Oszczędzę sobie tym samym relacji, bo po komentarzach po spotkaniu, trudno byłoby mi być obiektywnym i zachować umiarkowanie. Oceny kilku uczestników świadczyły o dobrej zabawie podczas mojego wystąpienia, a o to zabiegałem najbardziej. Samej wiedzy nie było wiele, ale wystarczająco, aby pobudzić do dalszego rozpoznania tematu we własnym zakresie. Bardzo zależało mi również na prezentacji możliwości WebSphere Liberty Profile i jak słyszę, to ma szansę znaleźć swoje miejsce u kilku z Was. Dzięki i daj znać, jak idzie poznawanie kolejnego serwera aplikacyjnego. Możesz być mile zaskoczony(a) możliwościami!
Sam przykład niestety nie odpalił, ale ostatecznie uważam, że to i tak dobrze, bo zainteresowanych tym mocniej zachęci do własnych prób. Ciekawym Waszych doświadczeń odnośnie poznawania Enterprise OSGi i jego zastosowania w projektach. Pewnie zastanawia Was, czy dałoby się pożenić tę technologię ze Scalą (hej, skąd w ogóle pomysł na taki mariaż?!) i po sobotnim szkoleniu Grzegorza nie mam złudzeń, że tak (ach, teraz rozumiem, skąd ten pomysł). A może już ktoś się z tym próbował? Jakie rezultaty?
Dostałem w międzyczasie maila:
"Mógłbyś podpowiedzieć jak/gdzie/od czego mogę zacząć, żebym mógł czerpać z korzyści liberty w codziennej pracy? Póki co potwierdzam, to o czym wczoraj mówileś (developerom przeszkadza ciężkość WASa)."
i pomyślałem, że umieszczę odpowiedź i tutaj. A może się komuś jeszcze przyda?! Oto ona.
"Zacznij od pobrania Eclipse IDE i instalacji IBM WebSphere Application Server V8.5 Liberty Profile Developer Tools V8.5.1.
Później przejdź przez moje artykuły na Wiki:
- Connecting Java EE application to MySQL in WebSphere Application Server V8.5 Liberty Profile
- Authentication and authorization with OpenLDAP in WebSphere Application Server V8.5 Liberty Profile
- Simple form-based JSF 2 web application with Eclipse IDE and WebSphere Application Server V8.5 Liberty Profile
- Developing OSGi Applications with Blueprint bundles and WebSphere Application Server V8.5 Liberty Profile
Pytaj, jeśli coś niejasne. W ten sposób uzupełnię braki na Wiki. Powodzenia!"
Dzięki za udostępnienie prezentacji. Ciekawi mnie czemu nie wspomniałeś nic o Geronimo, które już w drugiej odsłonie miało fajniusie rozwiązanie zależności ala maven jak i wymuszanie ładowania, ukrywania bibliotek z różnych classloaderów.
OdpowiedzUsuńKolejna rzecz to Geronimo w trzeciej odsłonie ma bardzo ładniutki panel do zarządzania paczuszkami OSGi. Geronimo już poza zainteresowaniem? Rozwija się? Podpisujesz się członkostwem w Apache więc może coś wiesz...
Geronimo to inny serwer aplikacji i Liberty Profile jest bardzo zbliżony koncepcyjnie do niego. Prezentacja dotyczyła wyłącznie Enterprise OSGi, a Liberty Profile wystąpił jako środowisko uruchomieniowe - czy to Geronimo, WLP, JBoss, GlassFish, niewiele by to zmieniło.
OdpowiedzUsuńW temacie rozwoju Geronimo zachęcam do zadania pytania na grupie. Jako IBMer nie mogę inaczej odpowiedzieć, a bardzo chciałbym jako...ASFer. Cóż, bywa, życie bywa pokręcone.
Dzięki za ciekawą prezentację. Przykład udało mi się uruchomić natomiast nie udało mi się znaleźć sposobu na wypróbowanie pewnej funkcjonalności WebSphere, o której tam wspominałeś, a mianowicie "Application edition management" (przynajmniej tak mi się wydaje, że to o to tam chodziło). Zależy mi na tym żeby serwer, utrzymywał starą wersję aplikacji dla starych sesji a nowe żądania kierował już do nowej. Mógłbyś dać jakieś wskazówki, namiary na właściwy kawałek dokumentacji. Będę ogromnie wdzięczny.
OdpowiedzUsuńCecha, o której wspominasz, to Intelligent Management, która jednak dostępna jest wyłącznie w WAS 8.5 Full Profile. To nie jest dostępne w Liberty Profile, ponieważ nie odpowiada na zapotrzebowanie programistów, którzy tworzą oprogramowanie przed wejściem na produkcje, w której rządzi WAS. Liberty Profile ma być lekki i przyjemny, a cechy typu IM sprawiłyby sporo kłopotu przy utrzymaniu wspomnianych zalet.
Usuń