03 marca 2009

42. spotkanie Warszawa JUG - "Zwinne i lekkie aplikacje webowe z Grails"

Warszawska Grupa Użytkowników Technologii Java (Warszawa JUG) zaprasza na 42. spotkanie, które odbędzie się 03.03.2009 (wtorek) o godzinie 18:00 w sali 5440 Wydziału MIMUW przy ul. Banacha 2 w Warszawie.

Temat prezentacji: Zwinne i lekkie aplikacje webowe z Grails
Prelegent: Jacek Laskowski

Grails jest platformą aplikacyjną, która pretenduje do miana rozwiązania lekkiego i dynamicznego ala Ruby on Rails czy Django. Podejście oparte na zasadach "konwencji-ponad-konfigurację", DRY, dynamiczne i statyczne rusztowanie oraz uproszczone testowanie składowych aplikacji do tej pory zarezerwowane były dla szkieletów webowych spoza obszaru Javy. Z nastaniem ery języków skryptowych uruchamianych na platformie JVM możliwe jest wprowadzenie ich do naszego arsenału projektowego. Można śmiało postawić tezę, że Grails to aplikacja wzorcowa dla Groovy, Spring Framework i Hibernate, więc pozostaje tylko zapytać, czego nie można w nim zrobić, co jest dostępne w innych środowiskach.
Przedstawienie cech Grails podczas prezentacji będzie wspierane jednoczesnym tworzeniem niewielkiej (przykładowej) aplikacji webowej z najnowszą wersją Grails 1.1RC2 oraz wersją rozwojową NetBeans IDE 6.7.

Jacek Laskowski zajmuje się Javą i jej korporacyjną wersją Java EE od pierwszych dni ich pojawienia się na rynku. Utrzymuje swoją wiedzę informatyczną dzieląc się nią wszem i wobec - na blogu, artykułach, wystąpieniach publicznych czy przypadkowych spotkaniach - sądząc, że ciągłe wystawianie swojej wiedzy na publiczną krytykę jest jednym z nielicznych sposobów na jej szybkie wywindowanie w górę. "Pomoc" rodzinna - żona i dwójka dzieciaków - pomaga utrzymać pułap i za daleko nie odlecieć w chmury.

Planowany czas prezentacji to 1,5 godziny, po której planuje się 15-30-minutową dyskusję.

Wstęp wolny!

Zapraszam w swoim imieniu i grupy Warszawa JUG!