24 marca 2014

#Scalania 14 w @Javeo_eu - wirtualno-stacjonar­ne spotkanie z językiem #Scala w ramach @WarszawScala

Kolejne, 14-te spotkanie scalowe - scalania - pod sztandarami grupy Warszawa Scala User Group za nami.

Wspaniałym podsumowaniem spotkania jest komentarz +Anity Fronczak na meetupie:

"Fajnie, że cały czas usiłujemy stworzyć spotkania, na których uczymy się poprzez kodowanie, a nie prelekcje."
Przez chwilę tylko pomyślałem, aby pokusić się i nazwać to tradycją, ale...tradycją nazwać niczego nie możesz, bo...to co dookoła powstaje, od nowa, to jest nasza codzienność, w której my żyjemy. I to mnie cieszy, i to właśnie nazwałbym...naszą scalową codziennością. Nie brzmi zachęcająco, co? Bynajmniej! Można już mówić o stałych spotkaniach środowych w Warszawie, których celem jest wspólna nauka programowania w języku Scala. Firma Javeo ma znaczący udział w promowaniu Scali w Warszawie, a dzięki dostępowi do sieci i korzystaniu z Google Hangouts on Air, również i w każdym zakątku naszego globu.


W kanonie spotkań jest rozwiązywanie zadań z zestawu S-99: Ninety-Nine Scala Problems - dwa, czasami nawet trzy zadania. Czasami idzie nam sprawniej, a czasami trochę się przedłuża. Zawsze mam z tym problem, aby przydzielić temu czas, bo nawet stali bywalcy, którzy niejednokrotnie już rozwiązywali te zadania - ukłon w stronę +Rafała Krzewskiego czy +Grzegorza Kubiaka czy +Piotra Trzpila - mają z tym niemały problem. I to jest dobre! Każdy może dołączyć do nas, do bywalców i tych rzadziej uczestniczących w spotkaniach w dowolnym momencie i liczyć, że będzie mógł odnaleźć się w towarzystwie. Klimat spotkań zachęca do dyskusji i aktywniejszego udziału (nieprawdaż +Dominiko Biel, nieprawdaż +Dominiku Wiernicki?)


Firma Javeo zapewnia miejsce z dostępem do sieci oraz napoje i pizze (w tym wegetariańską). W ten sposób mamy zagwarantowane 20 minut na przerwę, w której dyskutujemy o rzeczach ważnych i mniej ważnych. Zwykle przeciąga się to do 30, a nawet 40 minut. Wcale nie traci na tym wiedza scalowa, bo jest to moment, w którym wciąż dyskutujemy o sprawach scalowych, w mniej formalnej atmosferze - poza czasem antenowym, tj. poza Google Hangouts on Air.


Ogromne podziękowania należą się +Grzegorzowi Kubiakowi, Magdzie i szefostwu Javeo za udostępnienie nam miejsca i zapewnienie wyżywienia podczas naszych scalań.


Na ostatnim spotkaniu, zaraz po przerwie żywieniowej, "dorobiliśmy" się nowej pozycji w ramówce spotkań - 15-minutówce o szkielecie aplikacyjnym Akka. Tym razem +Andrzej Goławski wprowadził nas w temat jak się zabrać za Akkę. I to jemu również należą się brawa za pomysł! To kolejne wystąpienie Andrzeja podczas spotkań scalowych i widać, że za niedługo będzie z uśmiechem wspominał pierwsze kroki w wystąpieniach publicznych. Idzie mu zupełnie dobrze i tylko czekać, aż się weźmie za dłuższe i bardziej zaawansowane tematy podczas swoich prezentacji. Uważam go za ciekawą personę na scenie społecznościowej w Warszawie (hint: warto zaprosić go na jakąś prezentację już teraz zanim...nie dopchasz się do niego!).


Po Acce, zaproponowałem kolejne potyczki scalowe ze Scala API. Na tapetę wzięliśmy napisanie od zera metod Seq.takeWhile oraz Seq.grouped. Co ciekawe, przy ich pisaniu można było nauczyć się innych. Duże brawa dla +Grzegorza Kossakowskiego za kompetentną pomoc przy ich pisaniu. Udział Grzegorza jest zawsze witany z dużym aplauzem, bo nietrudno zauważyć jego nieprzeciętną wiedzę w obszarze zachowania kompilatora Scali. Bardzo podoba mi się taki sposób poznawania samego języka oraz biblioteki standardowej Scala API i to z pewnością będzie stałym elementem spotkań. Zawsze weźmiemy sobie jedną-dwie metody na tapetę i wspólnymi siłami spróbujemy je napisać od zera.


Tak zeszło nam do końca spotkania, które zakończyło się wyjątkowo o 20:30. Późno, ale szukać ze świecą tego, komu mogło się nudzić (przynajmniej ja takowych nie zauważyłem, a że specjalnie nie szukałem, więc...nieważne).


Zachęcam do udziału w spotkaniu w biurze Javeo lub zdalnie. Proszę o kontakt osoby zainteresowane udziałem zdalnym, którzy jednocześnie chcieliby mieć możliwość zabrania głosu podczas spotkania. Google Hangouts on Air pozwala na to, jedynie specjalnie zaproszonym osobom. Dziękuję dotychczasowym zdalnym. Pracuję nad większym Waszym udziałem, ale bez Twojej pomocy będzie mi znacznie trudniej.

Nagrania ze spotkań - przed i po lunchu - dostępne są na stronie spotkania - #Scalania 14 at #Javeo (formerly Javart) - part ONE oraz #Scalania 14 at #Javeo (formerly Javart) - part TWO (właśnie udało mi się odkryć, że można przypisywać zdjęcia jako tło do nagłówka spotkania - cudnie!)

Zapraszam wszystkich na kolejne spotkanie, które odbędzie się 2 kwietnia w siedzibie Javeo na Postępu. Podczas spotkania będziemy mieli okazję wysłuchać +Ewę Waliczek, która wprowadzi nas w tajniki Akki. Będzie to pierwsze żeńskie wystąpienie na deskach Warszawa Scala UG! Poza tym, gwarantowana dobra zabawa ze sporą dawką scalania.

Do zobaczenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz