23 lutego 2009

NetBeans 6.7 zamiast NetBeans 7.0 i Spring Security w 15 minut

Pojawił się komunikat o nowych wersjach NetBeans IDE numerowanych...6.7. Skąd ta zmiana w numeracji? I to jeszcze na mniejszą? A pikanterii dodaje jeszcze przeskok z 6.5 na 6.7. Wyjaśnienia można szukać w komunikacie "Message from the NetBeans Team - Why NetBeans 6.7?", z czego najważniejsze to:

To get innovation and quality improvements out to the community faster, and to have the NetBeans IDE be better aligned with the release schedules of other technologies that it supports, we have decided to concentrate on a series of smaller releases rather than the traditional two big releases per year.

oraz

NetBeans 6.7 is scheduled for release in June 2009. The main features are Maven and Kenai integration, and there are many smaller features that you can read about on the New and Noteworthy page. Java EE 6 support is planned for a future release. NetBeans 6.7 Milestone 2 is due out next week. We encourage you to download the release when it becomes available and to give us your feedback.

Dzięki temu całemu "zamieszaniu" ze zmianą wersji, kilka rzeczy poukładałem sobie w głowie, bo pytanie o wersję pojawiło się po pojawieniu się zgłoszenia Change cluster nb7.0 to nb6.7. Miałem w ten sposób okazję powyjaśniać sobie wiele z pojęć NetBeans, chociażby cluster. Jeśli dobrze rozumiem, pojęcie cluster oznacza zbiór modułów (ang. NBM - NetBeans Modules) w NetBeans (potwierdza to chociażby What is a Cluster?). Już podczas instalacji modułów JavaFX zauważyłem, że w katalogu domowym NetBeans tworzony jest katalog javafx2 (nie mam niestety pojęcia skąd ta dwójka?!). Spodziewałem się jednak, że w takim klastrze nb67 znajdę moduły, a tam...niewiele. Znalazłem jednak pliki graficzne (PNG) dla ekranu powitalnego i logo NetBeans w różnych rozmiarach. Wystarczy zajrzeć do nb6.7/core/locale/core_nb.jar, a w nim do org/netbeans/core/startup, gdzie mamy (zrzut z wersji rozwojowej z 23. stycznia):
 jlaskowski@work /cygdrive/c/apps/netbeans/nb6.7/core/locale
$ jar -tf core_nb.jar org/netbeans/core/startup/
org/netbeans/core/startup/
org/netbeans/core/startup/Bundle_nb.properties
org/netbeans/core/startup/about_nb.png
org/netbeans/core/startup/frame32_nb.gif
org/netbeans/core/startup/frame48_nb.gif
org/netbeans/core/startup/frame_nb.gif
org/netbeans/core/startup/splash_nb.gif
Zamiast zrzutów ekranu, aby umieścić logo lub ekran powitalny NetBeans, można po prostu sięgnąć do odpowiedniego pliku w klastrze nb67.

Dla zainteresowanych tematyką bezpieczeństwa w aplikacjach webowych z użyciem Spring Framework, Spring Security (dawne Acegi) i rozwojowego NetBeans 6.7 zapraszam do lektury artykułu wprowadzającego Proste uwierzytelnianie i autoryzacja w aplikacji webowej ze Spring Security w 15 minut. Kolejny artykuł zaplanowałem z użyciem CAS i LDAP.

Zastanawiam się, czy tego typu wiedzę nie łatwiej byłoby przyswoić w postaci filmu (z Wink czy podobnie). Dla mnie łatwiej byłoby stworzyć film, ale z oczywistych względów nie będzie można go wydrukować. Mam wrażenie, że w tym przypadku oglądanie krótkiego filmu instruktażowego byłoby mniej męczące niż czytanie artykułu ze zrzutami ekranów. Zapraszam do ankiety Czy artykuł z dużą ilością zrzutów ekranów nie powinien być filmem?, w której zbieram głosy przez kolejny tydzień.