05 maja 2008

IBM WAS 7.0 Open Beta oraz IBM RAD 7.5 Open Beta na moim wykładzie na Uniwersytecie Śląskim w Sosnowcu

W końcu pojawiła się wersja długooczekiwanego przeze mnie IBM WebSphere Application Server Network Deployment 7.0 Open Beta (WAS7). Wraz z nią pojawił się głos na forum, że właśnie oto rozpoczął się wyścig między tytanami dwóch światów - komercyjnego w postaci firmy IBM oraz otwartego w postaci projektu JBoss (teraz to również przedstawiciel świata komercyjnego po przejęciu przez firmę RedHat, ale dla uatrakcyjnienia sytuacji zapomnę o tym na chwilę).

Thank you for pre-registering for this Beta Program.
We are pleased to announce that this program is now active and available.

You may review the features and highlights on the Open Beta overview page at this URL:
https://www14.software.ibm.com/iwm/web/cc/earlyprograms/websphere/wasndv7/

The Code and Library downloads may also be found at these URLs:
https://www14.software.ibm.com/iwm/web/cc/earlyprograms/websphere/wasndv7/download.shtml
https://www14.software.ibm.com/iwm/web/cc/earlyprograms/websphere/wasndv7/library.shtml

For support issues related to this Open Beta program, we have also provided a discussion forum, which you may access from this URL:
https://www14.software.ibm.com/iwm/web/cc/earlyprograms/websphere/wasndv7/support.shtml

Welcome the Open Beta, and we look forward to helping you have a positive experience with this early version of IBM WebSphere Application Server Network Deployment V7.0


Co mnie mile zaskoczyło w tym wydaniu WAS7 to nie tylko wsparcie dla Korporacyjnej Javy 5, ale również sam format dystrybucji oprogramowania. Istnieje możliwość pobrania WASa w formacie VMware OVF (Open Virtual Machine Format), który jest całkowitym novum dla mnie. Okazuje się, że za pomocą narzędzia napisanego w Javie - OVF Tool - na podstawie pliku xmlowego OVF można utworzyć pełne środowisko uruchomieniowe. Jakby mało było wrażeń w formcie OVF jest dystrybuowana wersja WAS ND 7.0 na systemie linuksowym - SUSE Linux Enterprise Server (SLES) 10.1, więc nie tylko pobawię się nowiuteńkim WASem 7.0, ale również i Linuksem bez straty czasu na jego instalację i konfigurację. Mała rzecz a cieszy!
 C:\apps\VMware-ovftool 2008-05-05 18:00:15,25
> ovftool.bat "C:\WAS_7.0\was.7000.linux.vmware.ovf.binary\WebSphere_V7\WebSphere_V7.ovf"
"C:\Documents and Settings\jlaskowski\My Documents\My Virtual Machines"
Opening OVF descriptor:c:\WAS_7.0\was.7000.linux.vmware.ovf.binary\WebSphere_V7\WebSphere_V7.ovf
Virtual Machine: WebSphere_V7
Annotation: This virtual appliance is the full beta version of WebSphere Application Server Network Deployment (WAS ND)
V7.0 and SUSE Linux Enterprise Server (SLES) 10.1. Included in the package are configuration screens for the SLES opera
ting system and for WAS ND V7.0. This virtual appliance provides a great opportunity to try out the latest WebSphere Ap
plication Server product and to explore the new features and topologies being offered.

build id: WAS70.VM:open0816.06
Virtual Hardware: 1 CPU, 1024 memory
Validating access to: WebSphere_V7-0.vmdk
...
Poza tym z wydaniem WAS ND 7.0 wydano również nowszą wersję IBM Rational Application Developer for WebSphere Software v7.5 Open Beta (RAD7.5), gdzie napisano:

Latest News: 2008-05-02

A new beta code drop is now available! This release contains many fixes and improvements over the previous beta for development of Java EE 5, SOA, Web 2.0, Portal and J2C client applications.

This new release also includes a beta version of the WebSphere Application Server V7.0 test environment (in addition to a WebSphere Application Server V6.1 and V6.0 test environment). For those who would like to trial the full WebSphere Application Server Network Deployment V7.0 we have added a link to an Open Beta for that product to the Related Offerings section (below).

Oznacza to, że dla poszukujących wrażeń nie potrzebne jest pobranie WASa 7.0 - dystrybucja RAD7.5 z dnia 02.05.2008 zawiera również środowisko testowe WAS 7.0, poza WAS 6.0 i 6.1 (!) Tego było mi trzeba. Właśnie otrzymałem nowiuteńki sprzęt i nie ma co ukrywać, ale pierwszym poważniejszym oprogramowaniem jakie zainstaluję na nim będzie właśnie WAS 7.0 Open Beta i RAD 7.5 Open Beta (poza BESTplayerem i innymi ważnymi narzędziami ;-))

A wszystko to, jakby pod moje wystąpienie. W nadchodzący czwartek - 8 maja - w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu (ul. Będzińska 39, aula A4) zaprezentuję temat Aplikacje korporacyjne Java EE w 5 minut? Zastosowanie produktów IBM w praktyce. Tematem spotkania będą produkty programistyczne i środowiska serwerowe oferowane przez firmę IBM, jak właśnie wspomniane IBM WebSphere Application Server Network Deployment V7.0 Open Beta oraz IBM Rational Application Developer for WebSphere Software v7.5 Open Beta. Wymienione zostały również produkty IBM WebSphere Application Server 6.1 z rozszerzeniem EJB 3.0 i Web Services, Apache Geronimo...ekhm...IBM WebSphere Application Server Community Edition z Eclipse IDE (wtyczka Geronimo Eclipse Plugin 2.1.0 właśnie się pojawiła) oraz rodzina rozwiązań spod sztandaru SOA - IBM WebSphere Process Server oraz IBM WebSphere Integration Developer, ale znając poruszany temat i moją pierwszą wizytę w Sosnowcu z Korporacyjną Javą 5 i narzędziami ją wspierającymi nie sądzę, aby się nam udało je zobaczyć w akcji. To nie mają być prezentacje sprzedażowe, a zaprezentowanie od strony praktycznej procesu tworzenia aplikacji, oraz pokazanie możliwości narzędzi wspierających ten proces, więc skoro warsztaty i skoro Java EE 5 to na pewno temat wykraczający przydzielone 1,5 godziny. Tylko skąd pojawiła się ta godzina rozpoczęcia prezentacji - 11:30 - skoro pociąg z Warszawy wjeżdza o 11:35 do Sosnowca (!) Jeszcze się nie zaczęło, a już wpadka. Oczywiście poprawna godzina rozpoczęcia to 12:00. Zapraszam!