11 grudnia 2012

Tomek Kuprowski z Apache Cassandra na spotkaniu Warszawa JUG

Właśnie wróciłem ze spotkania Warszawa JUG, na którym Tomek Kuprowski prezentował temat Apache Cassandra w praktyce.

Spotkanie nie było specjalnie interesujące tematycznie, bo NoSQL nie jest moim konikiem, a jedynie użycie "w praktyce" w temacie przykuło moją uwagę, co w połączeniu z moją dłuższą niebytnością na spotkaniach sprawiło, że się zebrałem i wybrałem.

Nie żałuję wcale, bo zawsze to dobrze pooddychać tym samym powietrzem, co inni napaleńcy informatyczni, choćby to miało trwać jedynie 2 godziny. Utwierdziłem się, że temat NoSQL nie będzie w zakresie moich zainteresowań - całkiem inny świat od tego, w którym siedzę, a moje możliwości decyzyjne w tym zakresie są tak niewielkie, że aż niezauważalne i nie zamierzam tego zmieniać.

Nagranie jest, ale zanim się pojawi w sieci, sugeruję zapoznać się z innym ze spotkania poprzedniego, w którym Kamil Szymański przedstawiał Apache Cassandra teoretycznie. Chyba tylko dlatego, że poświęciłem trochę czasu na to nagranie wiedziałem, o czym się dzisiaj mówiło. Dało się zauważyć powiązanie między prezentacjami i świetnie to wyszło. Na pewno jeszcze wrócę do obu niebawem (chcę przeanalizować sposoby prezentacji tematu przez obu panów ponownie, aby zaczerpnąć trochę pomysłów dla swoich wystąpień).

Dzisiejszą prezentację otworzył nasz sponsor Krzysiek Wagner z firmy foxcode, który przedstawił firmę i jej idee - tworzenie aplikacji mobilnych na platformie Android i to wyłącznie w Javie! Nic hybrydowego z HTML5, a jedynie Java w pełnym tego słowa znaczeniu. Miałem okazję wracać z Krzyśkiem na Ursynów, więc skorzystałem z okazji, aby poświęcić czas na przekonanie go do dalszych wystąpień, tym razem jako prelegent (który w ten sposób przedstawiłby nie tylko, ile już wiedzą o Androidzie, ale jakiego typu problemy napotkali, aby tym samym jeszcze bardziej przyciągnąć kandydatów do pracy). A skoro o pracy, to poszukują 2 programistów mobilnych na Androida na zaraz, więc jest szansa popracowania w nietuzinkowym zespole. Więcej na nagraniu z dzisiejszego spotkania, które pojawi się niebawem. Kontakt do firmy znajdziecie na ich stronie.

Dzisiejsza moja wizyta na spotkaniu WJUGa przypomniała mi, że warto się na nich pojawiać częściej, bo napawają niewyjaśnionym optymizmem. Żywa dyskusja na koniec, po wystąpieniu Tomka, sprawiła, że zamiast ślęczeć nad pytaniami w pojedynkę, miałem odpowiedzi podane na talerzu i to przez dwóch dużo bardziej zaawansowanych praktyków - Kamila i Tomka. Dziękuję Panowie za wprowadzenie do tematu, a uczestnikom za podsycanie dyskusji. Dzięki Wam było warto! Cassandra będzie mi się mile kojarzyła.

2 komentarze:

  1. Jacku miło, że byłeś na wykładzie. Szkoda, że nie możesz częściej przychodzić.

    Pamiętaj, że 18 grudnia jest spotkanie o przyszłości JUGa - nie może Ciebie zabraknąć :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jacek, niech NoSQL będzie jednym z Twoich koników ! IIhhaaaa. Udział baz tego typu w rynku rośnie. Pozatem SQL ma już .... 40 LAT !! To tak jakbyśmy wszyscy programowali w nieustannie odświeżanym Basic-u ;-)

    OdpowiedzUsuń