25 października 2012

Ja z TomEE na JDD 2012 w Krakowie

Nie mam co do tego jakichkolwiek wątpliwości - krakowskie JDD na stałe wpisało się w harmonogram polskiej społeczności javowej, a ostatnie ruchy proidei ku umiędzynarodowieniu jej przynoszą wciąż niewielkie, ale zauważalne rezultaty. Wciąż jednak uważam, że JDD to bardzo lokalna konferencja, która jedynie przez swoje usytuowanie (Kraków) potrafi przyciągnąć uczestników i prelegentów. Na moje oko przewinęło się przez nią 200 osób w szczycie, a prelegenci wciąż nie zachwycają. Wciąż brakuje mi na niej nazwisk, które mogłyby gwarantować poziom wystąpienia i możliwość zamienienia słowa już po. Właśnie ta cecha konferencji, gdzie siedzę z prelegentami (częściej) i uczestnikami (rzadziej) sprawia, że JDD i inne konferencyjne propozycje inspirują mnie do dalszego rozwoju i poszukiwań.

Konferencja JDD 2012 trwa 2 dni - 25.10 (czwartek) i 26.10 (piątek) - ale ze względu na kolejne wyjazdy konferencyjne na Ukrainę na JavaDay musiałem zadowolić się jedynie pierwszym dniem i spotkaniem wieczornym dzień wcześniej. Podczas dnia konferencyjnego wystąpiłem z prezentacją o Apache TomEE, który jak zapewne uczestnicy już dobrze pamiętają, jest "zwykłym" Apache Tomcat plus dodatki. Owe dodatki sprawiają jednak, że pracujemy z certyfikowanym środowiskiem spełniającym wymogi specyfikacji Java EE 6 Web Profile (TomEE). Mamy również do dyspozycji edycje rozszerzone o JAX-RS (TomEE JAX-RS) czy JAX-WS i JMS (TomEE+). Jak możnaby to określić - dla każdego coś dobrego.

Tylko po co mi kolejny serwer aplikacyjny? I to jeszcze jakiś tam TomEE? Zajrzyj do prezentacji, a może coś jednak znajdziesz w TomEE dla siebie?Gdyby zliczać liczbę wystąpień frazy "TomEE is Tomcat" to pewnie byłaby to najczęściej wspominana fraza podczas mojego wystąpienia. Moim założeniem było odpowiedzenie na pytanie "Dlaczego TomEE?" i mimo, że robiłem, co mogłem, to i tak na koniec padło pytanie "Po co mi TomEE?" :-) Możnaby zapłakać, ale faktycznie ucieszyłem się. W końcu kiedy to pytanie padło, to skoro padło, to znaczy, że niewystarczająco dobrze wyjaśniłem tę kwestię, a pytanie z tłumu posłużyło jako dodatkowy katalizator, aby inni zwrócili uwagę na moją odpowiedź, co życzyłbym sobie, aby było na samym początku. Siła pytania od publiczności uważam, że jest porównywalna z moimi staraniami, aby odpowiedź przebiła się do umysłów uczestników i każda pomoc mile widziana. Mam wrażenie, że teraz, po 50 minutach mojego wystąpienia, kilku zgodziłoby się na spędzenie kilku chwil z TomEE w swoich rozwiązaniach. Naprawdę warto, bo wszystko, co nowe rozwija, a praca z TomEE to praca z Tomcatem plus uzupełnienia do profilu webowego Java EE 6. Nie będę gołosłowny, kiedy powiem, że tworzenie aplikacji webowych z TomEE jest znacznie przyjemniejsze niż z czystym Tomcatem. Spróbuj i postaraj się skontrować moje tezy.

Nadmienię, że w zanadrzu mam(y) przecież jeszcze IBM WebSphere Application Server V8.5 Liberty Profile, którym jestem zafascynowany i który może wydawać się być łudząco podobny do Apache Tomcat czy Apache TomEE, ale faktycznie nimi nie jest i ma również swoje małe poletko, na którym rządzi niepodzielnie lub za chwilę będzie - patrz Enterprise OSGi i wykorzystanie kodów źródłowych pełnego WASa. To dla związanych z WASem stanowi niebagatelny powód, aby przystanąć w rzędzie korzystających z Liberty Profile. W końcu, jeśli docelowym środowiskiem uruchomieniowym będzie IBM WebSphere Application Server, to ostatnią rzeczą, jaką należałoby zrobić, jako programista, to korzystać z serwera alternatywnego, a najgorszym rozwiązaniem byłoby korzystanie z serwera o mniejszych możliwościach, chociażby na płaszczyźnie pełności wsparcia dla specyfikacji Java EE. Czyż praca z Tomcatem przed wejściem na WASa, to nie obdzieranie ze skóry możliwości WASa i obniżania wartości cech, które udostępnia?! Warto o tym pamiętać, na długo zanim zacznie się psioczyć na środowisko docelowe - może to być związane z niewłaściwymi oczekiwaniami, których sami jesteśmy autorem (!)

Jeśli chcesz spróbować się z WAS V8.5 Liberty Profile, zachęcam do lektury moich artykułów. Oferuję dodatkowo swoją pomoc (licząc, że sam ją również otrzymam). Ty zadajesz pytania, ja odpowiadam - wirtualnie przez artykuły, fizycznie, siedząc przy kompie ramię w ramię. Podejmiesz wyzwanie? Spotkania WJUGowe czekają :-)

Organizatorzy konferencji wraz z radą programową, w skład której wchodził m.in. ten Sławek Sobótka, pozwoliła mi na uchylenie rąbka tajemnicy o sensowność zastosowania TomEE. Okazało się, że pytanie o wdrożenie produkcyjne, które skwitowałem niemiłym ruchem ramionami na znak niewiedzy, już po moim wystąpieniu, sprowokowało jednego z uczestników do podzielenia się swoimi doświadczeniami w produkcyjnym użyciu TomEE. Jest jednak w Polsce produkcyjne wdrożenie, którego wyłącznym celem było przesyłanie plików za pomocą Web Services i Tomcat^H^H^H...ekhm...to znaczy TomEE...świetnie się do tego nadawał. Osoba rekomendująca nie miała problemów z wyborem po krótkim spotkaniu z TomEE. Działa i na to użycie sprawdza się znakomicie. Branża bankowa.

Mieć wybór - to lubię najbardziej! Jeśli wydawało Ci się, że świat kończy się na JBoss AS, Glassfish czy Tomcat, to teraz dorzucam jeszcze WAS V8.5 Liberty Profile, Apache TomEE, Apache Geronimo i jeszcze nie sposób nie wspomnieć o Oracle WebLogic Server czy Jetty. Mnogość rozwiązań może przerazić, a to pewnie i tak jedynie ułamek wiedzy, której się od nas wymaga.

A skoro o wiedzy, to podczas spotkania wieczornego, Kuba z Allegro pozwolił sobie przypomnieć mi o referencjach w Javie - Weak-, Soft- oraz PhantomReference. Zawsze jakoś odkładałem rozpoznanie ich na półkę z innymi rzeczami oczekującymi mojej uwagi, ale teraz zostałem przywołany do porządku i muszę usiąść nad nimi i zrozumieć ich zastosowanie w praktyce. W końcu to jedynie 5 klas z pakietu java.lang.ref (!) Znasz? Korzystasz? Podziel się wrażeniami! Zawsze to przyjemniej być prowadzonym przez bardziej doświadczone osoby.

Właśnie to najbardziej cenię sobie w możliwości udziału w konferencjach - bezpośredni kontakt z osobami, z którymi trudno byłoby mi się spotkać w innych sytuacjach. Jakkolwiek moim obecnym marzeniem byłoby omówienie TomEE i Liberty Profile, to sam TomEE dał mi również wiele satysfakcji. Był także miły wieczór w doborowym towarzystwie i było wystąpienie na drugi dzień - nie mogę narzekać. Tylko trochę żałuję, że nie mogłem zostać na imprezie integracyjnej z czwartku na piątek, bo wydawało mi się, że wielu mogłoby jeszcze zagadnąć mnie o sensowność TomEE, Liberty Profile czy wręcz Clojure. Szkoda.

Moje slajdy z prezentacji Apache Tomcat + Java EE 6 Web Profile = Apache TomEE znajdują się już na slideshare. Miłego oglądania i gorąco zachęcam do komentarzy. Kiedy dwóch rozmawia, to nierzadko prowokuje do konfrontacji aktualnej wiedzy, której kwestionowanie prowadzi do dalszego rozwoju. Skoro ciągła integracja jest tak ważna w naszej profesji, to można wnioskować, że ciągła integracja społeczna również. Czego Tobie życzę.

p.s. Nagrania z prezentacji mają się pojawić w Sieci wkrótce. Podobnie zdjęcia.