29 września 2008

Eclipse IDE 3.5M2 a Eclipse Equinox i OSGi R4.2

Dzisiaj, podczas pobierania pełnej wersji Equinoksa (wraz ze wszystkimi dostępnymi pakunkami) - eclipse-equinox-3.5M1.zip pojawił się poniższy komunikat:

The Equinox downloads are meant as a base for building OSGi applications. As such, they do not include an application of their own and simply running the framework will do nothing.

Teraz już wiem, co autorzy mieli na myśli. Po prostu pobieram samo środowisko uruchomieniowe dla pakunków OSGi (w świecie Eclipse będą to wtyczki), bez których nie ma co oczekiwać funkcjonalności oferowanej przez Eclipse IDE. Podobnie jak z serwerem aplikacyjnym Java EE 5, bez aplikacji korporacyjnych, nie ma czego więcej oczekiwać od niego, poza udostępnieniem usług, na bazie których można je konstruować. Dodatkowo, komunikat może być o tyle ważny, gdyż po pobraniu paczki Eclipse Equinox 3.5M1 i rozpakowaniu, pojawi się katalog eclipse z podkatalogami features oraz plugins, co idealnie odpowiada strukturze bogatego funkcjonalnie Eclipse IDE (w końcu to nic innego jak zestaw wtyczek w katalogu plugins uruchamianych na Equinoksie).

Uważni obserwatorzy projektu Eclipse IDE zauważyli zapewne pojawienie się wersji Eclipse IDE 3.5M2, w której pojawiły się zmiany w obszarze Equinoksa (opisane w dokumencie Eclipse 3.5 M2 - New and Noteworthy dla Equinox):

Security Manager enhancements
This milestone includes an implementation of RFC 120 from the OSGi R4.2 draft specification. RFC 120 specifies enhancements to the Conditional Permission Admin service which is used to manage the permissions assigned to bundles. The enhancements include adding the ability to grant or deny permissions based on conditions, and to manage conditions as an ordered list of rules. For more information see the OSGi R4.2 draft spec.


oraz

New publisher bundle
p2 has introduced a new bundle called the publisher, which provides infrastructure for generating, packaging, and publishing metadata and artifacts into p2 repositories. The publisher provides an extensible API that clients can extend to perform customized publishing to repositories, and includes an advice mechanism for injecting additional metadata into the generation and packaging process.


Nie powinno dziwić, że Equinox przewodzi peletonowi platform OSGi zabierając się za realizację specyfikacji OSGi R4.2, która jakkolwiek w fazie szkicu, potrzebuje środowiska referencyjnego, aby pomóc w akceptacji proponowanych funkcjonalności przez programistów. Dla Java EE 5 referencyjną implementacją jest GlassFish, a dla OSGi jest nią Eclipse Equinox. Zastanawiam się jednak, czy powinienem prowadzić doświadczenia z Equinoksem dystrybuowanym w ramach Eclipse IDE (org.eclipse.osgi_3.5.0.v20080916-2300.jar), czy pobierać bezpośrednio ze strony domowej Eclipse Equinox (org.eclipse.osgi_3.5.0.v20080804-1730.jar). Aktualność samodzielnego Equinoksa nie pozostawia złudzeń - ten dystrybuowany z Eclipse jest aktualniejszy oraz gwarantuje się jego działanie przez włączenie do Eclipse IDE, więc od razu przechodzę na niego. Kilka dni temu próbowałem pobrać wersję Eclipse Equinox 3.5M2 i niestety, ale kończyło się na "404 File Not Found". Może jutro?

p.s. Od momentu zainteresowania OSGi doszła mi kolejna sekcja, którą monitoruję pod kątem zmian w Eclipse - sekcja "Equinox" w "New and Noteworthy". A u Ciebie? ;-)