajmuje się rozpoznawaniem technologii upraszczających tworzenie aplikacji korporacyjnych z Java EE 5, a swoje spostrzeżenia publikuje w Notatniku Projektanta Java EE oraz na swoim Notatniku-Wiki. Jest założycielem i liderem Warszawskiej Grupy Użytkowników Javy (Warszawa JUG). Jacek jest członkiem zespołu NetBeans 6.0 Community Acceptance Test (poprzednio w NetCAT 5.0 oraz 5.5). Ideę dzielenia się wiedzą wprowadza w życie poprzez wystąpienia na konferencjach krajowych i zagranicznych. Służbowo związany z firmą IBM jako konsultant oprogramowania.

Planowany czas prezentacji to 1,5 godziny. Na zakończenie (około 15 minut) planowana jest dyskusja dotycząca organizacji konferencji Warsjava organizowanej przez Warszawa JUG w dniu 17.11.2007.

Wstęp wolny!

Zapraszam w imieniu Warszawa JUG!