20 lutego 2012

88. spotkanie Warszawa JUG - Maciej Jaśkowski o Scali i Jacek Laskowski o Clojure

Warszawska Grupa Użytkowników Technologii Java (Warszawa JUG)
Warszawska Grupa Użytkowników Javy (Warszawa JUG) zaprasza na 88. spotkanie, które odbędzie się w najbliższy wtorek, 21 lutego o godzinie 18:00 w sali 3180 Wydziału MIM UW przy ul. Banacha 2 w Warszawie.

Spotkanie składa się z dwóch prezentacji.

Temat #1: Scala na tle Java EE i Lift
Prelegent: Maciej Jaśkowski

Na spotkaniu będziemy się bawić językiem Scala, żeby stwierdzić, czy może być przydatna w codziennej pracy programisty Java. Zatem będziemy patrzeć nie tylko na ciekawe własności tego języka (przede wszystkim obiektowe i związane z lukrem syntaktycznym), ale również na możliwości integracji Scali z Javą i ewentualne problemy z tym związane. Wszystko to na przykładach standardowych bibliotek oraz J2EE ze szczyptą Lifta.

Maciej Jaśkowski jest absolwentem MIM UW, współorganizatorem konferencji Flaszki, byłym przewodniczącym Samorządu MIM UW, programistą Java od 18 miesięcy. Wierzę w testy jednostkowe i TDD, lubię NoSQL/Hadoop i języki funkcyjne, uznaję tylko metodyki SCRUM-opodobne.

Temat #2: Krótko i zwięźle o Clojure
Prelegent: Jacek Laskowski

W trakcie wystąpienia przedstawię programowanie funkcyjne na JVM z językiem Clojure. Zaprezentuję kilka interesujących cech języka, które sprawią, że programowanie obiektowe w Javie może wydać się czasami irytujące oraz zaprezentuję, co należy posiadać, aby rozpocząć swoją przygodę z programowaniem funkcyjnym na JVM, aby stało się równie funkcjonalne jak inne języki, z których obecnie korzystasz i uważasz za takowe. Wystąpienie traktuję jako możliwość podsumowania moich dotychczasowych doświadczeń z Clojure, aby zostać ukierunkowanym na praktyczne problemy, z którymi się stykasz w projektach, a dla których Clojure mógłby być ciekawym rozwiązaniem. W końcu to wciąż bajtkod JVM.

Jacek Laskowski jest założycielem i liderem Warszawskiego JUGa. Interesuje się Javą w wydaniu podstawowym (Java SE) i korporacyjnym (Java EE), a od ponad roku zadużony w programowaniu funkcyjnym z Clojure (i w tle F#). Swoje przemyślenia publikuje na polskojęzycznym blogu Jacek Laskowski jawnie oraz angielskojęzycznym Japila :: verba docent, exempla trahunt. Krótkie myśli znajdziesz na kanale @jaceklaskowski. Występuje podczas polskich konferencji, co traktuje jako wyróżnienie i miejsce prezentacji własnych poglądów. Będzie wdzięczny za wszelkie komentarze do jego publicznych aktywności.

Planowany czas prezentacji to 45min (każda), po których planuje się 15-30-minutową dyskusję.

Sponsorem spotkania jest firma SMT Software S.A., która nas przywita, zapewni strawę i coś dla ducha - zaprezentuje swój profil.

2 komentarze:

  1. Jacku, czy jutrzejsze spotkanie bedzie nagrywane i ewentualnie umieszczone w sieci?

    OdpowiedzUsuń
  2. Na pewno będzie nagrywane i powinno być w sieci niebawem. Moja część na pewno, a Macieja wykład po jego autoryzacji. Dopytuj się, abym nie stracił zaangażowania w temat ;)

    OdpowiedzUsuń