06 listopada 2010

71. spotkanie Warszawa JUG - Cezary Bartoszuk z "Sztuczki w językach programowania"

Warszawska Grupa Użytkowników Technologii Java (Warszawa JUG)Warszawska Grupa Użytkowników Javy (Warszawa JUG) zaprasza na 71. spotkanie, które odbędzie się w najbliższy wtorek, 9. listopada o godzinie 18:00 w sali 5440 Wydziału MIM UW przy ul. Banacha 2 w Warszawie.

Temat: Sztuczki w językach programowania
Prelegent: Cezary Bartoszuk

Rozwijane obecnie języki programowania pełne są sztuczek: technik, wzorców, metod lub przepisów, których przyjęło się używać do osiągnięcia konkretnego celu. Sądzę, że aby poszerzyć swoją wiedzę o programowaniu warto poznać smaki ciekawych sztuczek stosowanych w różnych językach programowania.

Pogadankę o "sztuczkach" (jak będę je nazywał ze względu na to, że są bytami bardzo różnych rodzajów) podzieliłem na trzy zasadniczo różne części:

1) Typowanie
2) Przepływ danych
3) Przepływ sterowania

W każdej z tych części w sposób dość popularnonaukowy (i w dużej mierze opierając się na intuicjach) omówię kilka sztuczek, jakie stosowane są w językach programowania. Każda sztuczka będzie miała charakter informacyjny wraz z krótkim przejrzeniem plusów i minusów danego rozwiązania.

Do worka ze sztuczkami wrzucę między innymi: funkcje i typy wyższych rzędów, kontynuacje, jedną lub dwie monady i polimorfizm w różnych smakach.

Cezary Bartoszuk jest studentem Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki, kierunku informatyka. Interesuje się programowaniem funkcyjnym, współbieżnością i clean-codem. Zawodowo programista Pythona.

Planowany czas prezentacji to 1,5h, po których planuje się 15-30-minutową dyskusję.

Wstęp wolny

Zapraszam w imieniu prelegenta i grupy Warszawa JUG!