11 sierpnia 2008

Klawiszologia NetBeans ponownie, OSGi na JDD 2008 w Krakowie oraz NetBeans Debugger board

Każdego dnia uczestnicząc w pracach NetBeans IDE 6.5 Community Acceptance Testing program (NetCAT) mam możliwość poznawania kolejnych skrótów klawiszowych (pewnie łatwiej byłoby przejrzeć po prostu Keyboard Shortcuts Card dostępne pod głównym menu Help, ale poznawanie przez NetCAT traktuję jako efekt uboczny i nie chcę psuć sobie zabawy). Dzisiaj trafiłem na dwa skróty dotyczące operacji na pojedyńczej linii w edytorze Java - Alt+Shift + Up/Down oraz Ctrl+Shift + Up/Down. Pierwszy z nich - Alt+Shift + Up/Down - przenosi linię, na której znajduje się kursor w górę/dół, natomiast drugi - Ctrl+Shift + Up/Down - kopiuje aktualną linię na górze/dole. Z pewnością istnieją dla nich odpowiedniki eclipsowe, ale niestety nie znam ich, a chciałbym. Kto zlituje się nade mną i pozwoli mi je poznać?

Miałem wstrzymać się z ogłoszeniem tej wiadomości, aż do momentu sfinalizowania programu mojego wystąpienia na tegorocznej edycji Java Developer Day 2008 16 października w Krakowie, ale skoro już podano to do publicznej wiadomości, nie pozostaje mi nic innego, jak zaprosić czytelników Notatnika na mój wykład "Wprowadzenie do OSGi (z Apache Felix, Spring Dynamic Modules (aka Spring-OSGi) oraz GlassFish v3 i IBM WebSphere AS 6.1)", w którym przedstawię czym jest specyfikacja OSGi, jej implementacje oraz środowiska oparte o nią. Postaram się również odpowiedzieć na pytania związane z OSGi, do których zadawania gorąco zapraszam. Organizatorzy JDD przyjęli moją propozycję wystąpienia, co zawsze traktuję jako wyróżnienie. Jeśli chcesz poczuć, co mam na myśli zostało niewiele czasu, aby skorzystać z ceny promocyjnej na konferencję (15 sierpnia upływa kolejna zniżka!). Pora zaplanować 16 października i skorzystać z promocji. Rejestracja trwa.

Dzisiaj dostałem wiadomość do skrzynki o rozpoczęciu programu sprawdzenia użyteczności NetBeans Debugger. Peter Pis w Welcome on NetBeans Debugger board napisał:

Let me welcome you on NetBeans Debugger board. This is the first notification email from interest@debugger.netbeans.org mailing list that confirms you're the NetBeans Debugger Contributor. All details about this program can be found:

http://wiki.netbeans.org/NetBeansDebuggerContributors

Task 1:
Your first task is testing of redesign of multi threaded debugging that has been recently integrated into the standard distribution of the NetBeans IDE 6.5. We are also looking forward to your feedback.

The new multi threaded debugging feature set for NetBeans IDE 6.5 has already been finalized, so the main task for now is multi-threaded debugging testing and quality.

Debugger testing will be launched together with the release of NetBeans IDE 6.5 Beta. Time schedule for the first Debugger Contributor task can be found:

http://qa.netbeans.org/processes/cat/65/index.html


Jeśli jesteś zainteresowany/-a uczestniczeniem w programie zapraszam do grupy - wystarczy "send a blank e-mail to interest-subscribe@debugger.netbeans.org". Na każdego czekają liczne wyróżnienia i nagrody, wliczając:

* direct reporting issues into the IssueZilla via Exception Reporter
* new features and UI specification reviews, evaluation of prototypes
* influence on nominating issues that should be integrated into Patch
updates
* influence on nominating issues that should be fixed before releases
* closer cooperation and keeping in touch with development
* T-shirts


Rozumiem, że może nie być zbyt interesujące ocenianie pracy z NetBeans Debugger, ale posiadanie T-shirt'a jest po prostu obowiązkowe na jesień 2008 ;-)