07 lutego 2010

61. spotkanie Warszawa JUG - Wojciech Erbetowski z "PlayFramework" i Łukasz Lenart z "Google AppEngine"

Warszawska Grupa Użytkowników Technologii Java (Warszawa JUG)Warszawska Grupa Użytkowników Technologii Java (Warszawa JUG) zaprasza na 61. spotkanie, które odbędzie się we wtorek, 9. lutego o godzinie 18:00 w sali 5440 Wydziału MIM UW przy ul. Banacha 2 w Warszawie.

Temat 1: PlayFramework - produktywność szkieletów webowych a'la Django, RoR, Grails
Prelegent: Wojciech Erbetowski

Temat 2: Google AppEngine - chmura na Ja(v)wie
Prelegent: Łukasz Lenart

Tym razem mamy dwie niezależne prezentacje.

Najpierw na scenę wchodzi Wojtek z "PlayFramework - produktywność szkieletów webowych a'la Django, RoR, Grails". Podczas wystąpienia poznamy nowiuteńki szkielet aplikacyjny dla Javy. Zrobiony w pełni w duchu RAD i COC (jeśli ktoś nie wie, o czym mowa, tym bardziej powinien się pojawić).
Ze względu na mechanizm szablonów ma szansę urzec tych, za których wiele może wykonać webmaster (aka pajeńczyniarz). Z drugiej strony, puryści zapewne wyleją na niego wiadro pomyj, bo jeszcze się taki nie narodził, kto by wszystkim dogodził i taka ich rola :)
Uczestnicy zobaczą kilka bardzo przyjemnych mechanizmów przydatnych do tworzenia bardzo typowych serwisów internetowych. Może być niezwykle odświeżająco i zajmie...jedynie 45 minut (!)

Następnie, zobaczymy prezentację "Google AppEngine - chmura na Ja(v)wie" Łukasza Lenarta. Prezentacja wprowadzi uczestników do świata tworzenia aplikacji Java w chmurach (ang. cloud computing), czyli pokaże czym jest Google AppEngine, jak pisać aplikację na tą platformę. W trakcie wystąpienia zostanie zaprezentowana prosta aplikacja korzystająca z dostarczonych usług przez GAE: BigTable - baza danych, Google Accounts czyli usługa zarządzania użytkownikami oraz Mail do wysyłania oraz odbierania poczty elektronicznej.
Na końcu zostanie zaprezentowana konsola dostarczana przez GAE, za pomocą której można zarządzać aplikacjami. Podobnie, wiele w niewiele - jedynie 45 minut (!)

Wojtek Erbetowski jest z wykształcenia matematykiem, a zawodowo programuje w Javie, zwłaszcza takie "typowe" rozwiązania.

Łukasz Lenart - programista z zamiłowania, tworzenie programów od zawsze było jego hobby, aż przerodziło się w zajęcie komercyjne. Uważa, że dobry programista nie powinien być uzależniony od języka, w którym tworzy, a raczej patrzeć w przyszłość i próbować różnych języków i technologii w zależności od wymagań - dzisiaj jest to Java, a co będzie za 10 lat? Równie dobrze może pisać w PHP, C#, Borland Delphi, etc. Ważne, aby przynosiło mu to przyjemność. Prywatnie mąż i ojciec, domator, który lubi czytać i ceni sobie święty spokój! Z przekonań socjalista, z działania kapitalista ;-)

Planowany czas prezentacji to 2x45 minut + 5-10 minut na przełączenie, po których planuje się 15-30-minutową dyskusję.

Wstęp wolny

Zapraszam w imieniu prelegentów i grupy Warszawa JUG!