02 grudnia 2013

Podsumowanie #Scalania 8 w #Javart i na Hangouts on Air

Pamiętasz zapowiedzi uruchomienia spotkań Scalania przez Google Hangouts on Air? Wystarczy zajrzeć na mój kanał na YouTube, aby dowiedzieć się, cóż takiego kryje się pod tą nazwą i jak nam idzie z realizacją planu.


Znajdziesz tam dwa nagrania - #Scalania 8 at #Javart oraz #Scalania 8 at #Javart - part II - z ostatniego spotkania Scalania w Javart, które przyciągnęło amatorów wspólnej nauki języka Scala przez rozwiązywanie zadań z projektu Scalania na GitHubie, ale również...i tu niespodzianka tego spotkania...czterech zadań z rozdziału 2. "Getting Started with functional programming in Scala" książki Functional Programming in Scala. W sumie udało nam się rozwiązać 3 zadania "projektowe" + 4 "książkowe". Całkiem imponujący wynik!

Nagrania na YouTube

Spotkanie przebiegło zdecydowanie inaczej niż poprzednie spotkania i doświadczenie tej odmienności można obejrzeć na wspomnianych, dwóch nagraniach. Tam wszystko czarne na białym. I to jest właśnie zaleta ostatnich edycji - możliwość choćby częściowego "wejścia" w temat Scali, Scalań i spotkań ala warsztaty. Zachęcam do ich obejrzenia i udziału w kolejnych spotkaniach. Najbardziej zależy mi na uwagach ku usprawnieniu przyszłych spotkań.


Na sali było ponad 10 osób z 2 osobami zdalnymi. Jeśli chciał(a)byś uczestniczyć w wirtualnym spotkaniu z możliwością zabrania głosu, koniecznie napisz do mnie na priv - wyślę zaproszenie, kiedy hangout pójdzie w eter.

Utrwalanie rozwiązań

Tym razem na scalaniu nie było prelegentów, co muszę przyznać, że początkowo mnie bardzo smuciło, ale skoro tak ma być, niech tak będzie. I było! Zmarno^H^H^H...wykorzystałem ten czas na zaprezentowanie mechanizmu dzielenia się rozwiązaniami w projekcie Scalania na GitHubie (do udziału którego gorąco zachęcam adeptów Scali, gita, GitHuba i wspólnego "projektowania"). Zeszło mi bodaj 30 minut, aby odłożyć temat na później - ostatecznie, po kolejnej godzinie już samodzielnie w domu opublikowałem rozwiązanie - Solutions from Scalania 8. Mam(y) w końcu mechanizm, który pozwala na agregowanie rozwiązań ze spotkań! Rozwiązania do zadań P20-P22 są już w repo. Zachęcam do dzielenia się własnymi rozwiązaniami z poprzednich lub nadchodzących zadań.


Plany - Scala Coding Sessions

Planów wciąż niemało - czy to pod kątem kolejnych spotkań, ale również pod kątem ich zawartości merytorycznej.


+Grzegorz Kubiak myślimy o uruchomieniu kolejnych scalań w formie hackathonów, które oparte byłyby na tworzeniu aplikacji, np. z Play Framework, lub rozwiązywaniu błędów w projektach opartych na Scali, po uprzednim kontakcie z ich committerami, którzy uczestniczyliby w spotkaniu z nami.

Największym wyzwaniem Scala Coding Sessions było animowanie spotkań, które wymagałoby wcześniejszego podziału zadań na kawałki do ogarnięcia w ciągu 45 minut. Akceptowalnym byłoby szukanie takich zadań podczas spotkania, ale należałoby zapobiec sytuacjom, w których niewielka znajomość tematu, np. Play Framework, nie pozwoliłaby na sprawne ich wyznaczenie. W końcu zakładamy zerową znajomość rozwiązań scalowych, a ich naukę zostawialibyśmy właśnie podczas spotkania. Możnaby było również oczekiwać od uczestników przygotowania się wcześniej. To też pomysł do rozpoznania/wdrożenia.

Jakby nie spojrzeć na problem nauki Scali, to widać wyraźne zainteresowanie bardziej programistycznym podejściem do tematu spotkań i scalania w postaci hackathonu mogłoby ożywić trochę niemrawą warszawską społeczność programistów scalowych, a przez hangouts również i polską. Mnie to zdecydowanie bardziej kręci i widziałbym tego typu przedsięwzięć więcej w kalendarzu.

A co Ty o tym sądzisz? Przegadajmy temat, aby dopasować go do Twoich potrzeb czy wyobrażeń. Więcej nas przy organizacji, większa uciecha z nich!

Warto również zajrzeć na meetupa scalań, aby poznać zdanie samych uczestników spotkań.

Kolejne Scalania już za niecałe dwa tygodnie - 11.12.13. Cóż za magiczna data, nieprawdaż?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz