02 grudnia 2009

57. spotkanie Warszawa JUG - Własny mały guglik, czyli jak wbudować silnik wyszukiwania Compass

Warszawska Grupa Użytkowników Technologii Java (Warszawa JUG) zaprasza na 57. spotkanie, które odbędzie się we wtorek, 8. grudnia o godzinie 18:00 w sali 5440 Wydziału MIMUW przy ul. Banacha 2 w Warszawie.

Temat: Własny mały guglik, czyli jak szybko i prosto wbudować silnik wyszukiwania w swoją aplikację z pomocą projektu Compass
Prelegent: Marcin Zajączkowski

W czasie prezentacji przedstawione będzie zagadnienie pełnotekstowego wyszukiwania informacji w zbiorze danych oraz jego przydatność w tworzonych na co dzień projektach. Marcin przedstawi bibliotekę Compass, która jest nakładką na silnik wyszukiwania Apache Lucene, wraz z jej mechanizmami znacznie upraszczającymi i przyśpieszającymi pracę z indeksowaniem danych, wychwytywaniem wprowadzanych w nich zmian oraz samym wyszukiwaniem. Zobaczymy jak (przy odrobinie szczęścia) typowa aplikacja webowa wzbogaci się w "niezwykłą" aplikację posiadającą wbudowany silnik wyszukiwania.

Marcin Zajączkowski zajmuje się programowaniem od lat. Obecnie piastuje stanowisko architekta w dużej polskiej firmie tworzącej oprogramowanie. Interesuje się szczególnie architekturą systemów, wzorcami projektowymi oraz zagadnieniami integracyjnymi. Jest zwolennikiem zwinnego podejścia do tworzenia oprogramowania. Poza światem Java miłośnik wolnego oprogramowania, w szczególności powiązanego z systemem Linux.

Planowany czas prezentacji to 1,5 godziny, po której planuje się 15-30-minutową dyskusję.

Wstęp wolny

Zapraszam w imieniu prelegenta i grupy Warszawa JUG!