21 maja 2010

Skrinkast o Java EE 6 z @WebServlet, NetBeans IDE 6.9 i IBM WebSphere AS V8 w HD 720p na YouTube

Slajd tytułowy skrinkastaW końcu się udało! Po bodajże miesiącu przygotowań - tworzeniu scenariusza i kilkakrotnym nagrywaniu, aby później wszystko wrzucić do kosza i testowe publikacje na YouTube - mogę w końcu nagłośnić, że moja najnowsza produkcja filmowa trafiła pod strzechy YT w wersji HD 720p - Skrinkast o Java EE 6 z @WebServlet, NetBeans IDE 6.9 i IBM WebSphere AS V8!

Największym wyzwaniem było nagranie głosu, jednocześnie z wykonywanymi czynnościami podczas nagrania oraz utrzymanie czasu, który z planowanych 3-5 minut rozciągnął się do 6 minut i 4 sekund. Później postprodukcja - obróbka i nauka trików w ScreenFlow (dobrym źródłem okazała się sama dokumentacja oraz ScreenFlow's Product Demos & Tutorials, lektura o formatach do exportu i materiał był gotowy do publikacji.

Myliłby się ten, kto sądziłby, że publikacja na YT to koniec wytężonej pracy. Teraz pewnie tak będzie, ale kiedy napiszę, że skrinkast miał ujrzeć światło dzienne około 22giej wczoraj, a ujrzał dopiero po północy i jeszcze nie byłem pewien, czy wszystko jest dobrze, wszystko będzie jasne. Sam export może trać i w moim przypadku trwał około 30 minut, później zapis na YT chwila (około 5 minut), ale dopiero po tym zabawa zaczyna się na dobre - przetwarzanie filmiku przez samego YT. Do końca nie wiadomo, czy wersja skrinkastu będzie w rozdzielczości HD (próbowałem się z 1080p, ale ostatecznie skończyłem na 720p).

Co znajdziemy w skrinkaście? Jest to skrinkast-zagadka, w którym dzielę się doświadczeniami z pierwszych chwil z Java EE 6, NetBeans IDE 6.9 i IBM WebSphere Application Server V8. Utworzyłem projekt aplikacji webowej z servletem, który nie ma definicji w deskryptorze WEB-INF/web.xml oraz korzysta z adnotacji @WebServlet. Na koniec nagrania okazało się jednak, że popełniłem błąd i pomyślałem sobie, że zamiast poprawić, zostawię nagranie w postaci skrinkasta-zagadki.

I teraz najlepsze - pora rozpocząć zabawę. Zapraszam do obejrzenia mojego skrinkastu o platformie Java EE 6, NetBeans IDE 6.9 i WAS8 w akcji. Uwagi mile widziane, szczególnie o elementach nagrania, jak głos, tempo, głośność i inne takie. Szukam dobrego materiału dźwiękowego, aby podłożyć w tło, więc tutaj liczę również na Twoją pomoc. Pamiętaj, aby obejrzeć nagranie w wysokiej rozdzielczości!

8 komentarzy:

 1. świetny screencast, aż trudno uwierzyć że przygotowanie tych kilku minut wymagało tyle pracy. Ale praktyka czyni mistrza, na pewno następne będą powstawać szybciej!

  Aaa a efekty specjalne między ujęciami są mistrzowskie :-D


  Jedyna rzecz która mnie zastanowiła to że w NetBeansie opisujesz co klikasz - "opcja po prawej stronie", "klikam next", itd. nie wiem na ile potrzebne skoro i tak widać co klikasz. Z tego powodu wydawało mi się że część o NB była zbyt długa w porównaniu do tej o WASie. Choć jeśli ktoś zna tylko WASa to może nacieszyć oko przez pierwsze minuty.

  Za to cenne były uwagi że należy wyłączyć wyłączyć którąś z domyślnych opcji w kreatorze, albo że web.xml trzeba stworzyć ze względu na błąd w WAS.

  A eksperymentowałeś z podejściem, żeby najpierw nagrać obraz a następnie dograć komentarz i je połączyć?

  OdpowiedzUsuń
 2. film ciekawy.
  kilka uwag amatora-obserwatora:
  ścieżkę dźwiękową i sam skrinkast. wyrobisz się wtedy z założonym czasem.
  możesz również pomijać objaśnianie kroków poszczególnych kliknięć. wystarczająco
  dobrze pokazujesz co klikać i którą opcję wybierać. zamiast tego możesz na przykład umieszczać
  napisy w samym filmie (objaśnianie skrótów klawiszowych w trakcie filmu można pominąć, a fajnie
  jak by się pojawiło w dolnej części kadru w postaci jakiejś uwagi tekstowej)
  jeśli wpisujesz coś w pole tekstowe, staraj się usuwać kursor myszy z tego pola, tak aby dało
  się to na bieżąco odczytywać.

  OdpowiedzUsuń
 3. na początku miało być to: nagrywaj oddzielnie ścieżkę dźwiękową i sam skrinkast.
  ale mi ucieło ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bez tworzenia środowiska testowego ( czyli netbeans + WAS8 ) mogę strzelać, że problem jest w ustawieniu ContextRoot.

  Widać, że domyślna opcja to '/'. Zatem definicję ContextRoot musimy zakonczyć slashem, czego u Ciebie zabrakło w Twoim skrinkaście.

  OdpowiedzUsuń
 5. Moim zdaniem @WebServlet musi miec podany url pattern, a Ty Jacku nie podales zadnego.
  Dlaczego wymagany 'value' lub 'urlPattern' nie jest narzucany przez kompilator? Poniewaz one oba znacza to samo, i oba na raz nie moga byc uzyte, i dlatego maja defaulty ustalone na pusta tablice.
  Skrinkast bardzo fany. Rowniez uwazam ze niepotrzebnie mowisz "next, finish, ok", widac dobrze co klikasz.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam adnotacji @WebServlet ale jak dla mnie brakuje mapowania serwletu do urla. Może jest on parametrem adnotacji?

  Co do screencasta - uwagi takie same jak pozostali - mniej "next" i "finish" i będzie ok.

  OdpowiedzUsuń
 7. To jaka jest w koncu poprawna odpowiedz ? :>

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja sobie myslalem, czy to moze nie dlatego, ze na poczatku w NB wybrales deploy na Glassfish V3 .. ale do glowy mi tez przychodza wspomiane wczesniej przez pozostalych komentujacych.

  OdpowiedzUsuń