22 maja 2012

Clojure na WJUGu - mogło być więcej "gdzie" zamiast "jak"

Właśnie zbieram myśli po moim dzisiejszym spotkaniu WJUGowym, gdzie w gronie 19 osób mogłem przedstawić swoje postrzeganie budowania aplikacji korporacyjnych Java EE 6 z Clojure. Jak wspominałem, celem nie było przekonanie o słuszności zastosowania Clojure w Java EE 6, ani całkowite zaniechanie Javy na rzecz Clojure przy budowaniu aplikacji webowych, a jedynie zainspirowanie myśleniem wokół języków funkcyjnych do ich rozwijania na przykładzie Clojure.

Klimat spotkania sprawił, że miałem możliwość przedyskutowania kilku kwestii z uczestnikami. Padały wątpliwości o sensowność Clojure jako język programowania w projektach - a że za młody, niewiele doświadczeń z nim, itp., ale również stawiano pytania o miejsca, w których mógłby się odnaleźć. I tu znajduję pewną lukę w moim rozumowaniu Clojure - za mało było "gdzie" zamiast "jak". To cenna lekcja, której nie doświadczyłbym, gdyby nie spotkanie. Mam zadanie na Confiturę 2012! Oby tylko temat Clojure został przyjęty. Głosujcie na temat "Dlaczego nie programujemy funkcyjnie? (z Clojure w tle)" na Vote 4 Papers.

Dziękuję wszystkim uczestnikom za przybycie i za stworzenie atmosfery umożliwiającej wymianę poglądów. Właśnie tego potrzebowałem w mojej karierze wokół Clojure.

4 komentarze:

 1. Jacku a czy prezentacja w wersji elektronicznej jest mozliwa do obejrzenia?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie było slajdów. Usiadłem przed kompem, odpaliłem Clojure REPL w jednym terminalu, w drugim curl i tyle. Później doszedł jeszcze Eclipse z wtyczką CounterClockWise, aby po chwili rozgadać się o zasadności użycia Clojure w projektach.

   Gdybym miał podsumować spotkanie w jednym zdaniu, to napisałbym, że było to moje najbardziej rozwojowe spotkanie dot. Clojure od kilku m-cy.

   Przez "rozwojowe" rozumiem zrozumienie, z czym programiści i decydenci zmagają się podczas wyboru nowego w projekcie - i nie tylko chodzi o język. Cudo spotkanie! Żałuj :)

   Przy okazji, co konkretnie Ciebie interesuje? Chętnie przygotuję coś extra dla Ciebie, bo co już wiem, to już wiem, ale poznanie postrzegania Clojure przez Ciebie uważam za bezcenne. Daj mi to poznać. Proszę.

   Usuń
  2. Szczerze mówiąc to nie wiem czego bym oczekiwał po takiej prezentacji. Chciałbym zobaczyć jak to działa w praktyce oraz jak pisałeś GDZIE mógłbym użyć programowania funkcyjnego i jakie z tego miałbym profity skoro użycie Javy może być tak samo opłacalne? Czy rzeczywiście można dostrzec jakiś skok technologiczny między programowaniem obiektowym a funkcyjnym, jak miało to miejsce między proceduralnym a obiektowym? Można oczywiście wklejać w projekty Javowe kawałki kodu np. w Scali, ale... czy jest sens zaprzątać sobie tym głowę, a nie lepiej pouczyć się nowych frameworków Javy?

   Usuń
  3. Bardzo wartościowe spostrzeżenia, z którymi spotykam się podczas prezentacji Clojure, ale to, co odróżnia Twoje podejście, to stonowana argumentacja za/przeciw. W zasadzie dajesz mi pełną swobodę poprowadzenia dyskusji o Clojure bez jakichkolwiek narzutów technologicznych. Końcówkę trochę zepsułeś, gdzie wspomniałeś o "lepiej pouczyć się nowych frameworków Javy". Tutaj uważam, że kolejny nie da tak wiele mentalnego rozwoju, co zmiana paradygmatu programowania, np. funkcyjny.

   Zwykłem podczas prezentacji prezentować działanie/programowanie w Clojure, więc pierwszą część miałbyś z głowy. Brakuje mi dobrych zastosowań, które mogłyby pociągnąć tłumy. Zastanawiam się, na ile jest to specyfika naszych projektów w Polsce, czy w okolicy. Obecnie kręcę się koło weba, bo wiedzę, że to jest główny element naszych projektów i tu szukam zastosowań dla Clojure. Idzie po mału, bo w końcu ja wciąż myślę javowo-obiektowo i trudno mi znaleźć miejsce dla łatwiejszego, jeśli trudne stało się łatwe :)

   Usuń