Będąc na fali mojego większego zainteresowania Clojure, czy to ze względu na moją ostatnią prezentację podczas InfoShare 2011 w Gdańsku o nim, czy lekturą książki Programming Concurrency on the JVM: Mastering Synchronization, STM, and Actors, wziąłem się za przygotowanie środowiska pracy do zbudowania aplikacji w Clojure.
W ten sposób powstał mini-artykuł, który opublikowałem na swoim Wiki - Zarządzanie projektami Clojure z leiningen.
Początkowo miał to być wpis na blogu, ale decyzja o Wiki miała swoje drugie dno - chciałbym zebrać owe mniejsze przemyślenia, w coś większego, co mogłoby nawet przypominać podręcznik zainteresowanego Clojure. Może tym razem się uda i moich wpisów będzie inny efekt końcowy. Pożyjemy, zobaczymy.
Zachęcam do przesyłania uwag i sugestii na adres jacek@japila.pl. Zawsze to ciekawiej móc posłuchać lub przeczytać przemyślenia innych, np. Twoje!
A tak zupełnie przy okazji, nie zapominasz o 11 czerwca, kiedy to odbędzie się społecznościowa konferencja javowa Confitura 2011 w Warszawie?! Jest to konferencja organizowana przez nas samych dla nas samych i efekt końcowy zależy wyłącznie od naszej wcześniejszej aktywności wokół jej organizacji. Jeśli jesteś zainteresowany/-a pomóc, koniecznie się ze mną skontaktuj - jacek@japila.pl. Móc pochwalić się udziałem w organizacji konferencji dla ponad 500 osób jest wciąż wyróżnikiem na rynku. Nieskromnie przyznam, że doświadczam tego na każdym kroku i marzy mi się stworzenie społeczności, w której pomoc przy konferencji jest ceniona i wynosi na piedestał.
Bardzo dobry artykuł. W trakcie czytania twoich wpisów na blogu i słuchania na infoShare prelekcji o Clojure brakowało mi właśnie wspomnienia o wsparciu jakiegoś narzędzia do zarządzania aplikacjami poza IDE. A jak sprawa wygląda w przypadku zarządzania zależnościami? Wygląda to podobnie jak w Mavenie? Może to byłoby tematem następnego artykułu? Przykładowo jak dodawać zależności Clojure'owe a także Javowe (np. z repozytoriów Mavena) do projektu? Z taką wiedzą wiele osób znacznie chętniej by sięgnęła po Clojure :)
OdpowiedzUsuńWszyscy, którzy myślicie o pobawieniu się Clojure:
OdpowiedzUsuń1. chcecie używać Leiningena
2. IF NOT chcecie używać Leiningena THEN chcecie używać Cake
3. IF NOT chcecie używać Cake THEN GOTO 1
Serio. Uwierzcie mi. Te narzędzia naprawdę czynią życie prostszym i umożliwiają skupienie się na rozwiązywaniu rzeczywistych problemów, zamiast walki z konfiguracją.
Dzięki, Jacku, za rozpropagowanie tematu.
Łukasz: Z zależnościami jest dokładnie tak jak w Mavenie. Tak naprawdę Leiningen JEST Mavenem (w przebraniu), ale ćśśś, nie mów nikomu.