10 lutego 2013

Nagranie z mojej prezentacji o Enterprise OSGi na scenie Warszawa JUG już jest

W zeszły wtorek miałem przyjemność zaprezentować Enterprise OSGi, którego nagranie właśnie trafiło do przestrzeni publicznej i jest dostępne na YouTube - Praktyczne wprowadzenie do OSGi i Enterprise OSGi - Jacek Laskowski. Sam(a) zobacz, co straciłeś(aś). A uważam, że wiele.

Oszczędzę sobie tym samym relacji, bo po komentarzach po spotkaniu, trudno byłoby mi być obiektywnym i zachować umiarkowanie. Oceny kilku uczestników świadczyły o dobrej zabawie podczas mojego wystąpienia, a o to zabiegałem najbardziej. Samej wiedzy nie było wiele, ale wystarczająco, aby pobudzić do dalszego rozpoznania tematu we własnym zakresie. Bardzo zależało mi również na prezentacji możliwości WebSphere Liberty Profile i jak słyszę, to ma szansę znaleźć swoje miejsce u kilku z Was. Dzięki i daj znać, jak idzie poznawanie kolejnego serwera aplikacyjnego. Możesz być mile zaskoczony(a) możliwościami!

Sam przykład niestety nie odpalił, ale ostatecznie uważam, że to i tak dobrze, bo zainteresowanych tym mocniej zachęci do własnych prób. Ciekawym Waszych doświadczeń odnośnie poznawania Enterprise OSGi i jego zastosowania w projektach. Pewnie zastanawia Was, czy dałoby się pożenić tę technologię ze Scalą (hej, skąd w ogóle pomysł na taki mariaż?!) i po sobotnim szkoleniu Grzegorza nie mam złudzeń, że tak (ach, teraz rozumiem, skąd ten pomysł). A może już ktoś się z tym próbował? Jakie rezultaty?

Dostałem w międzyczasie maila:

"Mógłbyś podpowiedzieć jak/gdzie/od czego mogę zacząć, żebym mógł czerpać z korzyści liberty w codziennej pracy? Póki co potwierdzam, to o czym wczoraj mówileś (developerom przeszkadza ciężkość WASa)."

i pomyślałem, że umieszczę odpowiedź i tutaj. A może się komuś jeszcze przyda?! Oto ona.

"Zacznij od pobrania Eclipse IDE i instalacji IBM WebSphere Application Server V8.5 Liberty Profile Developer Tools V8.5.1.

Później przejdź przez moje artykuły na Wiki:
Po nich poczujesz klimaty. Brakuje jeszcze opisu instalacji WebSphere Liberty Profile, ale to sprowadza się do jego pobrania ze stronki http://wasdev.net/, rozpakowania i działasz!

Pytaj, jeśli coś niejasne. W ten sposób uzupełnię braki na Wiki. Powodzenia!"