06 stycznia 2007

III spotkanie Warszawskiej Grupy Użytkowników Technologii Java (Warszawa JUG)

Warszawska Grupa Użytkowników Technologii Java (Warszawa JUG) zaprasza na III spotkanie, które odbędzie się w nadchodzący wtorek 09.01.2007 o godzinie 18:00 w sali 5820 na Wydziale MiMUW przy ul. Banacha 2 w Warszawie.

Temat prezentacji: Co nowego i dobrego w Enterprise JavaBeans 3.0

Najnowsza odsłona specyfikacji Java EE 5 udostępnia odrestaurowaną specyfikację Enterprise JavaBeans w wersji 3.0 (EJB3). EJB3, jak i samo Java EE 5, jest przeciwieństwem bolączek, z jakimi borykali się programiści w wersjach poprzednich. Krytyka EJB 2.1 i poprzednich była podstawą dla powstania jej alternatywnych rozwiązań, w których prym wiedzie Spring Framework. I to przede wszystkim ich wpływ i udział ich projektantów w ciele standaryzującym specyfikację EJB3 sprawiły, że jest ona naszpikowana interesującymi konstrukcjami programistycznymi wypromowanymi przez projekty otwarte i podparte usprawnieniami Java SE 5. Należą do nich: konfiguracja poprzez annotacje, wstrzeliwanie zależności (ang. dependency injection), POJO jako komponenty EJB czy interceptory (znane z AOP). Poza nimi znajdziemy w EJB3 autorskie usprawnienia, gdzie najważniejszym jest konfiguracja przez nadpisywanie (ang. configuration by exception).
Rozpoczęcie roku 2007 nie mogło być powitane prezentacją o mniej zdumiewającym swoim rozmachem novum niż EJB3. EJB3 dodaje blasku specyfikacji Java EE 5 i przyczyni się do powrotu wielu programistów i projektantów do platformy Java EE 5, którzy zmęczeni trudami EJB 2.1 zmigrowali do rozwiązań alternatywnych.

Prezentacja prowadzona będzie przez Jacka Laskowskiego, który jest członkiem grup rozwojowych projektów Apache Geronimo i Apache OpenEJB. Jest założycielem grup Warszawa JUG i Poland BEA User Group. Zaangażowany w poznawanie możliwości specyfikacji EJB3 tworząc egzamin na JavaBLACKbelt.com. Prowadzi Notatnik Projektanta Java EE, w którym znaleźć można m.in. relacje z lektury specyfikacji EJB3.

Planowany czas prezentacji to 1,25 godziny z kolejnymi 15 minutami na dyskuję.

Zapraszam w imieniu Warszawa JUG!