15 sierpnia 2012

Króciutko o j.u.concurrent.DelayQueue

Kolejny raz potwierdza się zasada, że kto czyta, nie błądzi. W przypadku pakietu java.util.concurrent możnaby powiedzieć, że jest to najbardziej nieprzestrzegana zasada, której hołduję od jakiegoś czasu i zamiast przysiąść nad dokumentacją javadoc, pozwalam sobie na poznawanie jej wyłącznie przy okazji i to w tak niewielkich dawkach, że byłoby grzechem nazwać je wykraczającymi przyzwoite minimum.

Na szczęście przyszło mi recenzować nadchodzącą książkę o java.util.concurrent - Java 7 Concurrency Cookbook z wydawnictwa Packt, więc chciał, czy nie chciał, jestem zaangażowany i poznaję.

Mojemu Maksymowi stuknęło 10 miesięcy! Postępy jakie robi we własnym rozwoju często są niezwykle zaskakujące i chciałbym móc to samo powiedzieć o swoim w kontekście j.u.concurrent. Przez ostatni miesiąc nauczył się sprawnie raczkować, siadać, wstawać, a nawet zaczyna chodzić asekurowany, czy to meblami czy przez inną osobę. Zaczyna mówić i od kilku dni daje się słyszeć blablabla, mama, czy inne dźwięki, których opisanie uważam za niemożliwe. Rozumie frazy: biedronka, nie, wypluj smoka, gdzie...?, lampa, daj, chodź, piciu piciu, am, otwórz buźkę i jeszcze kilka innych. Zaczęliśmy go przyzwyczajać do mycia zębów, bo przy 4 zębach i kolejnych 4 wychodzących, nie daje nam innego wyboru. Jada chętnie, dużo pije i ogólnie cacy. Oby tak dalej! A mówią, że nic nie trwa wiecznie :(

Gdyby przełożyć jego rozwój na mój w kontekście j.u.concurrent, to ja dopiero zacząłem raczkować. Pora to zmienić, bo za moment, to nie ja jego, ale on mnie będzie wychowywał. A jak Wam idzie poznawanie nowego API? Korzystacie z niego regularnie czy tylko z doskoku i to w ramach własnych, prywatnych projektów?

Na zakończenie krótki przykład z klasą, o istnieniu której dowiedziałem się właśnie z książki. Oto, proszę Państwa, wchodzi java.util.concurrent.DelayQueue. Trzeba było widzieć moją minę, kiedy przeczytałem o tej klasie, a nigdy wcześniej nawet słowa o niej nie czytałem. Niedobrze z moją znajomością Javki.

Pytanie kontrolne: Co będzie wypisane na ekran po uruchomieniu poniższej klaski?

package pl.japila.java7;

import java.util.concurrent.DelayQueue;
import java.util.concurrent.Delayed;
import java.util.concurrent.TimeUnit;

public class DelayQueueMain {

  static class Conference implements Delayed {

    long delay;

    public Conference(long delay) {
      this.delay = delay;
    }

    @Override
    public int compareTo(Delayed o) {
      Conference c = (Conference) o;
      return this.getDelay() < c.getDelay() ? -1 : this.getDelay() == c.getDelay() ? 0 : 1;
    }

    @Override
    public long getDelay(TimeUnit unit) {
      return delay;
    }

    public long getDelay() {
      return delay;
    }

  }

  public static void main(String[] args) {
    DelayQueue<Conference> conferences = new DelayQueue<Conference>();
    conferences.add(new Conference(5));
    conferences.add(new Conference(10));
    conferences.add(new Conference(15));

    System.out.println("Head (delay expired furthest in the past) element: " + conferences.poll());
  }

}