10 lutego 2013

Nagranie z mojej prezentacji o Enterprise OSGi na scenie Warszawa JUG już jest

W zeszły wtorek miałem przyjemność zaprezentować Enterprise OSGi, którego nagranie właśnie trafiło do przestrzeni publicznej i jest dostępne na YouTube - Praktyczne wprowadzenie do OSGi i Enterprise OSGi - Jacek Laskowski. Sam(a) zobacz, co straciłeś(aś). A uważam, że wiele.

Oszczędzę sobie tym samym relacji, bo po komentarzach po spotkaniu, trudno byłoby mi być obiektywnym i zachować umiarkowanie. Oceny kilku uczestników świadczyły o dobrej zabawie podczas mojego wystąpienia, a o to zabiegałem najbardziej. Samej wiedzy nie było wiele, ale wystarczająco, aby pobudzić do dalszego rozpoznania tematu we własnym zakresie. Bardzo zależało mi również na prezentacji możliwości WebSphere Liberty Profile i jak słyszę, to ma szansę znaleźć swoje miejsce u kilku z Was. Dzięki i daj znać, jak idzie poznawanie kolejnego serwera aplikacyjnego. Możesz być mile zaskoczony(a) możliwościami!

Sam przykład niestety nie odpalił, ale ostatecznie uważam, że to i tak dobrze, bo zainteresowanych tym mocniej zachęci do własnych prób. Ciekawym Waszych doświadczeń odnośnie poznawania Enterprise OSGi i jego zastosowania w projektach. Pewnie zastanawia Was, czy dałoby się pożenić tę technologię ze Scalą (hej, skąd w ogóle pomysł na taki mariaż?!) i po sobotnim szkoleniu Grzegorza nie mam złudzeń, że tak (ach, teraz rozumiem, skąd ten pomysł). A może już ktoś się z tym próbował? Jakie rezultaty?

Dostałem w międzyczasie maila:

"Mógłbyś podpowiedzieć jak/gdzie/od czego mogę zacząć, żebym mógł czerpać z korzyści liberty w codziennej pracy? Póki co potwierdzam, to o czym wczoraj mówileś (developerom przeszkadza ciężkość WASa)."

i pomyślałem, że umieszczę odpowiedź i tutaj. A może się komuś jeszcze przyda?! Oto ona.

"Zacznij od pobrania Eclipse IDE i instalacji IBM WebSphere Application Server V8.5 Liberty Profile Developer Tools V8.5.1.

Później przejdź przez moje artykuły na Wiki:
Po nich poczujesz klimaty. Brakuje jeszcze opisu instalacji WebSphere Liberty Profile, ale to sprowadza się do jego pobrania ze stronki http://wasdev.net/, rozpakowania i działasz!

Pytaj, jeśli coś niejasne. W ten sposób uzupełnię braki na Wiki. Powodzenia!"

4 komentarze:

 1. Dzięki za udostępnienie prezentacji. Ciekawi mnie czemu nie wspomniałeś nic o Geronimo, które już w drugiej odsłonie miało fajniusie rozwiązanie zależności ala maven jak i wymuszanie ładowania, ukrywania bibliotek z różnych classloaderów.
  Kolejna rzecz to Geronimo w trzeciej odsłonie ma bardzo ładniutki panel do zarządzania paczuszkami OSGi. Geronimo już poza zainteresowaniem? Rozwija się? Podpisujesz się członkostwem w Apache więc może coś wiesz...

  OdpowiedzUsuń
 2. Geronimo to inny serwer aplikacji i Liberty Profile jest bardzo zbliżony koncepcyjnie do niego. Prezentacja dotyczyła wyłącznie Enterprise OSGi, a Liberty Profile wystąpił jako środowisko uruchomieniowe - czy to Geronimo, WLP, JBoss, GlassFish, niewiele by to zmieniło.

  W temacie rozwoju Geronimo zachęcam do zadania pytania na grupie. Jako IBMer nie mogę inaczej odpowiedzieć, a bardzo chciałbym jako...ASFer. Cóż, bywa, życie bywa pokręcone.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki za ciekawą prezentację. Przykład udało mi się uruchomić natomiast nie udało mi się znaleźć sposobu na wypróbowanie pewnej funkcjonalności WebSphere, o której tam wspominałeś, a mianowicie "Application edition management" (przynajmniej tak mi się wydaje, że to o to tam chodziło). Zależy mi na tym żeby serwer, utrzymywał starą wersję aplikacji dla starych sesji a nowe żądania kierował już do nowej. Mógłbyś dać jakieś wskazówki, namiary na właściwy kawałek dokumentacji. Będę ogromnie wdzięczny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cecha, o której wspominasz, to Intelligent Management, która jednak dostępna jest wyłącznie w WAS 8.5 Full Profile. To nie jest dostępne w Liberty Profile, ponieważ nie odpowiada na zapotrzebowanie programistów, którzy tworzą oprogramowanie przed wejściem na produkcje, w której rządzi WAS. Liberty Profile ma być lekki i przyjemny, a cechy typu IM sprawiłyby sporo kłopotu przy utrzymaniu wspomnianych zalet.

   Usuń