20 grudnia 2010

EJB 3.1 z OpenEJB 3.1 i NetBeans IDE 7.0

Jest wiele sposobów na naukę nowych technologii i dobór odpowiednich narzędzi może znacząco usprawnić ten proces. W przypadku EJB 3.1 możemy skorzystać z projektu Apache OpenEJB 3.1, podpierając się NetBeans IDE 7.0 jako zintegrowanym środowiskiem programistycznym z asystentami tworzenia ziaren EJB z Apache Maven w tle.

Zastosowanie EJB 3.1 jest zwykle podyktowane względami praktycznymi, kiedy wybór serwera aplikacyjnego Java EE 6 mamy już za sobą i pozostaje wykorzystać jego usługi. Ich kompletność i gotowość do użycia najlepiej doświadczyć, kiedy konieczne jest wykorzystanie transakcji, podłączenia do bazy danych z możliwością przypisania komu i co wolno, udostępnić Web Service z wykorzystaniem REST w ramach aplikacji webowej czy podobne "deklaratywne czynności". Nie ma konieczności zestawiania gotowej konfiguracji usług, a konwencja ponad konfigurację znacznie przyspiesza dostarczanie kompletnych rozwiązań. Przenośność aplikacji jest również istotnym aspektem wyboru stosu technologicznego. Dodając do tego łatwość testowania aplikacji korporacyjnych i Java EE 6 (JEE6) wydaje się być idealną platformą aplikacyjną.

W tym artykule przedstawię uruchomienie bezinterfejsowego, niestanowego ziarna sesyjnego EJB (ang. no-interface stateless session bean) z użyciem projektu Apache OpenEJB 3.1.4, który stworzę w NetBeans IDE 7.0 (wersja rozwojowa z dnia 15.12.2010). Celem jest maksymalne zminimalizowanie czasu koniecznego do uruchomienia środowiska. Kolejną zaletą zastosowania OpenEJB jest możliwość wykonanywania wszystkich operacji projektowych (budowanie i testowanie) poza IDE, dzięki użyciu Apache Maven wspieranym przez NetBeans IDE 7 "z pudełka".

Więcej w artykule EJB 3.1 z OpenEJB 3.1 i NetBeans IDE 7.0.

3 komentarze:

 1. Bardzo mi się podoba Twój pomysł na serię tutoriali o EJB3.1.
  Jako, że słabo władam technologiami JEE, mam nadzieję, że cosik się nauczę.
  Dzięki Jacku.

  OdpowiedzUsuń
 2. To jest najbardziej motywujący komentarz, jaki ostatnio dostałem. Dzięki za prezent gwiazdkowy.

  Licze na pytania od Ciebie, kiedy już uda Ci się przejść przez ten przykład. Szczególnie takie w stylu "A co jeśli...?" albo "A w tym rozwiązaniu to tak, a jak będzie tutaj?"

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja też postaram się trochę głowę pozawracać ;-)

  OdpowiedzUsuń