26 września 2008

WAS 7.0 już jest oraz JDD 2008 i NetBeans Day 2008 nadchodzą

Nie mogłem doczekać się, aż to opublikuję i w końcu jest! Wielki dzień dla społeczności Korporacyjnej 5-tki (Java EE 5), gdyż IBM wypuścił na runek długooczekiwany produkt IBM WebSphere Application Server V7.0 (IBM WebSphere Application Server V7.0 delivers an agile, solid foundation for SOA to align the advancements of business and IT). Nie planuję rozpisywać się nad jego możliwościami, bo są one znane i (nie)lubiane ;-) Ważne, że czekamy jedynie na JBoss AS 5, który ma zamknąć okres rozwoju serwerów aplikacyjnych w ich krucjacie do pełnego wsparcia specyfikacji Java EE 5. Szczęśliwcy, którzy mogą już pracować z Korporacyjną 5-tką, a wszystkim pozostałym zaleca się natychmiastową migrację na nową platformę. Zdaje się, że kolejnym obowiązkowym elementem serwerów aplikacyjnych Java EE 5 będzie OSGi. Niewiele serwerów udostępnia możliwość uruchamiania aplikacji korporacyjnych budowanych na bazie pakunków, ale wiele korzysta z nich wewnętrznie. Sądzę, że wsparcie dla OSGi będzie kolejnym dużym krokiem w rozwoju serwerów aplikacyjnych, czym znacznie powinny uprościć tworzenie złożonych aplikacji korporacyjnych. W niezwykle ciekawych czasach żyjemy (i wciąż żyjemy, mimo codziennych ochów, echów, i innych sercowych atrakcji, nie wspominając o wszechobecnym stresie ;-))!

Korzystając z chwili rozgłoszę również dwie nadchodzące imprezy, których mam przyjemność być aktywnym uczestnikiem - JDD 2008 w Krakowie oraz NetBeans Day 2008 w Poznaniu i Gdańsku. Pierwsza już za niecałe 3 tygodnie - 16 października, a druga tydzień później - 25 października w Poznaniu, po czym kolejnego dnia - 26 października - przenosi się do Gdańska. Już nie mogę doczekać się podzielenia się z Wami nowinkami z obszaru OSGi i Spring Dynamic Modules (Spring-DM) w Krakowie, a przeglądem nowości NetBeans 6.5 w Poznaniu i Gdańsku. Już od miesięcy przygotowuję się do występów, więc merytorycznie jestem przygotowany conajmniej na 3+ ;-) Dodatkowe pytania i sugestie, o czym chcielibyście posłuchać w kontekście Spring-DM, a później NetBeans IDE 6.5 mile widziane. Nikt nie życzy sobie spędzenia godziny na moim przedłużającym się wystąpieniu, więc stwórzmy miejsce wymiany doświadczeń, gdzie zostanie zaprezentowanego wiele technicznego materiału i pojawią się ciekawe pytania. Liczę na Was, nie mniej niż Wy na mnie!

Za kilka dni - 7 października o godz. 19:00 - w Warszawie odbędzie się pierwsze spotkanie blogerów piszących o IT dla pasjonatów IT - Bloggers Underground. Spotkanie organizowane przez grupę microsoftową, aczkolwiek obiecano, że będzie wyłącznie merytorycznie (czyli nie pojawią się wstawki jaka to Vista jest cacy i takie tam). Zaproszony, od razu zapisałem się z nadzieją podpatrzenia, jak inni sobie radzą w temacie dzielenia się wiedzą poprzez blogi (nawet, jeśli zajmują się niszowymi rozwiązaniami spod znaku MS ;-)). Zawsze wierzę, że poznawanie nowych osób, to miejsce na nowe pomysły i tym razem jestem przekonany, że nie będzie inaczej. Zapraszam w imieniu organizatorów.

Jeśli Ty wciąż zastanawiasz się, czy blog mógłby być dla Ciebie źródłem inspiracji i pomysłów zapraszam do lektury Najlepsze nasiona (gdzie nie będzie ziaren EJB, a jedynie nasiona, ale i tak warto). Autorka już niejeden raz ciekawie przedstawiła otaczającą mnie rzeczywistość i chętnie czytam jej wpisy, a teraz mogę wskazać jeden jako argument do założenia własnego bloga. Jeśli go nie masz, to właśnie dzisiaj jest ten dzień, abyś miał. Jeśli nie blog, to przynajmniej udział w grupie jugowej w Twoim mieście, organizacja konferencji, albo chociażby nieformalne spotkanie w grupie entuzjastów javowych. Cokolwiek, ale odejdź w końcu od komputera i spotkaj się z kimś nowym! Niedługo Warsjava+Eclipse DemoCamp 2008 w Warszawie, więc będzie okazja się spotkać i przegadać to i owo. A może udział w spotkaniu Warszawa JUG na MIMUW 30-tego? Będzie Szimano, więc dobra zabawa murowana (a że się doktoryzuje, więc i naukowo trochę również będzie ;-)). Zapraszam!

3 komentarze:

 1. No to liczę na to, że w Poznaniu będzie okazja się poznać ^^

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam nadzieję, że tegoroczny występ na JDD będzie przynajmniej równie dobry jak rok temu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. @WooKasZ: Niefortunnie, Poznań wypadł z listy miast, które odwiedzę. Zapraszam do Gdańska.

  @matipl: Już sam temat - Spring-DM - gwarantuje dobrą zabawę, bo jakkolwiek znajomość Spring Framework jest szeroka w PL, ale OSGi jest wciąż novum i domyślam się, że wielu springowców zastanawia się, czegóż mogliby oczekiwać od wdrożenia OSGi skoro Spring Framework wydaje się być tak idealnie skrojony. Na pewno będzie wiele zabawy, na pewno!

  OdpowiedzUsuń