30 maja 2009

Wrażenia po instalacji Eclipse 3.5 (Galileo) RC1 i wtyczki Groovy Eclipse Plugin

Niedawno wyszła nowa wersja Eclipse 3.5 (Galileo) RC1 (zakładka Development Builds), więc postanowiłem popróbować się z nią i wtyczką Groovy Eclipse Plugin.

Na początku zaskoczyło mnie bardzo szybkie uruchomienie Eclipse (w porównaniu do wcześniejszych wersji, IntelliJ IDEA 8.1.2 i NetBeans 6.7). Myślałem, że to wynik "skrojenia" dostępnych wtyczek. I faktycznie, bardzo skromne About..., wręcz niezwykle skromne.


Pamiętam, że przejrzenie charakterystyki Eclipse przez menu About zawsze trwało. Tym razem trwa...niepokojąco krótko. Wciskam Installation Details i przechodzę po kolejnych zakładach bez żadnego oczekiwania.


Mylyn jest dostarczany domyślnie.


Ogólnie początkowe wrażenia bardzo pozytywne. Mam wrażenie, że chyba wrócę do Eclipse.

Pora na wtyczkę Groovy Eclipse Plugin. Już na początku zaskoczenie, tym razem nie tak przyjemne jak przy Eclipse. Instalacja wtyczki jest inna niż ta opisana na jej stronie domowej. Już samo początkowe menu do instalacji jest różne - Help -> Install New Software.... Definiuję repozytorium wtyczki (http://dist.codehaus.org/groovy/distributions/update/) w polu Work with i Add... Definiuję repozytorium i potwierdzam OK. Musiałem wyłączyć opcję Group items by category, aby pojawiły się składowe wtyczki.


Jest nawet rozszerzenie do Grails - Grails Eclipse Feature.


Wybieram wszystkie rozszerzenia i Next.


Musiałem wyłączyć Groovy TestNG Feature ze względu na brak rozszerzenia org.testng.eclipse, który blokował instalację.


Next i wtyczka gotowa do instalacji. Wszystko przygotowane.


Next i możemy podziwiać dodatki instalowane ekstra.


Zaznaczam "I accept the terms of the license agreements"


i wciskam przycisk Finish.


Idzie. Po chwili, którą spożytkowałem na czytanie forów, mam


Wciskam Yes i faktycznie po chwili Eclipse działa ponownie, rozszerzony o...przynajmniej nową ikonkę WTP w About :)


W Installation Details pojawią się jednak obie wtyczki Grails Eclipse Feature i GroovyFeature, więc chociaż Eclipse wie o ich istnieniu.


Pojawiły się również nowi asystenci - New Grails Project oraz Groovy Class i Groovy Unit Test.


Przejście Create a Groovy Project też obfituje w niespodzianki. Po pierwsze nie ma magicznego przycisku New Groovy Project. W zamian możemy stworzyć projekt javowy i przypisać do niego obsługę Groovy - Add Groovy Nature.


Okazuje się, że obsługiwana wersja Groovy to 1.5.7, co jest delikatnie ujmując trochę przestarzałe - obecnie mamy wersję 1.6.3.


Przeglądając repozytoria wtyczki okazuje się, że w tym rozwojowym - http://dist.codehaus.org/groovy/distributions/updateDev/ - jest wersja z 1.6.1, więc choć trochę bliższe ideałowi. Jest kategoria Groovy, więc nie trzeba wyłączać Group items by category, aby wybrać wtyczkę do instalacji.


Next i idzie dalej.


Po instalacji, restart i w projekcie pojawia się groovy-all-1.6.1.jar.


Znacznie lepiej (acz wciąż nie jest to Groovy 1.6.3). Wtyczka nieaktualna, strona również - i jak ona ma konkurować ze wsparciem oferowanym przez IntelliJ IDEA 8.1.2, albo jej ostatnią, rozwojową wersją 9.0 (Maia)? IDEA jest produktem komercyjnym, ale to żaden problem dla prelegentów JUGów, bo mają licencję bezpłatnie (!)