01 maja 2011

Testowanie JAX-WS Web Services z Apache CXF i JUnit

W trakcie lektury Apache CXF Web Service Development wpadłem na pomysł, aby sprawdzić możliwość testowania usług sieciowych (ang. web services) bez konieczności uruchamiania samodzielnego, zewnętrznego w stosunku do testu, serwera lub kontenera webowego.

Zadanie okazało się banalnie proste z Apache CXF (i wbudowanym Jetty), a całe przedsięwzięcie opublikowałem w postaci artykułu pro publico bono (licząc jednak na odzew w postaci komentarzy i usprawnień, co pozwoliłoby mi dalej zgłębiać temat przydatnośći CXF). Zainteresowanych krótką lekturą zapraszam do Testowanie JAX-WS Web Services z Apache CXF i JUnit. Uwagi i pytania mile widziane.

Kontynuuję lekturę książki "Apache CXF Web Service Development" i po 5-tym rozdziale uważam ją nie tylko za doskonałą o Apache CXF (de facto są dwie i z niecierpliwością czekam na kolejną - Developing Web Services with Apache CXF and Axis2 (3rd Edition)), ale również wspaniale przedstawiającą temat, który porusza. Po kilku ostatnio przeczytanych książkach, ta dopasowała się do moich potrzeb wyśmienicie. Ale o tym już w samej recenzji. Niebawem...

Przypominam, że również niebawem będziemy mogli doskonalić swój warsztat programistyczno-architektoniczny w nadchodzącej konferencji grupy Warszawa JUG - Confitura 2011. Niektórym będzie również dane doskonalić warsztat prelegenta - tylko do 8.05 trwa zbieranie tematów prezentacji. Po moim ostatnim apelu pojawili się nowi prelegenci w osobach Moniki, Bartosza i Marcina, co przy wcześniej już zgłoszonych 7 prelegentach daje całkiem pokaźne spektrum wiedzy do wchłonięcia. Zachęcam do zgłaszania tematów prezentacji, a temat związany z Apache CXF miałby moje pełne poparcie. Chętnie pomogę w jej przygotowaniu, a nawet wręcz jej poprowadzeniu (!) Najważniejsze, aby spróbować, bo na Confiturze można liczyć na bardzo życzliwą publikę (śmiem twierdzić, że próba zagięcia prelegenta nie miała w ogóle miejsca). Po prezentacji odznaka eksperta jest już tylko kwestią czasu, a ślad podjęcia wysiłku zostaje na całe lata (mówi się, że Google nic nie zapomina). Zgłoś swój temat już dzisiaj!