04 lipca 2007

Wtyczka NetBeans dla Geronimo - pora na malutki rozgłos

To już bodajże rok, kiedy krążę nad stworzeniem wtyczki NetBeans dla Geronimo i wydaje się, że dojrzałem, aby myśl zrealizować. Wiadomość rozpoznająca zainteresowanie tematem - NetBeans plugin for Geronimo - anyone interested? - wysłana była 26 lipca 2006 i aby uczcić tę datę czymś niezwykłym, np. zakończeniem prac nad wersją 1.0, powinienem zakasać rękawy i zabrać się do intensywnej pracy.

Właśnie wczoraj moim oczom po raz pierwszy ukazała się lista aplikacji internetowych, jakie są zainstalowane na Geronimo 2.0 SNAPSHOT poprzez wtyczkę w NetBeans IDE. Wtyczka może już wiele, ale nie na tyle, aby opublikować ją jako wersję 1.0. Jeszcze daleko jej do tego numeru wydania, ale o tym za momencik.

Pracuję z wersją rozwojową NetBeans IDE 6.0 zbudowaną ze źródeł. To również nie należało do trywialnych zadań, ale się udało. Można oczywiście skorzystać z wersji oznaczonej jako Milestone np. 9 albo ostatni 10, ale skompletować źródła do niej to wyczyn nie na miarę moich możliwości (innymi słowy przerosłoby mnie). Budowa NB ze źródeł to przestrzeganie zaleceń opisanych na stronie WorkingWithNetBeansSources, co w zasadzie sprowadza się do serii poleceń cvs. Zainteresowani budową NB zapraszam do kontaktu, a teraz kilka słów o moim nowym dokonaniu.

Rozpoczynamy od zainstalowania wtyczki. Jak? Hmmm, pewnie jest jakiś sposób, ale na razie nie bardzo rozpoznany przeze mnie. Korzystam z możliwości NetBeans do uruchamiania projektu wtyczki.

Kolejnym krokiem jest zdefiniowanie serwera w NetBeans IDE w widoku Services.


Wciskamy przycisk Next>.

Zdefiniowanie niepoprawnej ścieżki do katalogu serwera kończy się komunikatem błędu.


Poprawna ścieżka umożliwia kontynuowanie definicji serwera.


Wybieramy przycisk Next>, a później Finish.


Naszym oczom ukaże się zdefiniowany Apache Geronimo. Ale to nie koniec.


Z instancją mamy związane menu pod prawym przyciskiem myszy. Uruchamiamy serwer wybierając menu Start.


Co kończy się pomyślnie uruchomionym serwerem z listą zainstalowanych aplikacji internetowych.


Możemy dowolną z aplikacji internetowych uruchomić w przeglądarce (menu Open in Browser) bądź odinstalować (menu Undeploy).


Na koniec zatrzymujemy serwer (menu Stop).

Niestety mimo licznych zalet, dobrze, kilku zalet są i wady. Pierwsza z nich to poleganie na wartościach domyślnych, których zmiana...mówiąc delikatnie...wprowadza wtyczkę w zakłopotanie. A najbardziej dokuczliwy mankament, który ostudzi zapał jej instalowania i używania, to niemożność stworzenia aplikacji, która jako środowisko uruchomieniowe miałaby zdefiniowane Geronimo. Ot, taka mała niedogodność, nad którą zamierzam popracować w kolejnych dniach.

Dla zainteresowanych rozwojem wtyczki zapraszam do śledzenia zgłoszenia GERONIMODEVTOOLS-131 oraz popróbowania się z wtyczką budując jej źródła. Do dyskusji zachęcam na grupie rozwojowej Apache Geronimo.