15 grudnia 2011

ManagementFactory.getPlatformMXBeans() w Javie 7 i nauka generyków

Jestem technicznym recenzentem książki Java 7 New Features Cookbook przed jej oficjalnym wydaniem na początku 2012 (pisałem o tym w Pierwszy rozdział o Java 7 od Packt) i w rozdziale 9. Database, Security and System Enhancements trafiłem na metodę java.lang.management.ManagementFactory.getPlatformMXBeans().

Jej użycie od razu przykuło moją uwagę, przede wszystkim dlatego, że korzysta z typowego użycia typów generycznych w Javie. Zwykle generyki sprawiały mi trudność i postanowiłem tym samym sprawdzić swoją ich znajomość. Po przejrzeniu kodu źródłowego tej metody postanowiłem spróbować swoich sił i napisać własną metodę o podobnej funkcjonalności. Co jednak istotne, to zależało mi na użyciu generyków.

I tak powstała klasa poniżej.
package pl.japila.java7;

import static java.lang.System.out;

public class Demo {

  public static void main(String[] args) throws Exception {
    int i = getInstance(Integer.class);
    out.println("i=" + i);
  }

  public static <T extends Number> T getInstance(Class<T> clazz)
      throws InstantiationException, IllegalAccessException {
    return clazz.newInstance();
  }

}
Czy dostrzegasz błąd, który popełniłem? Czy potrafisz wskazać go bez uruchamiania tej klasy? Ja niestety nie wykazałem się odpowiednią dbałością o szczegóły i umknęło mi to jedno ważne założenie. A jak u Ciebie?

Przy okazji pisania tej klasy znalazłem również sposobność, aby przetestować skrót klawiszowy w Eclipse do utworzenia statycznego importu dla System.out - Cmd+Shift+M. Spróbowałem również odszukać tej funkcjonalności przez odpalenie Quick access i tam też to można znaleźć.


Dzięki Marcinowi Stachniukowi (z Agile Development Day) mogłem nauczyć się czegoś nowego o Eclipse! Dziękuję!

Przeczytałem wpis Marcina, skomentowałem go, zrecenzowałem rozdział, popróbowałem się z generykami i jeszcze zapamiętałem dwa skróty klawiszowe w Eclipse. Nie za dużo jak na jeden dzień?! :)