09 grudnia 2010

Temat przewodni na grudzień - Java EE 6

Ankieta określająca temat przewodni na miesiąc grudzień 2010 dobiegła końca z 85 głosami, w których specyfikacja Java EE 6 zdobyła najwięcej głosów, nieznacznie więcej niż EJB 3.1 i JSF 2.0. Bardzo zdumiewające dla mnie było wskazanie na OSGi jako bardziej interesującego niż CDI. A może nie jest to wskazanie na bardziej interesującą technologię, ale na mniej rozpoznaną?!
Wyniki ankiety tematu przewodniego grudnia 2010
Tym samym rozpoczynam analizę JEE6, w której głównymi graczami będą - dokument standaryzacyjny JSR 316: Java Platform, Enterprise Edition 6 (Java EE 6), serwery aplikacyjne: GlassFish 3.1, Apache Geronimo 3.0, IBM WebSphere Application Server V8 ze zintegrowanymi środowiskami programistycznymi NetBeans IDE 7.0 i IBM Rational Application Developer V8.

Akurat teraz prowadzę 4-dniowe autorskie warsztaty dla programistów (korzystających z Java EE 5 z RAD8) i administratorów WAS7, w których staram się minimalizować przedstawienie tematu od strony teoretycznej, kładąc nacisk na praktyczną stronę pracy z w/w produktami. Skłamałbym, gdybym powiedział, że udało mi się odpowiedzieć na wszystkie pytania, a było również wiele niezwykle inspirujących. Zebrałem tym samym mnóstwo tematów do przyszłych skrinkastów, więc można spodziewać się ich jeszcze kilka w tym roku i wszystkie (a przynajmniej ich większość) wokół JEE. Końcówka 2010 zapowiada się pracowita nagraniowo. W końcu pojawiła się wena, z którą zamierzam wejść w 2011!

p.s. Uruchomiłem nową ankietę "Preferowany sposób nauki JEE6", w której badam zainteresowanie różnym sposobem prezentacji JEE6. Znajdziesz ją po prawej na moim blogu. Zapraszam.

3 komentarze:

 1. ale np. CDI to składowa JEE6 - jak dodasz, to już masz 49%, do tego ejb 3.1 - i już 80% :)

  Bo co to niby jest JEE6, bez tych technologii ;-) ?

  OdpowiedzUsuń
 2. Jacku, może warto by było sklecić jakąś małą aplikacyjkę i sprawdzić jak to rzeczywiście jest z przenoszeniem takiego dziadostwa między serwerami? ; ) Choć to już pewnie bardziej rozbijałoby się o konfigurację pul połączeń itp na poszczególnych serwerach.

  OdpowiedzUsuń
 3. @up: poszukaj webloga Adama Biena i jego 'SmokeTest'.

  OdpowiedzUsuń