17 października 2011

Podsumowanie warsztatów warsjawa 2011

O Maksymie na wstępie

Dzisiaj, o 17:24, Maksym ukończył 2 tygodnie życia i pracuje pod systemem, w którym nie wykryto jakichkolwiek "bugów". Zdrowiuteńki bobas. Na razie "uptime" optymalny i oscyluje wokół 3h - niestety, głównie w dzień. Czasami wymaga pomocy przy wejściu w stan "sleep", ale ogólne zachowanie poprawne. Wszystkie "testy zielone", a z każdym dniem użytkownicy coraz bardziej rozumieją zachowanie systemu. "Dział IT" w szpitalu na Madalińskiego wydał ocenę pozytywną i kontynuujemy zasilanie.


Wczoraj, w niedzielę, Maksym doświadczył przyjemności spaceru i po wczorajszych 20 minutach dzisiaj zaaplikowaliśmy "poprawkę" w postaci czterdziestominutowego spaceru. Wciąż bezawaryjne działanie Maksyma pozwala nam sądzić, że poprawka została wdrożona poprawnie. Jednym słowem - współpraca jest bardzo owocna. Bo to jest "Maksym i już!", czasami zwany Maksymiusz.


warsjawa 2011 - sobotnie spotkanie społeczności javowej


Kolejne wydarzenie polskiej społeczności javowej za nami. IV warszawskie warsztaty javowe warsjawa 2011 przyciągnęły 220 uczestników i udowodniły, że wciąż jest zapotrzebowanie na konferencje społecznościowe wokół Javy. Jeśli ktokolwiek wieszczy koniec jej popularności, to w Polsce nie ma to zastosowania. Tym razem zapóźnienie naszego kraju ma swoje dobre strony.

Z 4 osobami ze Szczecina i 1 z Łodzi można śmiało powiedzieć, że chociaż w części warsjawa zaoferowała ciekawą propozycję dla przyjezdnych i tym samym, nielicznie, ale zawsze, byliśmy ogólnopolscy. Chciałbym wierzyć, że było więcej osób spoza Warszawy niż wspomniane 5 osób. Żałuję, że nie mogę podzielić się bardziej precyzyjnymi danymi.

Aktualizacja z 18.10.2011: "Jak się okazało na dworcu ze Szczecina było co najmniej 6 osób." (źródło: Darek "ten od EGita" Łuksza)

Na razie pojawiły się jedynie pozytywne komentarze i, nieskromnie powiem, nie spodziewam się innych.

Poniżej wszystkie opinie, jakie udało mi się zebrać do tej pory.

Anna Małgorzata Mazińska napisała na forum WJUGa:

"Witajcie, chciałam podziękować organizatorom Warsjawy za ogarnięcie takiego fajnego eventu ;) tym razem przybyłam jako zwykły uczestnik, aby się trochę doedukować, ale udało się w przerwach między warsztatami pstryknąć trochę fotek : https://picasaweb.google.com/103530179614305430424/Warsjawa2011 (w galerii są fotki moje i Krzyśka)"

Piotr Zajączkowski na forum WJUGa:

"Dołączam się do podziękowań za zorganizowanie Warsjawy :) Było naprawdę bardzo miło i wyjątkowo merytorycznie (przynajmniej z mojego punktu widzenia ;) ). Szkoda tylko, że tak krótko - w takiej atmosferze to mogłoby trwać i kilka dni ;) hehe ;)
W każdym razie dziękuję jeszcze raz organizatorom, pomysłodawcom, prelegentom, sponsorom i uczestnikom - było super :)"


Michał Lewandowski na forum WJUGa:

"Też dołączam się do podziękowań dla tych którzy mieli swój udział w organizowaniu.
Atmosfera spotkania napawała chęcią do działania !
Żałuję tylko, że musiałem wyjść o 15:30, a dowiedziałem się potem, że pierwszy raz w życiu byłem wylosowany i wygrał bym coś pierwszy raz w życiu."


Krzysztof Nielepkowicz na forum WJUGa:

"Swietna konferencja i warsztaty! Mimo braku sieci na warsztatach GWT prowadzący (Paweł Cesar Sanjuan Szklarz) świetnie spobie poradził i repozytorium rozprowadził na gwizdkach :P Niby warsztat dla początkujących a sporo fajnych informacji o których nie piszą w książkach np kompilowanie wybranej permutacji czy pokazanie na czym naprawdę polega MVP :)"

I już w prywatnej korespondencji (dane osobowe znane redakcji):

"Dzięki za organizację eventów podczas których ludzie skupieni wokół wspólnych zainteresowań mogą się spotkać i podyskutować."

W skład komitetu organizacyjnego weszli:
 • Łukasz Lenart
 • Bartek Zdanowski
 • Marcin Zajączkowski
 • Tomasz Dziurko
 • Jacek Laskowski
 • Jakub Koperwas
 • Krzysztof Kozioł
Bardzo dziękuję za udział i zapał, aby poświęcić swój czas w kolejnej społecznościówce grupy Warszawa JUG!

Pojawiły się również zdjęcia z konferencji:
Chętnie uzupełnię galerię o kolejne zdjęcia. Proszę o przesyłanie namiarów na nie na jacek@japila.pl.

Organizator i prelegent w jednym - "Java EE 6 Web Profile z Apache TomEE"


Mój udział w konferencji polegał na jej organizacji, ale nie mogłem się oprzeć pokusie, aby nie wrócić na deski i zaprezentować niedawno ochrzczonego jako certyfikowany Apache TomEE w temacie "Java EE 6 Web Profile z Apache TomEE".

Uczestnikom mojego wystąpienia bardzo dziękuję, a wszystkim polecam zapoznanie się z moją prezentacją. Uwagi i sugestie ku usprawnieniu moich, kolejnych wystąpień w temacie Apache TomEE mile widziane.


Ze spotkania wyciągnąłem potrzebę nieutralnego przekazywania materiału na wybrany temat i mimo zaangażowania w rozwój Apache TomEE (na razie bardzo pasywnie) nie tracić z oczu celu nadrzędnego - prezentacja rozwiązania z uwypukleniem celów jego powstania. Bez tego leży każde wystąpienie, bo wiedza, jak zainstalować, czy uruchomić i stworzyć aplikację, to zdecydowanie za mało. Należy oczekiwać więcej i taki cel stawiam sobie na kolejne wystąpienia.

I tutaj kolejne postanowienie - wzbogacenie wiedzy branżowej. Nie wiem jeszcze, czy będzie to bankowość, telekomunikacja, czy ubezpieczenia, ale chociażby z jej podstawowym rozpoznaniem znacząco usprawni to nazewnictwo klas i słownictwo, którego będę używał do przedstawienia technologii. Tego typu prezentacje najbardziej lubię i bardzo mi ich brakuje w Polsce. Mam wrażenie, że można tutaj wiele zdziałać i znacząco podreperować poziom moich prezentacji. Nie mogę jednak znaleźć książek czy innych publikacji, w których mógłbym zapoznać się z jakimi problemami biznesowymi spotyka się dana branża, w których IT i jej "zabawki" mogłyby pomóc. Najbardziej interesują mnie procesy biznesowe, które są motorem napędowym systemów w branży. Coś ala sprzedaż, aktywacja, pozyskiwanie klienta i jego obsługa. Możesz coś zaproponować w temacie? Chciałbym móc nazywać moje aplikacje "Bank" zamiast "MyWebApp", albo "CustomerManagement" zamiast "HelloWorld". Zastanawiam się, czy taka publikacja w ogóle istenieje, a nie jest jedynie domeną osób, które siedzą w temacie?! W końcu i nieinformatykom udaje się w IT, więc dlaczego informatykowi nie miałoby się udać poza IT?! Pomożesz?

Na moje pytanie odnośnie mojego warsztatu prezentacyjnego i literackiego, tutaj na blogu i wiki, padły propozycje, aby na blogu prezentować tematy krótko i ze zrzutami ekranu, okraszone opisem problemów, na które napotykałem z ich rozwiązaniami (jeśli istnieją), a na Wiki publikować dłuższe wpisy, które aspirują do miana artykułów. To zgadza się z moim postrzeganiem tych narzędzi, więc wystarczy utrzymać postanowienia i będzie cacy. Dwóch zadowolonych czytelników, to w końcu lepiej niż żaden :)

5 komentarzy:

 1. Jacku, opis na początku naprawdę genialny :D

  Poza tym sądzę, że Warsjawa akurat ma na tyle kameralną oprawę w porównaniu z Confiturą, że to nie może się nie udać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wrocław też miał swoje przedstawicielstwo, naliczyłem conajmniej 4 osoby razem z sobą.

  A na eventbrite.com nie widać kto skąd jest?

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiesz Jacku, że był nawet jeden gość z Berlina.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zatem to nie tylko ogólnopolska konferencja, ale i europejska! Aż się chce organizować kolejną, aby móc spotkać się z tyloma osobami bez specjalnych kosztów :)

  Trzeba pomyśleć o przytrzymaniu ludków na weekend, aby można było z każdym się poznać, pogadać i w ogóle pomyśleć co dalej. Nam nie dane było dłużej zamienić słowa :(

  OdpowiedzUsuń