23 września 2008

34. spotkanie Warszawskiej Grupy Użytkowników Technologii Java (Warszawa JUG)

Warszawska Grupa Użytkowników Technologii Java (Warszawa JUG) zaprasza na 34. spotkanie, które odbędzie się 30.09.2008 o godzinie 18:00 w sali 5440 Wydziału MIMUW przy ul. Banacha 2 w Warszawie.

Temat prezentacji: Podstawy języków formalnych, ANTLR i ANTLRWorks
Prowadzący: Tomek Szymański (vel szimano)

Pisząc różne programy często zdarza się, że mamy jakieś źródło, które wcale nie jest w XMLu ani nawet JSONie... są różne Scannery, Matchery, wyrażenia regularne, ale często to jest za mało i więcej czasu tracimy na "przeczytanie" tego źródła niż na jego "obrobienie". I tutaj wybawieniem jest ANTLR, którego staram się pokazać.

Ale niech nie zrazi was straszny tutuł - podstawy języków formalnych poznać trzeba, ale będzie jak naprzystępniej a potem to już zajmiemy się wyłącznie kodowaniem w naszej ulubionej Javie !

Co jeszcze ? ANTLRWorks - narzędzie z ładnym GUI i różnymi bajerami ułatwiające prace z ANTLRem, zrobienie tego, co mamy na myśli mówiąc "kompilator" - czyli czegoś co wygeneruje program z naszego języka, robienie parserów, obalanie paru mitów i tymczasowe oderwanie od, mogących się na chwile znudzić, technologii webowych, którymi karmimy się na codzień.

Tomek Szymański (vel szimano) - Kontraktor pewnej firmy, która właśnie wypuściła CR2 Application Servera zgodnego z EE 5.0. Zainteresowany narzędziami typu compiler-compiler od momentu, kiedy uczestniczył w odpowiednim przedmiocie na studiach... potem napisał pracę magisterską na ten temat, żeby przez pół roku prowadzić, już jako doktorant (którym nie jest), laboratorium z tych zajęć. Postanowił, że skoro jeszcze coś z tego pamięta, to się podzieli zanim zapomni. Poza tym jest miły, sympatyczny, kulturalny i lubi chodzić w kaszkiecie.

Planowany czas prezentacji to 1,5 godziny, po której planuje się 15-30-minutową dyskusję.

Wstęp wolny!

Zapraszam w imieniu grupy Warszawa JUG!