21 lutego 2014

#Scalania 12 w #Javart w ramach #WarszawSca_La (User Group) za nami


Spotkanie scalowe w ramach projektu Scalania pod sztandarami świeżo-utworzonej grupy WarszawSca_La za nami.

To było 12 spotkanie i zgodnie ze świecką tradycją spotkanie było nadawane na żywo w "studiu" bezpośrednio z firmy Javart oraz w sieci na moim kanale - #Scalania 12 in #Javart - part 1 oraz #Scalania 12 in #Javart - part 2.


Dziękuję firmie Javart za użyczenie miejsca na spotkania, wyżywienie i wspaniałą atmosferę! Tak trzymać!


Pierwsza część spotkania przebiegła w tonie rozwiązywania dwóch zadań z S-99: Ninety-Nine Scala Problems. Później (już w drugiej części) przeszliśmy do implementacji foldLeft. Przyznaję, że planowałem zrobić więcej zadań, ale grupa okazuje się niemniej gadatliwa niż sam prowadzący, więc spędziliśmy zdecydowanie więcej czasu na omawianiu rozwiązań niż samym rozwiązywaniu.


Co (nie)ciekawe, w grupie wyłoniły się dwie podgrupy - jedna aktywnie biorąca udział w dyskusjach na temat rozwiązań jako autorzy i rozmówcy jednocześnie oraz druga, która obserwuje bieg wypadków i uczestniczy w nich biernie(j). Szczęśliwie zostało to zauważone i liczność tych biernych topnieje z każdym spotkaniem. Grupa ustabilizowała się na poziomie 15-20 uczestników spotkań i uważam to za właściwą liczbę do prowadzenia interaktywnych sesji warsztatowych. Wciąż gdzieś tam w tle głowy tli się pomysł odpalenia hackathonu - padła nawet propozycja zrealizowania pomysłu w tygodniu w ramach spotkania, które mogłoby skończyć się wtedy koło północy.


Początek drugiej części spotkania otworzył zdalnie +Łukasz Żuchowski. Łukasz wystąpił na spotkaniu w roli organizatora konferencji Scalar. Konferencja odbędzie się...a co ja będę się rozpisywał, kiedy Łukasz zrobił to werbalnie dużo bardziej profesjonalnie. Mimo, że nie zostałem przyjęty do szanownego grona prelegentów konferencji z tematem SBT, to konferencja i tak zapowiada się ciekawie :-) Łukasz & Co. podjęli się niebłahego wyzwania zorganizowania pierwszej scalowej konferencji w Warszawie i już nie mogę doczekać się, aby wziąć w niej udział jako uczestnik.


Przy okazji, czy zechciał(a)byś posłuchać o SBT ze mną w roli mówiącego? Moje doświadczenie budowanie jest głównie na StackOverflow w kategorii sbt i czuję się na siłach wyjaśnić działanie narzędzia komukolwiek i deklaruję swoją pomoc, aby to skonfrontować w realu. Pisz na priv, albo zostaw komentarz pod wpisem, abym mógł się zorientować w potencjalnym zainteresowaniu inicjatywą. Zgłaszam SBT na różne konferencje, ale na chwilę obecną nie zdobyliśmy (temat i ja) wielkiego poklasku :(


Wracając do spotkania...

Końcówkę spotkania wzmocnił merytorycznie +Grzegorz Kossakowski, który wyjaśnił nam zawiłości języka Scala, które wcale nie są tak zawiłe (jak się tylko pozna i zrozumie). Możliwość zobaczenia Grzegorza w akcji, kiedy tłumaczy, co wydaje się początkowo niewytłumaczalne...bezcenne (TM)...i ponownie stanowi kluczową część scalania. Dzięki Grzegorz!


Do zobaczenia za dwa tygodnie!

Tematy związane ze spotkaniami scalowymi w Warszawie omawiamy w ramach grupy dyskusyjnej scalania na Google Groups. Zachęcam do animowania sceny scalowej w Warszawie przez udział w dyskusji na grupie lub podczas spotkań. Każda para rąk mile widziana.

p.s. Oglądając nagrania z dzisiejszego spotkania grupy Warszawa Groovy User Group właśnie się zorientowałem, że dobrze byłoby zadbać o slajdy, aby zdalni poczuli się bardziej dopieszczeni organizacyjnie. Jeden wprowadzający z agendą, drugi, o czym mowa w danej chwili, itp. Dzięki +Tomasz Szymański za pomysł!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz