17 listopada 2011

Przyszły tydzień konferencyjnie - JDD 2011 w Krakowie i Eclipse DemoCamp w Poznaniu

Maksym rozwija się znakomicie. Stuknęło mu 6 tygodni i nie tylko, że zaczął przekręcać głowę z lewa na prawo (z przewagą skierowania na lewo), to zaczął się uśmiechać i reaguje na znajome głosy i zachowania (dorosłych, głównie rodziców, którzy wierzą i brną w zaparte, że te milusie słówka są przyjemniejsze dla ucha malca).


Maksym uśmiecha się, regularnie ogłasza pobudkę około 6:45 (z przewagą godzin wcześniejszych - akurat na ranne bicie dzwonów o 6:30!) i kiedy się złości bardzo intensywnie rusza nogami - najpierw lewą, aby przy udziale prawej być na prawdę zły. Doskonała zabawa to rozpoznawanie jego zachowań - podobne do rozpoznawania działającego oprogramowania bez dokumentacji :)

JDD w Krakowie - 21-22 listopada 2011


Poniedziałek i wtorek jestem w Krakowie na konferencji JDD 2011, w której biorę udział jako uczestnik panelu dyskusyjnego Welcome to Javaland. Za stroną konferencji:
"W czasie konferencji JDD odbędzie się panel dyskusyjny, w trakcie którego zaproszeni goście: Jacek Laskowski, Grzesiek Duda, Andrzej Grzesik, Anna Kołodziejczyk i Andrzej Targosz rozmawiać będą na temat historii rozwoju konferencji i społeczności Java w Polsce. Opowiemy o tym jak doszło do zorganizowania pierwszej imprezy, jak się rozwijały kolejne inicjatywy oraz jaka jest przyszłość spotkań Javy w naszym kraju.

Odpowiemy na pytania dlaczego ważne jest organizowanie w Polsce technicznych konferencji, jak to się stało, ze bez wsparcia jednej mocnej firmy udało się doprowadzić do tak dynamicznego rozrostu społeczności Java w Polsce oraz dlaczego istnienie kilku podobnych eventów równolegle ma sens. Wspólnie zastanowimy się co zrobić, aby zwiększyć ilość uczestników zagranicznych w kolejnych konferencjach oraz co wyróżnia nasze imprezy na mapie Europy."
Trudno mi powiedzieć, czy na miejscu uczestników konferencji cieszyłbym się z takiego "wypełniacza" (szczególnie, że alternatywy nie ma), ale zapytany o udział, od razu się zgodziłem, bo uważam, że wciąż zbyt mało osób udziela się publicznie pro publico bono. Liczę na aktywny udział uczestników konferencji.

Później już w roli uczestnika konferencji zamierzam wziąć udział w prezentacji Tomasza Kowalczewskiego z "Domknięcia w Javie", Erika Jan de Wit'a "Scrum – następca modelu kaskadowego", Pawła Brodzińskiego, którego wpisy na blogu czytam z zapałem, z "Scrum, Kanban i inne opowieści", aby na koniec usiedzieć przy Andrew Rubinger'ze z "Testowanie w środowisku Java Enterprise". Jakoś tak wyszło, że wszystkie z prezentacji będą po angielsku, a tematy są po polsku :)

Drugi dzień chciałbym poświęcić na dokształcanie w temacie TDD z udziałem Krzysztofa Jelskiego i Marcina Zajączkowskiego, którzy poprowadzą "TDD Coding Dojo".

Eclipse DemoCamp w Poznaniu - 24 listopada 2011W czwartek, 24 listopada, pojawię się wieczorem z tematem "Java EE 6 with WebSphere AS 8 and Rational Application Developer 8" w Poznaniu na Eclipse DemoCamp. Kto jednak chciałby słuchać o Java EE 6, od kiedy stała się wręcz trywialna w użyciu?! Dla wytrwałych będę miał więc niespodziankę w postaci...OSGi Blueprint. Zobaczymy, co WAS8 potrafi uruchomić, a RAD8 stworzyć w tym obszarze. Będzie to dla mnie świetna okazja, aby odświeżyć sobie temat Enterprise OSGi z OSGi Blueprint z Apache Aries w IBM WebSphere Application Server V8.

Zastanawiam się, czy całkowicie zaniechać slajdów na rzecz prezentacji aplikacji, które omówię korzystając z RAD V8 i uruchomię na WAS V8?! Godzina na tego typu cyrki nigdy nie kończy się na godzinie i zostaje tylko niesmak niedopowiedzenia. Przy godzinie uważam, że nie ma co liczyć na wiele, więc pewnie skończy się na slajdach, aby po 45 minutach zachęcić do pytań. Obym nie zapomniał, że moje wystąpienie zaplanowane jest na 9 w nocy!