12 lutego 2009

41. spotkanie Warszawskiej Grupy Użytkowników Technologii Java (Warszawa JUG)

Warszawska Grupa Użytkowników Technologii Java (Warszawa JUG) zaprasza na 41. spotkanie, które odbędzie się 17.02.2009 (wtorek) o godzinie 18:00 w sali 5440 Wydziału MIMUW przy ul. Banacha 2 w Warszawie.

Temat prezentacji: Envers
Prowadzący: Adam Warski

Envers, "dodatek" do Hibernate'a, a od niedawna jego część, ma jedno zadanie: ułatwić zapamiętywanie historii zmian dokonywanych na encjach oraz jej odczytywanie i wykonywanie na niej zapytań. Problem wersjonowania encji pojawia się dosyć często, czy to z powodu wymagania prowadzenia ciągłego "audytu" danych, czy też z powodu konkretnych funkcji naszego systemu, jak to ma miejsce w przypadku różnych wiki.

Prezentacja rozpocznie się wprowadzeniem do problemu wersjonowania encji oraz sposobu, w jakim rozwiązuje go Envers. Następnie, trochę o założeniach projektu, konfiguracji oraz pojęciu "rewizji" w przypadku encji. W drugiej, głównej części przyjrzymy się różnym funkcjom Enversa "na żywo" z wykorzystaniem gotowego "szkieletu" prostej aplikacji konsolowej; jest ona dostępna do ściągnięcia jako http://www.warski.org/envers-wjug.zip.

Envers jest prosty w obsłudze i nie wymaga dużej ilości kodu, więc jeżeli ktoś chciałby poeksperymentować na własnym laptopie podczas prezentacji, zachęca się do pobrania paczki. Wystarczy mieć Javę, Anta i skonfigurowaną (prawie dowolną) bazę danych. Przyda się też jakieś narzędzie do oglądania zawartości bazy danych.

Na koniec Adam przedstawi "wnętrzności" Envers, czyli pokazać prostotę tworzenia biblioteki ala Envers, dzięki możliwościom, jakie daje Hibernate. Przedstawiony zostanie model metadanych Hibernate'a, "listenery" i inne trochę rzadziej używane funkcje.

Adam Warski jest informatykiem i absolwentem MIMUWu. Przez jakiś czas pracował w JBossie, a teraz na codzień zajmuje się "zwykłym" programowaniem aplikacji w Javie/JEE. W wolnych chwilach pisze Enversa i inne, mniej lub bardziej przydatne programy (szczegóły na jego stronie domowej i blogu).

Planowany czas prezentacji to 1,5 godziny, po której planuje się 15-30-minutową dyskusję.

Wstęp wolny!

Zapraszam w imieniu grupy Warszawa JUG!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz