W/g mnie nie rozwiązuje to głównego problemu niedostępności dokumentacji w samej paczce dystrybucyjnej Wicketa, bo nie wszyscy przecież korzystają z Mavena do zarządzania projektami, a nawet pracując z nim można nie zorientować się, gdzie jest dostępna dokumentacja do pobrania. Może jest to jednak efekt "nowych" czasów, gdzie jeśli nie korzystasz z Mavena toś...i tu należałoby umieścić coś niestosownego, bo przecież każdy wie jak z niego korzystać, albo jak pobrać plik z jego repozytorium. Nieprawdaż?! Ja jednak należę do tych (nie)szczęśników, którzy zazwyczaj pracują z Mavenem, jeśli idzie o zestawianie projektów poza IDE, więc mogę przychylić się do tego rozwiązania jako satysfakcjonujące. W Eclipse dostępna jest wtyczka m2eclipse, która umożliwia pobranie źródeł dla zadanych zależności (Maven > Download Sources), ale już w NetBeans mimo, dostępności wtyczki Mavenide-NetBeans, nie znalazłem podobnej funkcjonalności. Pozostaje rozpoznać temat z poziomu linii poleceń i zdefiniować odpowiednie polecenie dla NetBeans, bądź innego IDE w użyciu, jeśli dedykowane menu nie istnieje.
Rozróżnienie artefaktów pochodzących z pojedyńczego projektu (modułu) odbywa się z użyciem klasyfikatora (ang. classifier), które jest kolejnym elementem rozróżniania artefaktów w Maven 2 zgodnie z zasadą nazewniczą przedstawioną w rozdziale POM Relationships. Najbardziej powszechnym użyciem klasyfikatora to wskazanie pliku z dokumentacją javadoc (klasyfikator: javadoc) oraz źródłami (klasyfikator: sources). Deklaracja zależności w projekcie mavenowym odbywa się w pliku pom.xml, np.:
<dependencies>i dotyczy zazwyczaj artefaktów, które są plikami jar (domyślna wartość dla elementu dependency/type to jar) z pustym klasyfikatorem. Wskazanie na zasób (artefakt) o klasyfikatorze javadoc wymaga skorzystania z elementu classifier z wartością javadoc. Pytanie, które należy w tym momencie zadać, to przypadek użycia, w którym chcielibyśmy skorzystać z możliwości zadeklarowania zależności projektu od klasyfikatora javadoc czy sources (pozostałe klasyfikatory pozostawiam do własnego przemyślenia). Dla przypadku wyłącznego pobrania javadoc czy źródeł z centralnego repozytorium Mavena korzysta się z pomocy dodatkowego parametru konfiguracyjnego wtyczki, która umożliwia skorzystanie z danego typu klasyfikatora (udostępnia rozwiązanie przypadku użycia, w którym dany klasyfikator gra znaczącą rolę).
<dependency>
<groupId>org.apache.wicket</groupId>
<artifactId>wicket</artifactId>
<version>1.4-m3</version>
</dependency>
</dependencies>
Weźmy jako przykład pracę z javadoc. Jeśli chciałbym skorzystać z javadoc do umieszczenia jej w dystrybucji mojego projektu skorzystam z wtyczki maven-assembly-plugin, która potrafi "złożyć" plik wynikowy paczki dystrybucyjnej projektu, potencjalnie z dołączeniem dokumentacji javadoc dla wybranej zależności. W przypadku korzystania z dokumentacji javadoc czy źródeł w środowisku Eclipse wtyczka maven-eclipse-plugin generująca definicję projektu eclipsowego na podstawie pom.xml pozwala na określenie wymagania podpięcia javadoc czy źródeł do projektu - parametry -DdownloadJavadocs=true i -DdownloadSources=true, odpowiednio (patrz Attach Library Sources and Javadocs).
Wniosek jest jeden: w zależności od wymagań zazwyczaj nie przyjdzie Tobie skorzystanie z artefaktu o zadanym klasyfikatorze bezpośrednio, a raczej pośrednio, poprzez zależność w pom.xml czy konfigurację wtyczki. Jeśli jednak potrzebujemy pobrać pojedyńczy plik z repozytorium mavenowego, np. z dokumentacją javadoc, wystarczy skorzystać z wget czy podobnego narzędzia. To jednak sprowadza temat do bardzo znanej i lubianej kwestii doboru właściwego narzędzia do danego zadania. Kwesię obsługi javadoc w projekcie mavenowym zdaje się, że mam(y) rozwiązaną.
Kiedy teraz przyjdzie mi pracować z projektem mavenowym w środowisku Eclipse bez pomocy wtyczki m2eclipse wystarczy uruchomić polecenie
mvn eclipse:eclipse -DdownloadSources=true -DdownloadJavadocs=truei zaimportować projekt, aby móc cieszyć się z pomocy kontekstowej javadoc oraz możliwości przejścia do kodów źródłowych dla klas zależności projektowej. Warto było zgłosić usprawnienie do Wicketa, aby w końcu rozpoznać to wszystko. Teraz już wszystko powinno być jasne.
Od kilku dobrych miesięcy trwają prace nad polonizacją NetBeans IDE 6. Prace trwają i mimo nadchodzącej wersji NetBeans IDE 6.5 (od 14-tego rozpoczynają się prace w NetCAT 6.5), wciąż nie ma produkcyjnej wersji NetBeans w języku polskim. Jeśli jesteś zainteresowany/-a posiadaniem spolszczonego NetBeansa i chciał(a)byś mieć swój udział w projekcie tłumaczenia przyłącz się do zespołu polonizującego NetBeans. Proponuję zacząć już dzisiaj.
W NetBeans wtyczka do Mavena ma podobną funkcjonalność o której piszesz. Zobacz filmik:
OdpowiedzUsuńhttp://macintosh.pl/CORE/film.html
Ściąga javadoc i źródła jak widać. Trzeba kliknąć na bibliotekach prawym klawiszem - lub ctrl + jedyny klawisz na Mac :)
Pozdrawiam,
Piotr Pietrzak
Ach, faktycznie jest! Wielkie dzięki Piotr za pomoc!
OdpowiedzUsuń