07 maja 2010

Wygaszam bloga na rzecz innych aktywności - głównie skrinkasty i wtyczka NetBeans do WAS8

Czytając Farewell Blog, Hello POMA zorientowałem się, że wiele czasu poświęcam na wpisy na moim blogu, które...nie przynoszą mi już tyle satysfakcji, co poprzednio. Jakby wymuszały na mnie pewien ciąg, ale produktywność wciąż pozostaje na tym samym poziomie. Potrzebuję zmian i mimo, że mam je wokół, blog wciąż pozostaje numerem JEDEN moich aktywności. Tym samym naszło mnie na wdrożenie pewnego pomysłu, który chodził za mną od pewnego czasu - wygaszenia bloga, aby zwolnić czas na inne projekty.

Wielu zauważyło, że próbuję się z innymi aktywnościami (angielskojęzycznymi) na twitterze czy blogu Experiencing BRMS…with ILOG JRules. Utrzymywanie ich ma swoją cenę, a doliczając do tego recenzowanie książek czy inne, niepubliczne aktywności nie czuję się wcale bardziej produktywny niż gdybym nie robił nic. Nie o takiej produktywności marzyłem.

Zacząłem 13 stycznia 2006 roku wpisem W końcu się zdecydowałem! i obecnie z 592 wpisami osiągnąłem poziom ponad 1100 subskrybentów. Liczby zobowiązują i jestem na prawdę wdzięczny, że dzięki temu miałem okazję nauczyć się wiele jednocześnie przekazując wiedzę dalej (jakby w ramach spłaty długu wdzięczności za utrzymywanie mnie w ciągu). Dziękuję za zaufanie (i łaskotanie mojego ego rosnącą popularnością).

Jeśli chciałbym cokolwiek zmienić w moim rozwoju technologicznym, to większa koncentracja na mniejszej liczbie rzeczach, które sprawiają mi prawdziwą radochę - skrinkasty i większa aktywność jako programista w światku otwartego oprogramowania i prywatnie, nie pozostawiając recenzji książek z boku.

Tym samym zmniejszam ruch na blogu, do powiedzmy 1 wpisu na tydzień, nawet dwa, mierząc się z czymś bardziej ekstremalnym dla mnie - nagrywaniem skrinkastów o moich doświadczeniach z technologiami. Wspominałem już o zadaniu Nauka JEE6 z WAS8 w NetBeans 6.9, które jest kwintesencją moich planów - nauki Java EE 6 począwszy od specyfikacji Context and Dependency Injection (CDI), przez ewaluację IBM WebSphere Application Server V8 i zbudowaniem wtyczki dla NetBeans 6.9 obsługującej WAS8, nieprzypadkowo nazwanej NetBeans plugin for WebSphere AS V8 (poszuję lepszej nazwy dla tego tworu, więc pomysły mile widziane). Utrwalając wszystko w postaci skrinkastów zrealizuję swój plan na ten rok w 100%. Skrinkasty przede wszystkim i na tym skoncentruję swoje wysiłki przez kolejne tygodnie. Chciałbym dotrzeć, a później utrzymać regularne tempo 1 skrinkasta w ciągu 2 tygodni. W międzyczasie aktywność wokół moich prywatnych inicjatyw projektowych powinna wypełnić lukę i uwolnić myśli od wstrzymanego blogowania (przez te lata nauczyłem się patrzeć na problemy jako potencjalne tematy na bloga i często było to irytujące).

Chętnie wysłucham komentarzy, a zainteresowanych moją codzienną aktywnością zapraszam do śledzenia kanału na twitterze jako jaceklaskowski.

Jeśli jest potrzeba na bardziej interaktywny kontakt można rozważyć kanał na IRC, o którym myślałem swego czasu jako sposób na aktywizację polskiej społeczności javowej, której nota bene jesteśmy wszyscy członkami.

Do usłyszenia na twitterze, czy rzadziej tutaj, na blogu Notatnik Projektanta Java EE.