18 października 2010

70. spotkanie Warszawa JUG - Jacek Laskowski z "Wstęp do programowania funkcyjnego z Clojure"

Warszawska Grupa Użytkowników Technologii Java (Warszawa JUG)Warszawska Grupa Użytkowników Javy (Warszawa JUG) zaprasza na 70. spotkanie, które odbędzie się w najbliższy wtorek, 19. października o godzinie 18:00 w sali 5440 Wydziału MIM UW przy ul. Banacha 2 w Warszawie.

Temat: Wstęp do programowania funkcyjnego z Clojure
Prelegent: Jacek Laskowski

Po 15 latach programowania imperatywno-obiektowego w Javie postanowiłem spróbować się z programowaniem funkcyjnym. Na warsztat wziąłem język Clojure, który łączy przyjemne z pożytecznym, tj. wciąż jestem na JVM i mogę korzystać z dobrodziejstw ogromnej liczby bibliotek javowych, jednocześnie programując funkcyjnie. Ostatnie moje skromne osiągnięcia na polu zrozumienia sensu tej nauki zakończyły się kilkoma użytecznymi wynikami i postanowiłem zaprezentować je szerszej publiczności. Wiążę z tym nadzieje zaangażowania większej liczby osób w poznawanie tajników PF, zebrania wskazówek dalszego rozwoju oraz szerszego spojrzenia na potencjalne wykorzystanie Clojure i PF w projektach komercyjnych.

Czego należy oczekiwać:
* Zbudowania aplikacji webowej z możliwością dynamicznego jej rozwoju
* Uruchomionego Eclipse z wtyczką CCW (counterclockwise)
* Clojure REPL
* Niewielkiej liczby slajdów (powiedzmy 5)
* Cechy języków funkcyjnych (pobieżnie, bo słabym jeszcze merytorycznie)
* Wprowadzenia, podkreślam słowo, wprowadzenia do PF z Clojure
* Nie więcej niż 1,5h wystąpienia
* Nagranego spotkania

Czego NIE należy oczekiwać:
* odpowiedzi gdzie i jak wykorzystać Clojure z Java EE
* odpowiedzi dlaczego warto nauczyć się programowania funkcyjnego lub Clojure w szczególności
* odpowiedzi na pytanie, czym Clojure jest lepszy/gorszy (niepotrzebne skreślić) w porównaniu z innymi językami, Scalę wliczając
* i wielu innych odpowiedzi na pytania o wyższość jednego nad drugim, albo uzasadnienia mojego wyboru poznania PF i to z Clojure

Jacek Laskowski jest założycielem i liderem grupy warszawskich użytkowników Javy - Warszawa JUG. Prowadzi bloga Notatnik Projektanta Java EE, w którym chciałby przedstawiać jedynie pragmatyczne użycie Javy i pochodnych. Zawodowo w IBM jako specjalista rozwiązań z rodziny WebSphere, głównie WebSphere BPM z flagowymi produktami: IBM WebSphere Process Server i IBM WebSphere Lombardi Edition. Nadaje na falach twittera jako @jaceklaskowski.

Planowany czas prezentacji to 1,5h, po których planuje się 15-30-minutową dyskusję.

Wstęp wolny

Zapraszam w imieniu prelegenta i grupy Warszawa JUG!