23 maja 2014

#StackOverflow, #twitter i #github na #javotok'u w @javeo_eu

Wprosiłem się na spotkanie w @javeo_eu i zawłaszczyłem czas antenowy tematem "#Be #social #FTW - #stackoverflow, #github, #twitter et al for professional #development".

Zależało mi najbardziej na zbudowaniu platformy otwartej wymiany opinii na temat korzystania z mediów społecznościowo-programistycznych dla własnych celów rozwojowych (przede wszystkim), które, przy pewnej wytrwałości w działaniu, wpływają również na postrzeganie pracodawcy delikwenta (pożądany skutek uboczny). Cieszę się, że się udało i w jednym miejscu zgromadziło się 13 osób, wśród których był właściciel/prezes, Magda od spraw HR/PR, juniorzy, seniorzy i pamiętający dawne czasy Javartu.

Pytanie wiodące było: Jak zbadać siłę merytoryczną zespołu?

Po raz pierwszy doświadczyłem olśnienia znaczenia pytań "Kto...?" podczas wystąpień publicznych, gdzie nie ma mowy o większej interakcji niż podniesienie ręki. Pytania kto? są swego rodzaju pytaniami czy? z tą jednak różnicą, że pierwsze kto? wymusza jedynie gest, a drugie werbalne wyrażenie zdania, co nie pozwala na jednoczesną rekację większej liczby osób, a dodatkowo wprowadza niepożądany hałas (przy grupie > 5 osób). Muszę jeszcze pamiętać, aby samemu wyrażać zdanie przez podniesienie ręki po lub w trakcie zadawania pytania. Ciekawa technika.

Możliwość odpalenia tej inicjatywy w zaprzyjaźnionej firmie javeo utrwaliła we mnie przekonanie o konieczności kontynuowania tego typu wymiany wiedzy - w budynku firmy, w dzień luźniejszy projektowo aka piątek i w ramach godzin pracy. Sądzę, że przy odpowiednim dopasowaniu godzinowym, np. godzina 10:30 i właściwej aranżacji miejsca spotkania - wyżywienie, napoje, okna ze słońcem na zewnątrz, wygodnymi pufo-fotelami, itp. - mogłoby sprawić ciekawy dodatek w życiu pracownika.

Spotkanie zaplanowane było na godzinę, ale jakimś przypadkiem przeciągnęło się do dwóch :) Bywa. Wybaczcie znudzeni i cieszcie się niespożyci kontynuacji tematu. Postarajmy się wspólnie następne spotkanie wpasować w gusta czasowe większej liczby uczestników. Z 13 osób zostało do końca 7, co przy konkurencji z dzisiejszym spotkaniem o MongoDB uważam za wynik bardzo dobry.

Mam nieodparte wrażenie, że w wyniku spotkania w javeo pojawi się kilka ciekawych inicjatyw rozwojowych, w których nie zabranie prelegentów na najbliższych konferencjach (ukłony dla Zbyszka) i nie będzie trzeba czegokolwiek redukować (ukłony dla Tomka i Przemka), chyba że korzystając z języka Scala wespół z map i filter (ukłony dla Grześka i Wojtka). Było ciekawie, a dla mnie największa nauka płynie taka, że kiedy oczekuje się dyskusji i się ją wznieciło, to należałoby odsunąć się po prostu w cień i słuchać, pozwalając na wymianę zdań między uczestnikami. Nie bez przyczyny mamy więcej narządów słuchu niż mowy! Do zapamiętania.

Dzięki za zaproszenie i niezwykle inspirującą dyskusję. Ciekawym opinii uczestników. Od jednego już mam, więc brakuje jeszcze 12. Nadsyłajcie hejty i lajki. W zamian obiecuję podobne reakcje :) Do następnego razu!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz