07 lipca 2011

Warszawskie przywitanie Java 7 w siedzibie TouK

Wracam z obfitującego w dyskusje, warszawskiego przywitania nowej wersji Java 7, którą mieliśmy przyjemność "uruchomić" w siedzibie TouK na al. Bohaterów Września 9. Dziękuję organizatorom - Krzyśkowi i Jakubowi - za przeprowadzenie spotkania w miłej atmosferze.

Spotkanie rozpoczęliśmy o godzinie 17. Największą liczność - 12-15 osób - osiągnęliśmy już o godzinie 17:30. Rozpoczęcie prezentacji zaplanowano na godzinę 18:00, więc w międzyczasie zamówiliśmy pizzę, a kilka osób przyniosło ze sobą piwo. Strawa była zapewniona.

Chwilę po 18:00 zaczęło się ożywiać na stronie Oracle. Rozpoczęto oficjalne nadejście Java 7, której D-Day zaplanowano na dzisiaj, ale finalne wydanie będzie dostępne dopiero pod koniec lipca, więc jeszcze trochę poczekamy.

Początkowo miałem wrażenie, że spotkanie rozwali się szybciej niż się rozpoczęło, bo nie kleiło się za bardzo. Coś tam dyskutowaliśmy, coś tam zerknęliśmy na prezentację, później pizza i tak szło niemrawo, aż około godziny 18:45, kiedy widać było pierwsze znużenie tematem Java 7 omawianym dość ogólnie, przeszliśmy na dyskusje bliżej związane z naszymi aktywnościami. Porozmawialiśmy o spotkaniach WJUGa (a w zasadzie ich braku), różnicy między poziomem prezentacji na konferencjach i spotkaniach WJUGa, trochę o możliwości pracy w bankach czy innych nietechnicznych instytucjach, w których nie liczymy na wielkiej klasy inteligencję, a raczej nudę i przewalanie papierów, trochę o projektach OSS oraz kilka innych bliższych naszemu portfelowi aktywnościach. Ach, jeszcze zanim wpadliśmy na pomysł dyskutowania, zabraliśmy się za test Java 7 New Core Features na BlackBeltFactory. Testu nie przeszliśmy (!), ale zawsze mogę powiedzieć, że to była ich wina :) Nauczyłem się wiele, więc choćby z tego powodu warto było wpaść na spotkanie.

Pamiętam, jak planowałem zakończyć moją wizytę w TouKu na godzinę 19:00, ale jakoś tak dyskusje się przeciągnęły i skończyliśmy o 21:30. Sądzę, że tego typu spotkania powinny odbywać się częściej, przynajmniej raz na miesiąc i utrwaliły mnie w przekonaniu, że należy kontynuować spotkania WJUGa regularnie, co dwa tygodnie, bez względu na "wielkość" tematu, bo zawsze znajdą się chętni, aby podjąć się wyzwania wysłuchania prelegenta. Padła propozycja pisania testów jednostkowych, a może wręcz łatania oprogramowania podczas spotkań, co zamierzam wdrożyć w życie po wakacyjnej przerwie. Wydanie ostateczne Java 7 planowane jest na 28.07.2011 (za stroną domową OpenJDK 7), więc będzie można posiłkować się jej możliwościami.

Dziękuję organizatorom, szefom firmy TouK oraz innym uczestnikom za umożliwienie mi spędzenia kilku godzin czwartkowego wieczoru w bardzo miłej atmosferze. Piszę się na kolejne!