16 grudnia 2006

IBM WebSphere Application Server Version 6.1 Feature Pack for EJB 3

Na ostatnim spotkaniu Warszawa JUG poruszono temat wsparcia dla Java EE 5 w serwerach aplikacyjnych, również i tych komercyjnych, oraz wsparcie samych narzędzi. Moja prezentacja demonstrowała Java EE 5 w wykonaniu NetBeans IDE 5.5, M2 oraz Glassfish v2 i można było stwierdzić, że była zbyt ekstremalna w tym sensie, że większość z czynności wymagała znajomości Java EE i integracji narzędzi. Oczywiście znajomość technologii jest istotna w jej poprawnym zastosowaniu, jednakże z perspektywy czasu stwierdzam, że mogłoby być ciekawiej, jeśli prezentacja dotyczyłaby Java EE z punktu widzenia wsparcia przez narzędzia wspomagające tworzenie aplikacji (był NetBeans IDE, chociaż czułem, że większość pracuje z Eclipse IDE) oraz wsparcia przez produkcyjnie gotowe serwery aplikacyjne. M2 był dobrze odebrany, ale połączenie M2 i Java EE tworzyło temat nie na godzinę, badź dwie, ale na cały dzień (!)

Właśnie wczoraj przeczytałem informację o kolejnym komercyjnym dostawcy (poza Sunem i Oracle) z serwerem aplikacyjnym wspierającym EJB 3.0. Jest to dodatek-rozszerzenie do IBM WebSphere Application Server 6.1. I tutaj już wiadomo, o kim mowa - IBM. Nie ukrywam, że wiele mojego dziennego czasu upływa z produktami IBM i bardzo się ucieszyłem, kiedy po publikacji narzędzia IBM Rational Application Developer (RAD) v7, który oparty jest o Eclipse 3.2.1 (bądź jako rozszerzenie do własnej wersji), pojawia się teraz wsparcie dla EJB 3.0 w serwerze aplikacyjnym. Więcej informacji można znaleźć na stronie IBM WebSphere Application Server Version 6.1 Feature Pack for EJB 3. W nadchodzący poniedziałek podchodzę do egzaminu z Sun Java Certified Programmer 5 (SCJP 5), więc będę wewnętrznie walczył z samym sobą, aby nie spróbować uruchomić tego cacka ;-)

Jakby tego było mało jakimś dziwnym trafem znalazłem się na stronie Eclipse Dali JPA Tools, gdzie dowiedziałem się o rozszerzeniu Eclipse o narzędzia do Java Persistence API. Słyszałem wcześniej o Dali, ale aż do dzisiaj nie sądziłem, że ma to cokolwiek wspólnego z Java EE. W zasadzie to trudno mi sobie przypomnieć, co odpowiedziałbym, kiedy byłbym zapytany o Eclipse Dali. Teraz na pewno nie odpuszczę i korzystając z funkcjonalności Eclipse extension locations pobawię się Dali.

Dodam jeszcze, że projekt Apache OpenEJB 3 również małymi krokami zmierza ku wsparciu EJB 3.0, przez co wierzę, że i Apache Geronimo niedługo zacznie oferować dla niej wsparcie. Niedługo dla mnie oznacza pierwszą połowę nadchodzącego roku (Q107), ale czas pokaże jak będzie. W końcu jest to projekt otwarty, więc wszystko zależy od dostępności czasu osób zaangażowanych w projekt. Jeśli chciał(a)byś pomóc, zapraszam jako programista w obu projektach.