20 marca 2009

Services w NetBeans IDE 6.7 i NetCAT 6.7

Jakimś cudem trafiłem do zakładki Services w najnowszej wersji rozwojowej NetBeans 6.7. Ach, to było zapewne, po przeczytaniu wpisu Adama Biena o GlassFish v3 i Equinox Interesting announcement: Glassfish V3 Can Run On Equinox, albo może po tym, kiedy zauważyłem, że dawne paczki netbeans-trunk-nightly-<data>.zip są teraz dostępne jako netbeans-trunk-nightly-<data>-ml.zip. A może po wcześniejszych zapowiedziach aktualizacji GlassFisha do wersji v2.1. Tak czy owak, znalazłem się w zakładce Services.

I tutaj zdumienie - nie zastałem tego, czego oczekiwałem, tylko całkiem nowe węzły Hudson oraz Issue Tracking. Brakuje przynajmniej Servers (pewnie zasługa nowej funkcjonalności NetBeans 6.7 - Ergonomic IDE (czytaj o tym w Ergonomic IDE == Fitness Forever == NetBeans Features on Demand ), która włącza tylko te funkcjonalności, które są w danej chwili potrzebne/wymagane).

Zobaczmy, jakie repozytoria są wspierane domyślnie przez Issue Tracking.

Szału nie ma - tylko Bugzilla?! A gdzie JIRA? Myślałem, że może to ma związek z brakującą wtyczką do niej, ale nic nie znalazłem w Tools -> Plugins.

Coś się zmienia, to dobrze, ale jak to bywa, nie wszystkich można ustatysfakcjonować. Pewnie wsparcie dla JIRA będzie niebawem.

Sprawdziłem Hudsona i skonfigurowałem go z http://deadlock.netbeans.org/hudson.

I działa. Nie pracuję na codzień z Hudson, więc nie wiem, czy to wystarczy do pracy z nim, ale właśnie dlatego, że jest, będę miał okazję nauczyć się z tego korzystać - chciał, czy nie chciał. Może nawet za chwilę stwierdzę, że nie wyobrażam sobie życia bez tego?! ;-)

Interesująca jest ta ikona w dolnym prawym rogu - ta z 5-tką. Kiedy otworzyłem NetBeans od razu rzuciła mi się w oczy ta malutka ikona obok (wciąż na szaro, nawet teraz). Wciskając tą 5-tkę dostajemy informacje o wynikach budowania, które wymagają interwencji.

To jest dobre. Nie trzeba zaglądać do poczty, RSSa, czy innego mechanizmu informowania o wpadce w systemie automatycznego budowania, aby się zorientować, że coś jest nie tak i...już idą po nas (i będzie trzeba wybierać tabletkę niebieską, albo czerwoną, i takie tam...).

A tak jeszcze w temacie, rozpoczęły się zapisy na kolejny NetBeans Community Acceptance Tests (NetCAT) 6.7, czyli program akceptacji wydania NetBeans do publicznego użycia - jako finalny produkt. Jirka, głównodowodzący programem, wysłał zaproszenie na grupę użytkowników NetBeans, w którym zachęca do udziału i że nie powinniśmy być "hesitate to contact him in case of any questions."

Hello NetBeans fans,

I am happy to announce that since today we are starting to form the NetCAT 6.7 team. If you are interested in taking your part in helping us test NetBeans 6.7 development builds please read more on the homepage [1] and sign up during this week! NetBeans 6.7 feature highlights in short:

* Connected Developer (Kenai integration)
* Maven projects integration
* Ergonomic IDE
* Unified framework for integrating additional languages to the source code editor
* Debugger improvements
* Enhanced C/C++, Groovy, PHP, Ruby support
* and much more...

[1] http://qa.netbeans.org/processes/cat/67

Don't hesitate to contact me in case of any questions.

Best regards,
--
Jiri Kovalsky
Technical Community Manager
http://www.netbeans.org

Zainteresowany/-a sprawdzeniem NetBeansa przed finalnym wydaniem? Chcesz mieć znaczący głos, czy NetBeans jest gotów, czy nie na spotkanie z rynkiem? Zapisz się i wyraź swoją opinię! W zamian można spodziewać się...koszulki..miałem napisać...lepszej funkcjonalnie wersji NetBeans ;-)