16 marca 2009

Próba sił z podcastami

A co tam, skoro czytają, to może zechcą i posłuchać?! ;-) Grzegorz Duda jako jeden z pierwszych, znanych mi członków polskiej społeczności javowej zabrał się za wydawanie podcastów w serii Java Polish Podcast. Było ich kilka, ale chwilowo przycichło. Sądzę, że chwilowo, bo po kilku podcastach zagranicznych wzięło i mnie na nagrywanie. Zaraz napisałem do Grzegorza z propozycją wskrzeszenia podcasta i podobnież jedyną zauważalną przeszkodą mogą być tematy i ewentualni goście "słuchowisk":

"Z Radkiem gadaliśmy, ze możnaby na pierwszy ogień wziąć języki na JVM. Tylko w naszej trójce (Grzegorz, Radek i Jacek - przyp. autora) to wszyscy jesteśmy "przesiąknięci" Grailsami i Groovym. Może więc będzie to tylko o Groovy/Grails, a follow up session o innych językach/frameworkach? Zaprosilibyśmy wtedy np. Wiktora (Gworka - przyp. autora) z Rubym itp. Czy wszystko na raz?"

No właśnie, wszystko na raz? Czy musimy ustalać tematyki przyszłych spotkań, czy po prostu do dzieła? Jest tyle ciekawych osób, które zazwyczaj są zarobieni, ale na 5-10 minut pogawędki zawsze znajdą czas. Tak sobie myślę, że to jest właśnie klucz do sukcesu - różnorodność i nieprzewidywalność. Dzwonię do kolesia i zaczynam z nim rozmowę - taką krótką, przypadkową na pewien temat, np. dlaczego Grails, albo wdrożenia Red5 jako platformy do puszczania naszych spotkań jugowych w eter, albo jako przegląd pRaSSówki javowej i taki materiał idzie jako podcast. Tyle się dzieje wokół, że z pewnością znalazłyby się tematy do rozmów i sami rozmówcy. Będzie java4people, będzie GeeCON, będzie Javarsovia 2009, więc już chociażby podcasty jako relacje z nich to seria na 3 kolejne miesiące. A dalej jakoś samo pójdzie - tylko zacząć (i komuś przekazać do prowadzenia ;-))

Zaraz napisałem do kilku osób zajmujących się podcastami o wskazówki. Napisałem również do Glena Smitha stojącego za Grails Podcast, który napisał:

Hi Jacek,

Just a few things. The most important is a decent USB microphone. I use a Snowball which I love - and is popular and available.

To do the mix I use GarageBand on OSX, but you can easily use Audacity on any platform.

For recording over Skype we use Ecamm Call recorder but there's probably lot of options for that.

Hope that gets you started!

Glen.


Już po odpowiedzi od Grześka wiedziałem, że należy się przyjrzeć mp3DirectCut oraz Audacity, więc miałem już za sobą całą serię How to Podcast o podcastach z Audacity w roli głównej. Mam go już u siebie i czeka na testy. Krótkie filmiki o Audacity dają solidne podstawy do rozpoczęcia tematu nagrywania podcastów. Nie pozostaje nic innego, jak tylko zacząć.

A skoro o podcastach i ich zawartośći, może są tematy czy osoby z polskiej sceny javowej, które chcielibyście wysłuchać? Czy w ogóle warto zajmować się podcastami, skoro jest ich już tyle, że wielu osobom i tak czasu nie starcza, aby je wszystkie wysłuchać, a tu proponuje się nowy? Ile miałyby trwać - 15, 30 czy 60 minut? Wiele różnych tematów, czy jeden wiodący i jakieś dodatki? Wskazówki mile widziane. Zamieniam się w słuch...